Laptoplarda 17 inç kıtlığı neden var?

Qertys

Decapat
İlk bilgisayarım 17 inç olduğu için daha küçük ekranlı bir bilgisayar kullanmak istemiyorum ancak 17 inç modeller hem gereksiz pahalı hem de az. Nedeni nedir acaba? 15.6 inç altın standart falan mı? :(

İlk bilgisayarım 17 inç olduğu için daha küçük ekranlı bir bilgisayar kullanmak istemiyorum ancak 17 inç modeller hem gereksiz pahalı hem de az. Nedeni nedir acaba? 15.6 inç altın standart falan mı? :(

Aslinda az degil sadece pahali. 10k alti bütçe varsa bulmak zor.

Aslinda az degil sadece pahali. 10k alti bütçe varsa bulmak zor.

Tabii ki var ancak nedense 17 inç laptop aramaya başladığımda aşırı fiyatlandırılmış bilgisayarlar buluyorum. Elbette 15 inç'e göre pahalı olacak ancak sanki yanına küçük bir bilgisayar daha alıyormuşum gibi fiyatlar geliyor karşıma. (yüzde 25-50 arası bir artış oluyor).

Laptop kullanıcıların istekleri;
Taşınabilir olsun.
Şarjı uzun süre gitsin.
Bu durumda ekran boyutu büyüdükçe taşıması zorlaşacak ve şarj süresi sıkıntıya girecektir. 13"-14" laptopların da ekranları küçük geldiği için tercih edilmiyor arada en ideali 15.6" oluyor.

Fiyat konusuna gelirsek şöyle düşün bir fabrika normalde 100 tane 15, 6" laptop üretiyor, fakat kullanıcıların istekleri doğrultusunda fabrika modifiye edilip 80 tane 15, 6", 10 tane 17" üretecek şekilde düzenleniyor. Gördüğün gibi bu durumda 10 tane 17" laptop üretmek için üretim bandı değiştirilip modifiye edildiği için 20 tane 15, 6" laptop üretimi engellendi, bu durumda üretici o 20 tanenin fiyatını 10 taneye yıkıyor.

Tabii ki var ancak nedense 17 inç laptop aramaya başladığımda aşırı fiyatlandırılmış bilgisayarlar buluyorum. Elbette 15 inç'e göre pahalı olacak ancak sanki yanına küçük bir bilgisayar daha alıyormuşum gibi fiyatlar geliyor karşıma. (yüzde 25-50 arası bir artış oluyor).

Sogutma, kasa ve ekran buyuyor. O yuzden ciddi artis oluyor.

Geri
Yukarı