Laptopta işlemci değişimi nasıl olur?

fikretkaya2018

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar forumda yeniyim. Bilgisayar bileşenlerinden pek anlamıyorum. Asus n53sn kullanıyorum. Cihazımı 750GB SSD + 500GB SSD ile yükselttim. Anladığım kadarıyla DVD kısmını söküp ikinci SSD'yi yerleştirdim. Anakartıma uyumlu olabileceği söylenen 6GB bir ekran kartı aldım ve bunu harici olarak bağlayacağım. Sormak istediğin soru şu; Şu anda Intel® Core™ i7-2630QM İşlemci kullanıyorum. Aldığımda cihazımda 2GB RAM vardı. Şu anda 16 GB'a yükselttim. İşlemcimi yükseltmek istiyorum. Kendim araştırdığım kadarı ile iki adet işlemci bilgisine ulaştım.
Intel® Core™ i7-2860QM İşlemci
veya
Intel® Core™ i7-3740QM İşlemci

Bunlardan biri uygun olur mu? Veya en yüksek işlemci performansı alabileceğim ne kullanabilirim? Mimarım işlemci ve grafik işlemciye ihtiyacım renderlarda çok yüksek oluyor.

Bilgisayarınız üretici firmasından anakart özelliklerine bakın. Daha sonra anakartınız ile uyumlu en güçlü işlemciyi araştırın. Eğer mevcut işlemcinizden daha güçlü bir model var ise satın alıp montajı gerçekleştirirsiniz.

O işlemci anakarta lehimliyse -ki %99 lehimlidir- işlemciyi değiştiremezsiniz, komple anakartın değişmesi gerekir. Anakart değişmesi de çok zor iş çünkü laptoplarda standard form faktör anakartlar olmuyor masaüstü bilgisayarlar gibi.

Sanıldığının aksine, çoğu standart notebook işlemcileri anakarta gömülü olmuyor. Bildiğiniz kendine ait soketi var. Yer kaygısı ile lehimlenen modeller var elbet ancak onları hariç tutuyorum. Ancak şöyle bir durum var. Üreticiler genellikle değişmesini istemediği parçaları WhiteList diye adlandırılan bir listeye ekliyorlar ve dışardan müdahale olursa sistem açılmıyor. Bunu aşmak için de BIOS ile ilgili bazı düzenlemeler gerekiyor. Son kullanıcının üstesinden gelebileceği bir iş değil. Eğer maddi kaygınız yoksa ve denemek istiyorum derseniz, önce işlemcinin gömülü olup olmadığını teyit ettikten sonra, TDP değerini aşmayacak şekilde, aynı soketi kullanan daha güncel bir işlemci takmayı deneyebilirsiniz.

Merhaba Qm ile biten işlemciler lehimli olmuyor genelde HQ ile biten işlemciler lehimli oluyor ayrıca değiştirmeniz gözle görülür bir performans sunmaz ve f/p eğrisi olarakta değmez. Sistem upgrade yönelmeniz daha mantıklıdır..

İşlemciniz zaten güçlü. 2. nesilden 3. nesile geçmek istiyorum dersen olabilir fakat arada fazla bir performans farkı olmaz. Öncelikle AIDA64 Extreme yazılımından HTML raporu paylaş. Kuzey köprüsünün ve BIOS sürümünün Ivy Bridge işlemcilere desteği var mı yok mu öğrenelim.

AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi

Ayrıca işlemcilerin çoğu anakarta BGA şeklinde gömülü olmaz. sadece 5. nesilden itibaren tamamen BGA yapısına geçildiğini söyleyebilirim.

İşlemciniz zaten güçlü. 2. nesilden 3. nesile geçmek istiyorum dersen olabilir fakat arada fazla bir performans farkı olmaz. Öncelikle AIDA64 Extreme yazılımından HTML raporu paylaş. Kuzey köprüsünün ve BIOS sürümünün Ivy Bridge işlemcilere desteği var mı yok mu öğrenelim.

AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi

Ayrıca işlemcilerin çoğu anakarta BGA şeklinde gömülü olmaz. sadece 5. nesilden itibaren tamamen BGA yapısına geçildiğini söyleyebilirim.
Report101.htm
dediğiniz raporu hazırladım bakalım merakiçindeyim

Merhaba Qm ile biten işlemciler lehimli olmuyor genelde HQ ile biten işlemciler lehimli oluyor ayrıca değiştirmeniz gözle görülür bir performans sunmaz ve f/p eğrisi olarakta değmez. Sistem upgrade yönelmeniz daha mantıklıdır..
benim işlemcim 2.0 ve turbo boost ile 2.9 oluyor, örneğin bir render kastığında 8işlemcide %100 180-200 dk tam çalışıyor. ekran kartımda 2gb yeni aldığımı henüz takmadım ikisi birlikte yan işlemci değişimi ile birlikte ne gibi bir sonuç elde ederim pek fikrim yok. bilmeyen olarak 2 kuvvet ile 5 dk denk olmalı 5 kuvvet ile iki dk :))

Sanıldığının aksine, çoğu standart notebook işlemcileri anakarta gömülü olmuyor. Bildiğiniz kendine ait soketi var. Yer kaygısı ile lehimlenen modeller var elbet ancak onları hariç tutuyorum. Ancak şöyle bir durum var. Üreticiler genellikle değişmesini istemediği parçaları WhiteList diye adlandırılan bir listeye ekliyorlar ve dışardan müdahale olursa sistem açılmıyor. Bunu aşmak için de BIOS ile ilgili bazı düzenlemeler gerekiyor. Son kullanıcının üstesinden gelebileceği bir iş değil. Eğer maddi kaygınız yoksa ve denemek istiyorum derseniz, önce işlemcinin gömülü olup olmadığını teyit ettikten sonra, TDP değerini aşmayacak şekilde, aynı soketi kullanan daha güncel bir işlemci takmayı deneyebilirsiniz.
Intel® Core™ i7-2860QM Processor (8M Cache, up to 3.60 GHz) tdp değerleri şuan kullandığım ile aynı, anladığım kadarıyla, anakartıma uygunmu acaba

Öncelikle BIOS'unuzda whitelist kısıtlaması olabilir. İşlemciyi aldıktan sonra BIOS'u modlamanız gerekebilir. Ayrıca i7 2630QM ile i7 3630QM arasında %15'lik bir performans farkı var. Vereceğiniz paraya değecek bir performans alamayacaksınız.

Intel® Core™ i7-2860QM Processor (8M Cache, up to 3.60 GHz) tdp değerleri şuan kullandığım ile aynı, anladığım kadarıyla, anakartıma uygunmu acaba
Uygun fakat bunu ülkemizde bulmanız biraz zor. Ayrıca 2630QM'den 2860QM'e geçmeniz size sadece %10'luk bir performans artışı sağlayacak. Şuan 2. nesil bir işlemci ile upgrade yapmanız tamamen gereksiz masraf ve alacağınız performans neredeyse aynı. Ivy Bridge bir işlemciye yükseltecekseniz whitelist kısıtlaması olma ihtimali var. Şuanki işlemciniz zaten 2. nesil performans işlemcisi ve mecbur kalmadığınız sürece yükseltmenizi önermem.

Bilgisayarınız üretici firmasından anakart özelliklerine bakın. Daha sonra anakartınız ile uyumlu en güçlü işlemciyi araştırın. Eğer mevcut işlemcinizden daha güçlü bir model var ise satın alıp montajı gerçekleştirirsiniz.
Yanıtınız için teşekkürederim becerebildiğim kadarı ile intel in sayfasından bir ayıklama yapmaya çalıştım. onun için bir link ekliyorum. Intel® Ürün Teknik Özellikleri - Karşılaştırma
açıkçası söylenen terimleride pek anlamıyorum dolayısıyla bu linkte birkaç karşılaştırma yapmaya çalıştım. bana nokta atışı şunu al tak çalışır dostum der iseniz çok mesut olacağım :))

Yeni konular

Geri
Yukarı