Laptopta 1 TB 5400 RPM HDD FPS düşürür mü?

Bütçe
450

Ahmet Çavdar

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Aspire A715-75G - İ5 10300H 2.5 GHz Turbo 4.5 GHZ - Intel UHD Graphics & GTX 1650 - 16 GB 2933 MHz

Asus TUF Gaming FX-505DT BQ180T - R5 3550H 2.1 GHz Turbo 3.7 GHz - Vega 8 & GTX 1650 - 16 GB 2400 MHz
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Arkadaşlar geçen sordum ama cevap veren olamamış. Şimdi biraz daha araştırma yapıp tekrar soruyorum. 1 TB 5400 RPM HDD ile 480 GB SSD seçeneklerinden hangisini tercih etmek lazım? Sistemim SSD içinde yüklü. Hafıza takviyesi ile büyük hacimli oyunları da yüklemek istiyorum. Bazı kişiler HDD'de FPS kaybedilmez ama bekleme süreleri 2 ila 5 kata kadar uzar diyor. Bazı kişiler FPS 5-10 arası düşer diyor. İzlediğim bir test videosunda yer yer HDD SSD'den daha yüksek FPS veriyordu ama bekleme süreleri bayağı uzundu. Yani arada kaldım arkadaşlar. Hangisini önerirsiniz? HDD FPS düşürür mü?

Arkadaşlar geçen sordum ama cevap veren olamamış. Şimdi biraz daha araştırma yapıp tekrar soruyorum. 1 TB 5400 RPM HDD ile 480 GB SSD seçeneklerinden hangisini tercih etmek lazım? Sistemim SSD içinde yüklü. Hafıza takviyesi ile büyük hacimli oyunları da yüklemek istiyorum. Bazı kişiler HDD'de FPS kaybedilmez ama bekleme süreleri 2 ila 5 kata kadar uzar diyor. Bazı kişiler FPS 5-10 arası düşer diyor. İzlediğim bir test videosunda yer yer HDD SSD'den daha yüksek FPS veriyordu ama bekleme süreleri bayağı uzundu. Yani arada kaldım arkadaşlar. Hangisini önerirsiniz? HDD FPS düşürür mü?
SSD tabi ki önerimiz ama HDD fps düşürmez.
Bekleme süreleri ve bazen kaplamaların yüklenmesinde sıkıntı olur.

FPS düşmez. Yüklemeler uzun sürer, kaplamalar yüklenirken drop girebilir, veya kaplamaların geç yüklenmesi gibi sorunlar oluşabilir. SSD öneririm kesinlikle.

Düşürmez. HDD bir depolama aracıdır. Bir şeyi açarken ya da kaparken hız fark eder. Asıl iş işlemci ekran kartı ve RAM dedir.

Bazı oyunlarda HDD'ye bağlı takılma yaşayabilirsin ama ortalama FPS değişmez. Oynayacağın oyunlar eski oyunlarsa sıkıntı çıkarmaz zaten.

Kaplamalar işte binanın tuğlalarının görünüşü, NPC kıyafetleri vs.
Kusura bakmayın hocam oyun dünyasına daha yeni adım atıyoruz desem yeridir 😂
Bizim 2003'lü PC'de hiç FPS, HDD, SSD derdi yoktu, oyun açmıyordu kökten çözüm :D

Yeni konular

Geri
Yukarı