Çözüldü Laptopta olan Windows 10 lisansı nasıl masaüstü bilgisayara aktarılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Savaş Kalkan

Decapat
Merhaba. Kullanmadığım dizüstü bilgisayarımda Windows 10 bulunuyor (lisanslı). Yeni aldığım FreeDOS masaüstü bilgisayara dizüstündeki sabit diski taksam sorunsuz çalışır mı? Diskin bir kısmı dolu. Haliyle dizüstünde var olan sürücüler de kurulu. Hedefim eğer sorunsuz Windows açılırsa SSD'ye o Windows'u aktarıp diğer diski sıfırlamak. Mümkün müdür?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çalışmaz. Windows kurulurken sisteminize özel kurulur ve parçalarınızı tanımlar. Normal şekilde Windows 10 yükleyip Retail key alarak bilgisayarınızı lisanslayabilirsiniz.
Görev Çubuğu'nda yer alan arama kutusuna tıklayın. Komut İstemi yazın. Arama sonuçlarının sağ kısmındaki "Yönetici olarak çalıştır" yazısına tıklayın. "wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey" kodunu yazın.

Çalışmaz. Windows kurulurken sisteminize özel kurulur ve parçalarınızı tanımlar. Normal şekilde Windows 10 yükleyip Retail key alarak bilgisayarınızı lisanslayabilirsiniz.

Çözüm
Hocam o alınan 2K'lık key sadece o PC'de mi kalıyor?

Evet. Herhalde OEM key aldınız. OEM keyler bilgisayara kazınır ve her Windows yüklediğinizde otomatik bir şekilde lisanslar. Eğer tek kullanımlık kod değil ise diğer bilgisayarınızı da aynı kodla lisanslayabilirsiniz. Bazı kodların 4-5 kere lisanslama hakkı oluyordu diye hatırlıyorum.

Hocam o alınan 2K'lık key sadece o PC'de mi kalıyor?
2K'lık olduğunu kim dedi ki? Laptopla gelen lisansa kimse 2K vermiyor. OEM lisanslar da daha ucuz. Ha 2K verip Retail alırsanız taşırsınız ama OEM lisansı taşıyamazsınız.

Evet. Herhalde OEM key aldınız. OEM keyler bilgisayara kazınır ve her Windows yüklediğinizde otomatik bir şekilde lisanslar. Eğer tek kullanımlık kod değil ise diğer bilgisayarınızı da aynı kodla lisanslayabilirsiniz. Bazı kodların 4-5 kere lisanslama hakkı oluyordu diye hatırlıyorum.

Evet bende öyle biliyorum. Yukarıdaki şeyi o yüzden yazdım umarım yanlış bilgiden uyarı yemem.

2K'lık olduğunu kim dedi ki? Laptopla gelen lisansa kimse 2K vermiyor. OEM lisanslar da daha ucuz. Ha 2K verip Retail alırsanız taşırsınız ama OEM lisansı taşıyamazsınız.

Hocam laptoplarda FreeDOS yerine orijinal Windows oluyor ya o yüzden dedim.

Evet bende öyle biliyorum. Yukarıdaki şeyi o yüzden yazdım umarım yanlış bilgiden uyarı yemem.

Lisans kodunuz elinizdeyse deneyin. Zaten lisanslamanın tek özelliği sadece bilgisayarı özelleştirebiliyorsunuz.

Hocam laptoplarda FreeDOS yerine orijinal Windows oluyor ya o yüzden dedim.
Böyle bir şey yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Böyle bir şey yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1660293538187.png

Bunu dedim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı