Laptopta kasmalar

malcona1234

Hectopat
Daha fazla  
Laptopta oyun oynarken zaten bir tane oyun oynuyorum ve o da bilgisiyarımın baktığımda önerilen sistem gereksinimini fazlasıyla karşılıyor.

Fakat oyunda kasma yaşıyorum. Baktığımda GPU'nun çok fazla kullanıldığını, %96 seviyelerine geldiğini görüyorum. Arka planda sadece oyun, Discord bir de Google açık sadece ama buna rağmen GPU çok fazla kullanılıyor. Nedenini anlamadım. Yardımcı olur musun?

Son düzenleyen: Moderatör:
GPU zaten normal yüksek kullanılması sistemin fanlarına ve termal macunlarına baktırdın mı? Isı dereceleri ne sistemin?

Laptopta oyun oynarken zaten bir tane oyun oynuyorum ve o da bilgisiyarımın baktığımda önerilen sistem gereksinimini fazlasıyla karşılıyor.

Fakat oyunda kasma yaşıyorum. Baktığımda GPU'nun çok fazla kullanıldığını, %96 seviyelerine geldiğini görüyorum. Arka planda sadece oyun, Discord bir de Google açık sadece ama buna rağmen GPU çok fazla kullanılıyor. Nedenini anlamadım. Yardımcı olur musun?

Eğer laptop ısınıyorsa soğutucu alabilirsin.

Bayağıdır içi açılmamış tozu temizlenmemiş cihazı temizledim. Fanın önü resmen tozdan duvar olmuştu. Temizleyince ses gitti rahatladı laptop.

İşlemci gerekli frekansta stabil çalışmadığı zaman Throttling'e girer, sende buna maruz kalıyor olabilirsin, bunun tek çaresi BIOS kilidini kırıp (bu ayar genelde kilitlidir) BD Prochot'u kapatmak yani işlemcinin hız düşürmesini engellemek oluyor.

İşlemci gerekli frekansta stabil çalışmadığı zaman Throttling'e girer, sende buna maruz kalıyor olabilirsin, bunun tek çaresi BIOS kilidini kırıp (bu ayar genelde kilitlidir) BD Prochot'u kapatmak yani işlemcinin hız düşürmesini engellemek oluyor.
Boyle bir sey yapma laptopu yakarsin.

Boyle bir şey yapma laptopu yakarsin.

Bu bilinçli yapılırsa tehlikeli bir çözüm değil aksine çoğu zaman hayat kurtarıyor bazı bilgisayarlar ısınmasa bile gerekli gücü çekemediği için hız düşürüyor bu özellik kalktığında cihaz stabilliğine geri dönüyor bir miktar ısı artışı gözlemlenebilir ancak tehlikeli ısılara yaklaşsa bile BIOS ACPI bölümünde critical trip point sistemi devreye girip cihazı kapatacağından dolayı uzun süre ısıya maruz kalmayıp sıkıntıdan kurtulur. Bu iş zaten başlı başına riskli bir yol ancak hiçbir yol olmamasından iyidir.

Geri
Yukarı