Laptopta RAM FPS'yi çok etkiler mi?

Ben onun Ryzen 5 5500 olanını almayı düşünüyorum. Konuya gelecek olursak artırır gibi çünkü tek kanala RAM takılı laptopta bir 8 daha eklemek fpsinizi artırır ama aman aman bir şey beklemeyin performansı hızlanır.

Fiyat olarak çok uygun hocam alabilirsin bence.

Doğru hocam kesinllikle alacağım ancak Warzone FIFA 23 gibi oyunlarda FPS'im düşük 3050 ve 12.nesil işlemciye göre 50 FPS falan normal midir? Ama düşününce de bu oyunlar artık minimum 12 GB RAM isteyen oyunlar.

Öncelikle FIFA23 oyun değil hocam. Hakaretten başka bir şey değil o çalışma şekliyle. O yüzden onu değerlendirmeye bile almıyorum.

Warzone konusunda da RTX laptopımız var diye umarım ultraya çekip oynamaya çalışmıyorsunuzdur. Optimize seçenekler vardır laptop 3050'si için onları arayıp bulacaksınız ya da hazır balanced, Basic ile oynayacaksınız. RTX 3050 laptop Warzone diye baktığım videoların hiçbirisinde 11'in altında RAM kullanımı yok. Onu oynuyorsanız zaten akıcı olmasını için RAM şart.

Öncelikle FIFA23 oyun değil hocam. Hakaretten başka bir şey değil o çalışma şekliyle. O yüzden onu değerlendirmeye bile almıyorum.

Warzone konusunda da RTX laptopımız var diye umarım ultraya çekip oynamaya çalışmıyorsunuzdur. Optimize seçenekler vardır laptop 3050'si için onları arayıp bulacaksınız ya da hazır balanced, Basic ile oynayacaksınız. RTX 3050 laptop Warzone diye baktığım videoların hiçbirisinde 11'in altında RAM kullanımı yok. Onu oynuyorsanız zaten akıcı olmasını için RAM şart.

Yok hocam DLSS Ultra performansa çeksem bile 40-50 fpsti. RAM'i bilgisayarımda bulunan RAM ile aynı hızda almam yeterli olur değil mi?

Yok hocam DLSS Ultra performansa çeksem bile 40-50 fpsti. RAM'i bilgisayarımda bulunan RAM ile aynı hızda almam yeterli olur değil mi?

Hız ve CL değeri. 3200 cl22 gibi. Onu da CPU-Z yükleyip SPD kısmında en sağdaki tablonun (CL) satırından görebilirsiniz. Frequency double data olduğu için sizin bildiğiniz ram hızının yarısı görünür.

Dosya Ekleri

• 2023-02-05 02_25_32-CPU-Z.png
    2023-02-05 02_25_32-CPU-Z.png
    23,9 KB · Görüntüleme: 21
RAM miktarından ziyade mobil sistemlerde çift kanal olması performansı büyük ölçüde etkiliyor. Hatta her sistemde olmasa da FPS 2 katına çıkıyor desem yeridir.

CPU Z indirip SPD kısmını at.

Dosya Ekleri

• 1675557371178.png
    1675557371178.png
    115 KB · Görüntüleme: 12
Buyurun hocam yarı hız yazma sebebini tam olarak anlayamadım.
İşletim sisteminiz tek kanal çalıştığı için fazlasıyla darboğaz yapıyor. Rtx 3050 ve İ5 12. nesil bir işlemci 8gba doymazlar. 16gb yaptığında çift kanal olduğu için bilgisayarın rahatlayacaktır. Ek olarak driverlarını güncel tutup fan alırsan kasanında rahatlayacağını düşünüyorum. İntel işlemciler fazlasıyla ısınıyorlar. Rtx içinde aynısını söyleyebiliriz. Ekran kartı sıvı soğutucu ve fan ile kasanızı rahatlatırsanız fpsleriniz ram ile beraber fazlasıyla 30-40 civarında artar. Eğer Laptop ise söyleyebileceğim tek şey rami yükseltmeniz, zaten bilgisayarda ki rtx 3050ler darboğazdan leş gibi kasıyor. CPU işinden pek anlamam lakin raminiz 3200mhzde çalışması gerekirken tek kanalda çalıştığı için 1600mhz alıyor :)

Yeni konular

Geri
Yukarı