Laptopta hangi ekran kartının kullanıldığı nasıl öğrenilir?

OnePC

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Türkiye
Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarım da iki tane ekran kartı var. Birincisi Intel(r) HD Graphics, ikincisi de AMD Mobility Radeon HD 5000 series. Acaba bilgisayarım hangisini kullanıyor? Nasıl öğrenebilirim? Bu arada bu iki ekran kartından hangisi daha iyi? Bu işlerden pek anlamıyorum da yardımcı olursanız çok sevinirim. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. İyi akşamlar. :)

Normal işlemlerde zaten dâhili olanı kullanır. Oyunlarda falan harici GPU kullanır. Harici olan daha iyi.

Bir oyun açıp görev yöneticinden bakın hangisine yükleniyorsa onu kullanıyordur.
Harici olan ekran kartı daha iyi oyuna girince görev yöneticisinden bakabilirsiniz hangisini kullandığına.
Başka yolu yok mudur acaba?
Normal işlemlerde zaten dâhili olanı kullanır. Oyunlarda falan harici GPU kullanır. Harici olan daha iyi.
İkisini aynı anda kullanabilir mi ki? Ben zannediyordum ki ikisinden birisini falan kullanır.

Laptoplarda mutlaka dahili olanın çalışması gerekir. Yoksa zaten oyunlarda hata verir. Üst seviye olanlarda MUX Switch olanlar var. Bunlar ise bağımsız olarak çalışıyor.

Laptoplarda mutlaka dahili olanın çalışması gerekir. Yoksa zaten oyunlarda hata verir. Üst seviye olanlarda MUX Switch olanlar var. Bunlar ise bağımsız olarak çalışıyor.
Yani iki ekran kartı da zamanında çalışıyor anladığım kadarıyla. Peki ben 2. ekran kartının devre dışı bırakıldığını tahmin ediyorum. Kesin olarak nasıl öğrenebilirim hocam?

Dediğim gibi zaten normalde hariciyi kullanmaz. Örnek olarak oyunlarda harici kullansa bile yine dahili üzerinden tamamlanır.

Geri
Yukarı