Laptopta NVIDIA GT 630M ekran kartı görünmüyor

Emir Kökden

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Masaüstü bilgisayar aldığım zaman uzun süre kapalı kalmış daha sonrasında sadece TV ye bağlanarak dizi / film aracı olarak kullanılmış Packard Bell marka EasyNote TS model dizüstü bilgisayarımı tekrardan aktif kullanmam gerekti. Termal macun yenilemesi, fan temizliği, yazılım güncellemelerini yaptım. Fakat eskiden çok rahat oynadığım oyunları artık daha düşük FPS de, hatta oynanmayacak derecede olduğunu farkettim.

- Sistem Özellikleri -
  • CPU: Core i5-2450M
  • GPU: GeForce GT630M 2 GB
  • RAM: 8 GB DDR3

Aygıt yöneticisinden kontrol ettiğim zaman ekran kartımı görebiliyorum.
2.png

Fakat bu gün Grafik ayarları sekmesinde böyle bir görüntü ile karşılaştım.
1.png

Denemek için "csgo.exe" yi yüksek performansa atamak istedim fakat iki mod için de aynı grafik birimini kullandığını gördüm.

Test amacı ile HD Graphics 3000 i Aygıt Yöneticisi üzerinden deaktif ederek oyunu açmaya çalıştım fakat bu sefer destekleyen bir grafik birimi bulunamadı hatası aldım. Anladığım kadarı ile şuanda bilgisayarım ekran kartımı kullanmıyor yada kullanamıyor. Son olarak Advenced Systemcare üzerinden sistem bilgi bölmesinde aşağıdaki görüntü ile karşılaştım.
3.png

Bilgisayarımda 2 GB VRAM Bulunmakta. Video belleği olarak 2.1 GB Göstermesi ve Video Aygıtı olarak HD Graphics 3000 i göstermesi tekrardan şaşkına uğrattı.

NVIDIA GeForce Experience üzerinde "SİSTEMİM" bölümü altında GeForce GT 630M gözükmekte.

Bu sorunun kaynağı, sebebi, çözümü nedir , ne değildir bulamadım.
Garip bir çıkmaza girmiş bulunmaktayım. Şimdiden teşekkürler.

Driver ayarlarınızdan yüksek performanslı Nvidia ekran kartı'nı etkinleştirin.

Geri
Yukarı