Laptopa yeni batarya takınca kısa devre

misterscofield

Kilopat
Yer
İstanbul
Eski bir laptop vardı, 1 2 ay açmadım. Pili çok az dayanıyordu fakat en son açtığımda açılmadı. Fana güç gidiyor sonra sönüyordu. Sonra pili çıkarıp denedim. Laptop şarjda bataryasız çalışıyordu ben de sorun bataryada diye yeni bir tane aldım ama taktığımda PC'yi açınca kısa devre yapıp açılmadı. Bilgisayarcıya verdim, anakartta problem olabilir dedi ve 400 civarı ücret söyledi. Sizce normal midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni batarya takımı ile anakart neden bozulsun ki hocam. Parça değişimi olmuş sonuçta. Akım uyumsuzluğu yüzüne mi bozuldu.

Zaten o yüzden "gerçekten kısa devre ile anakart zarar gördüyse" yazdım :) bilgisayarcı para koparmak için de demiş olabilir. Düşük ihtimal de olsa yeni takılan batarya elektrik akımına göre anakarta kısa devre yaptırmış olabilir.

Zaten o yüzden "gerçekten kısa devre ile anakart zarar gördüyse" yazdım :) bilgisayarcı para koparmak için de demiş olabilir. Düşük ihtimal de olsa yeni takılan batarya elektrik akımına göre anakarta kısa devre yaptırmış olabilir.

Yok mesajın sonunda sorumun cevabını söylemişsiniz. Parça değişimi ile kısa devre olması mümkün mü diye sormuştum. Elektrik konusunda anca 10.sınıf teo dersi bilgisi kadar bilgim var.

Yeni batarya takımı ile anakart neden bozulsun ki hocam. Parça değişimi olmuş sonuçta. Akım uyumsuzluğu yüzüne mi bozuldu.
Voltajları aynı değildi ama mah aynıydı biri 11volt diğeri 14dü. Sonrasında şarjda da olsa açılmadı.

Voltajları aynı değildi ama mAh aynıydı biri 11Volt diğeri 14dü. Sonrasında şarjda da olsa açılmadı.

Keşke dikkat etseydiniz hocam. Bu durumda görünen o ki adam haklı. Kısa devre kaynaklı bir anakart arızası oluşmuş. Tabii ki direk orada yaptırmadan önce birkaç farklı tamirciden fiyat almakta fayda var. Geçmiş olsun.

Keşke dikkat etseydiniz hocam. Bu durumda görünen o ki adam haklı. Kısa devre kaynaklı bir anakart arızası oluşmuş. Tabii ki direk orada yaptırmadan önce birkaç farklı tamirciden fiyat almakta fayda var. Geçmiş olsun.
Bişey olmaz diye düşündüm bataryauı alırken laptobun ismiyle aynıydı

Geçmiş olsun hocam, önemli olan mAh değerinden ziyade voltaj bu durumda. Fazla voltaj vererek kısa devre yaşanmış büyük ihtimal. Bu konuda bilgili bir bilgisayarcıya veya işini bilen bir elektronik tamircisine durumu açıklarsanız voltajı ayarlayan entegreleri bir kontrol edebilir. Bütün anakartın yandığını sanmıyorum ufak bir batarya voltajından. Büyük ihtimal kapasitörlerler veya diyotlar cızbız olmuştur.

Geri
Yukarı