Laptoplarda parçanın değiştiği tarih nasıl öğrenilir?

u_888

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar başıma talihsiz bir olay geldi laptopumun USB'leri çalışmadığı için bilgisayarcıya götürmüştük ve şehrimde bulunan bilgisayarcı bakcağını söylemişti. Sonrasında baktıktan sonra yapamayacağını söyledi şehrimde de fazla bilgisayarcı olmadığı için şehir dışına yollayıp yaptırdık. Göndermeden önce açıp bakmamıştık laptopa. Bugün geldiğinde bilgisayar kasıyordu ve daha önce kullandığım GeForce NOW sistem gereksinimleri yetersiz uyarısı veriyordu. Baaya şaşırmıştım daha önce GeForce NOW'u çok kullanmıştım bu cihazda ama şu an olmuyordu ve sistem özelliklerine baktığımda i5 5. nesil olan işlemci i3 2350 olarak değiştirilmişti. Bu değiştirme işleminin hangi bilgisayarcıda gerçekleştiği bilmiyorlar. Sistemdeki bileşen değişimininin ne zaman gerçekleştiğni görebileceğim bir yer var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam eğer PC ye format atılmadıysa aygıt yöneticisinden görünüm gizli aygıtları göster diyerek eski işlemcinin herhangi birisine sağ tıklayarak özellikler diyin orda olaylar sekmesinde işlemcinin ne zaman yapılandırıldıgi veya takıldığı yazar. Bu işlemi i3 2350 olan işlemcinin olaylarına bakıp da öğrenebilirsiniz. He eğer format atıldıysa geçmiş olsun diyelim. Veya diğer şey yine format atılmadıysa olay görüntüleyicisinden sistem ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Parça değişimi olduğu zaman cpu.inf dosyası da değişeceği için bunu çok rahat bulabilirsiniz.

Hocam eğer PC ye format atılmadıysa aygıt yöneticisinden görünüm gizli aygıtları göster diyerek eski işlemcinin herhangi birisine sağ tıklayarak özellikler diyin orda olaylar sekmesinde işlemcinin ne zaman yapılandırıldıgi veya takıldığı yazar. Bu işlemi i3 2350 olan işlemcinin olaylarına bakıp da öğrenebilirsiniz. He eğer format atıldıysa geçmiş olsun diyelim. Veya diğer şey yine format atılmadıysa olay görüntüleyicisinden sistem ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Parça değişimi olduğu zaman cpu.inf dosyası da değişeceği için bunu çok rahat bulabilirsiniz.
O tarih takıldığı tarih değil başlatıldığı tarih.

Öncelikle teşekkürler. Bilgisayara format atılmamıştı. Dediğiniz gibi aygıt yöneticisinde görünümler diyip gizli aygıtları göster yaptım ve eski işlemcide özellikler diyip olaylara geldim ama pek anlamadım. Ek olarak işlemcinin neslini yanlışş hatırlıyormuium onu öğrendim.

Burda aygıt geçirildi kısmı mı çıkarıldığı zaman oluyor?

Dosya Ekleri

• 1643106150184.png
    1643106150184.png
    12,5 KB · Görüntüleme: 45
i5 serisinden 5. nesil mobil işlemcinin olduğu anakarta i3 2350M takılması imkansız. Arada nesil farkları, kullanılan teknolojiler ve muhtemelen kullandığınız eski BIOS buna izin vermeyecektir. Soketleri bile aynı değil.

i5 serisinden 5. nesil mobil işlemcinin olduğu anakarta i3 2350M takılması imkansız. Arada nesil farkları, kullanılan teknolojiler ve muhtemelen kullandığınız eski BIOS buna izin vermeyecektir. Soketleri bile aynı değil.
Hocam i3 3250m ile i5 3230 aynı soket yapısına sahip yani teorik olarak takılabilir.
Öncelikle teşekkürler. Bilgisayara format atılmamıştı. Dediğiniz gibi aygıt yöneticisinde görünümler diyip gizli aygıtları göster yaptım ve eski işlemcide özellikler diyip olaylara geldim ama pek anlamadım. Ek olarak işlemcinin neslini yanlışş hatırlıyormuium onu öğrendim.

Burda aygıt geçirildi kısmı mı çıkarıldığı zaman oluyor?
hocam daha detaylı bilgi için sizlere tavsiyem olay görüntüleyicisinden detaylı bilgi almak olsun. windows günlüklerinden sisteme bakın derim detaylı tüm bilgileri orada bulabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı