Laptopta onboard ekran kartını devre dışı bırakma

fearlesshuman

Hectopat
Makaleler
4
Intel HD Graphics 630'u devre dışı bırakmak istiyorum. Aygıt yöneticisinden devre dışı bırakınca NVIDIA ekran kartı çalışmıyor. BIOS'ta devre dışı bırakmak için ayar yok. Bu Intel HD Graphics'i kapatmanın yolu yok mudur? Tüm uygulamalarda ve Windows'ta NVIDIA'nın çalışmasını istiyorum. NVIDIA Denetim Masası'ndaki "Genel Ayarlar" kısmından tercih edilen grafik işlemci kısmından "Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi" ayarını seçtim fakat Windows'ta Intel HD Graphics çalışmaya devam ediyor.
Devre dışı bırakmak istememin sebeplerinden biri Wallpaper Engine uygulaması ile masaüstü arkaplanımı animasyonlu yapıyorum fakat Intel HD Graphics ile çalışıyor. Bu uygulamayı NVIDIA ile çalıştırdığımda Windows Intel HD Graphics ile çalıştığından uygulama da Intel HD Graphics ile çalışıyor. Bu yüzden işlemci ısınıyor ve bilgisayarın fan sesi yükseliyor. Benim amacım tüm grafik sistemini GTX 1050 Ti'a vererek fan sesinin olup olmayacağını denemek. Masaüstü ekran kartımda Wallpaper Engine çalışırken ekran kartı 1 derece anca ısınıyor. Yapmak istediğim şey büyük bir yük olmadığı için GTX 1050 Ti'ın fazla ısınmayacağını düşünüyorum.
İkinci sebep olarak Intel HD Graphics'in işlemciye fazladan yük bindirmesini engellemek. Bu sayede bazı oyunlarda olan darboğaz sorununu çözmek istiyorum. NVIDIA ile çalışan oyunları oynarken Intel HD Graphics boş yere %10-%20 civarında kullanılıyor. Bunun işlemciye yük bindirip darboğaza yol açtığını düşünüyorum. Intel i5 7300HQ ile Intel i5 4460'ın güçleri yakın diye biliyorum birisi GTX 970 ile darboğaz yapmazken birisi GTX 1050 Ti ile darboğaz yapıyor. Bunun sebebinin Intel HD Graphics olduğunu düşündüğümden Intel HD Graphics'i devre dışı bırakıp test etmek istiyorum.

Laptop: Asus GL502VE

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel HD Graphics 630'u devre dışı bırakmak istiyorum. Aygıt yöneticisinden devre dışı bırakınca NVIDIA ekran kartı çalışmıyor. BIOS'ta devre dışı bırakmak için ayar yok. Bu Intel HD Graphics'i kapatmanın yolu yok mudur? Tüm uygulamalarda ve Windows'ta NVIDIA'nın çalışmasını istiyorum. NVIDIA denetim masası'ndaki "genel ayarlar" kısmından tercih edilen grafik işlemci kısmından "yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi" ayarını seçtim fakat Windows'ta Intel HD Graphics çalışmaya devam ediyor.
Devre dışı bırakmak istememin sebeplerinden biri Wallpaper Engine uygulaması ile masaüstü arkaplanımı animasyonlu yapıyorum fakat Intel HD Graphics ile çalışıyor. Bu uygulamayı NVIDIA ile çalıştırdığımda Windows Intel HD Graphics ile çalıştığından uygulama da Intel HD Graphics ile çalışıyor. Bu yüzden işlemci ısınıyor ve bilgisayarın fan sesi yükseliyor. Benim amacım tüm grafik sistemini GTX 1050 Ti'a vererek fan sesinin olup olmayacağını denemek. Masaüstü ekran kartımda Wallpaper Engine çalışırken ekran kartı 1 derece anca ısınıyor. Yapmak istediğim şey büyük bir yük olmadığı için GTX 1050 Ti'ın fazla ısınmayacağını düşünüyorum.
İkinci sebep olarak Intel HD Graphics'in işlemciye fazladan yük bindirmesini engellemek. Bu sayede bazı oyunlarda olan darboğaz sorununu çözmek istiyorum. NVIDIA ile çalışan oyunları oynarken Intel HD Graphics boş yere %10-%20 civarında kullanılıyor. Bunun işlemciye yük bindirip darboğaza yol açtığını düşünüyorum. Intel i5 7300HQ ile Intel i5 4460'ın güçleri yakın diye biliyorum birisi GTX 970 ile darboğaz yapmazken birisi GTX 1050 Ti ile darboğaz yapıyor. Bunun sebebinin Intel HD Graphics olduğunu düşündüğümden Intel HD Graphics'i devre dışı bırakıp test etmek istiyorum.

Laptop: ASUS GL502VE.

Selam abi. Bu sorunu coze bildinmi. Bende de ayni sorun. Yapabildiysen bana da yaza bilir misin? Benim laptop: Dell n5110.

Yeni konular

Geri
Yukarı