Laptoplarda Sıvı Metal Kullanımı

Makaleler
33
Merhabalar, laptoptaki termal macun ömrünü doldurunca sıvı metal termal macun uygulamaya karar verdim. Biraz araştırma yaptım da, sıvı metalin yanlış uygulanması sonucu kalıcı hasarlar oluşabiliyormuş; çok az miktarda uygulanmalı, çubuk gibi bir şeyle yayılmalı, yayarken işlemci etrafına iletken olmayan bir bantla çevirmeliyiz gibi şeyler öğrendim ama bir kaç sorunun cevabını bulamadım. Sorularım şunlar:
  • Uyguladıktan sonra fazla sürmediğimiz halde kenarlardan akma yaşanır mı? Malum laptopları taşırken titreme, sallanma, döndürme vs. bir çok hareket istesek de istemesek de yapıyoruz.
  • Sıradan macunlar gibi onlar da kuruyor mu? Yenileme süresi ortalama kaç ay olmalı?
  • 1 gram işlemciyle ekran kartına sürmeye yeter mi?
  • Hangi marka almalıyım? Şu an Thermal Grizzly Conductonaut düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 gramın yarısının yarısı işlemci+ekran kartına yeter. Evet kuruyor ama bu tamamen kullanıma bağlı şekilde değişiyor. 6 ay ile 2 yıl arasında olabilir yani :) Herhangi bir delid videosu izleyip nasıl yayıldığını anlayabilirsiniz. Ben 10 saniyede yaydım pratik zekam sağolsun. Thermal Grizzly Conductonaut dışında almayın, 1 kere para verin tam verin derim. Düzgün uygularsanız ve optimum miktarda sürerseniz camdan ağaşı da atsanız taşma kayma yapmaz ve sorun yaratmaz.

Ekleme: Ben X3440'ın üzerinde bulunan sıvı metalin değmemesi gereken bileşenleri şeffaf oje ile izole ettim. Ki doğru miktarda doğru şekilde uygulanırsa buna bile gerek yok. Ayrıca soğutucum ile metal plaka arasına da macun yerine yine sıvı metal sürdüm :)

Bu sıvı metaller, içerisindeki bir elementten dolayı, alüminyumla tepkimeye girip kullanılamıyormuş, bilginize.
Iyiki hatirlattiniz hocam. O konuda da detayli bilgi icin bu videoya bakabilirler. Guvenilir bir kanaldir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı