Rehber Laptoplar için işlemci sıcaklık değerini düşürme

Sevimli Tilki

Hectopat
Daha fazla  
Kesinlikle çok başarılı öyle ki FPS de değer kaybetmedim ayrıca 20 derece işlemcide fark etti. Ekran kartında da 10 derece fark oluştu. Isınma problemi yaşayanlar denemeleri lazım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoya zaman ayıramayacaklar için sağ alt köşede pile sağ tıklayın, güç seçeneklerini açın ardından plan ayarlarını değiştir gelişmiş güç ayarları.

Orayı açtıktan sonra hiç ellemeden Windows tuşuna basıyorsunuz arama yerine reged yazıyorsunuz. Oradan kayıt defteri düzenleyicisini açıyorsunuz. Daha sonra sırayla şu işlemleri yapıyorsunuz:

1.adım: Hkey_local_machıne.
2.adım: System.
3.adım: Currentcontrolset.
4.adım: Control.
5.adım: Power.
6.adım: Power settings.
7.adım: 54533251 ile başlayan Key.
8.adım: BE337238 ile başlayan Key.
9.adım: Attributes’e çift tıklayıp “1” olan değeri “2” yapın.

Sonra gelişmiş güç ayarlarına geri dönüp işlemci güç yönetimine tıklıyorsunuz. Çıkan alt başlıklarda ne yazıyorsa büyük ihitmalle agresif yazıyor onları devre dışı bırak yapıyoruz hem pil de hem şarj da son olarak uygula ve tamama basıp oyuna girebilirsiniz. Eğer geri Turbo işlemci hızına geri dönmek isterseniz işlemci güç yönetimi işlemci performansını artırma modu devre dışlarını agresif yapabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• helpme.png
    helpme.png
    3,6 MB · Görüntüleme: 421
  • 2.değerler.png
    2.değerler.png
    3,4 MB · Görüntüleme: 419
Sadece bunları yapsam yeter mi? Kaç fps fark eder.
İşlemci i7 9750H ve Rtx2070

Burada performanstan ödün verdiğinizi belirtmek isterim. Ama FPS sorunu olmayanlar için gayet yararlı.

Tabi ki performanstan ödün vermiş oluyorsunuz. Fakat ben gözle görülür bir fark görmedim Witcher 3'te ve fotoğraflarda FPS kaybı yaşamadığım gözüküyor oyun içi fakat başka oyunda ne olur bilmiyorum?

Sadece bunları yapsam yeter mi? Kaç FPS fark eder.
İşlemci i7 9750h ve RTX2070.

Ben de FPS fark etmedi 60 FPS alıyordum Witcher 3'te hala 60 FPS alıyorum Ultra'da. Soruya gelince yetmez güç seçeneklerinden agresif olan kısımları devre dışı bırakmanız lazım. Video da görerek yapabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Tabi ki performanstan ödün vermiş oluyorsunuz. Fakat ben gözle görülür bir fark görmedim Witcher 3'te ve fotoğraflarda FPS kaybı yaşamadığım gözüküyor oyun içi fakat başka oyunda ne olur?

Ben de FPS fark etmedi 60 FPS alıyordum Witcher 3'te hala 60 FPS alıyorum Ultra'da. Soruya gelince yetmez güç seçeneklerinden agresif olan kısımları devre dışı bırakmanız lazım. Video da görerek yapabilirsiniz.
Ama siz FPS sabitlemesi yapmışsınız. O yüzden fark edemediniz muhtemelen.

Ama siz FPS sabitlemesi yapmışsınız. O yüzden fark edemediniz muhtemelen.

Witcher 3 sanırım 60 FPS'e kadar izin veriyor video da farklı bir oyunda FPS limiti olmadan deneme yapıyorlar az bir fark oluyor 20 derece sıcaklık kaybı için kesinlikle değer. Tabi sıcaklık sorunu olmayan laptoplarda yapmanızı tavsiye etmem.

Witcher 3 sanırım 60 FPS'e kadar izin veriyor video da farklı bir oyunda FPS limiti olmadan deneme yapıyorlar az bir fark oluyor 20 derece sıcaklık kaybı için kesinlikle değer. Tabi sıcaklık sorunu olmayan laptoplarda yapmanızı tavsiye etmem.
Hayır ayarlarda en sol tarafa çekerseniz sınırsız seçeneği çıkıcak.

Ben de ilkin öyle sanıyordum :D Ama bazı oyunlarda FPS farkı oluyor, o yüzden Turbo'yu kapatmak yerine biraz underclock, biraz da undervolt yapın derim. Dün günün büyük bir kısmını harcayarak Monster Abra A5 V15.5'de işlemciyi 3.7 GHz'de Prime95 testinde bile 90 dereceyi geçmeyecek şekilde çalıştırmayı başardım. ThrottleStop'un kendi stres testinde de 80'i geçmiyordu. Aşağı yukarı yüzde onluk bir işlemci gücü kaybı oldu, ama sıcaklık bayağı bir düştü. ThrottleStop'un stres testinde normalde 85-95 derece arası gidip gelirken, 70-80 derece arası gidip gelmeye başladı. Ama Prime95 testini yapmaktan korktum açıkçası, bayağı bir ısınırdı herhalde. Genel olarak laptop kullanıcılarına underclock öneriyorum, küçücük kasalarda soğutma çoğu zaman yeterli olmuyor.

Geri
Yukarı