Laptopu harici monitöre takınca FPS'in iki katına çıkması

sametbens

Decapat
Daha fazla  
ASUS ROG STRIX G531GU-AL337 kullanıyorum. İçinde 1660 Ti ekran kartı, tek slot 16 GB RAM, i5 9300H işlemci var. Bilgisayarımın ekranı 120 Hz. Valorant'ta 80 FPS alıyorum ve bilgisayar sistemime göre çok düşük. Ancak laptopumu harici ekrana bağladığımda 200 240 FPS alıyorum. Bunun nedeni ne olabilir?

(Ekranların Hertz'i ile alakalı demeyin lütfen. 120 Hz ekranda 90 FPS-60 Hz ekranda 240 FPS alıyorum, ki zaten alakası yok.)

ASUS ROG STRIX G531GU-AL337 kullanıyorum. İçinde 1660 Ti ekran kartı, tek slot 16 GB RAM, i5 9300H işlemci var. Bilgisayarımın ekranı 120 Hz. Valorant'ta 80 FPS alıyorum ve bilgisayar sistemime göre çok düşük. Ancak laptopumu harici ekrana bağladığımda 200 240 FPS alıyorum. Bunun nedeni ne olabilir?

(Ekranların Hertz'i ile alakalı demeyin lütfen. 120 Hz ekranda 90 FPS-60 Hz ekranda 240 FPS alıyorum, ki zaten alakası yok.)
60 Hz bir ekranda maksimum 60 FPS görürsün. İstersen 1000 FPS al, monitörün 60 Hz ise bir şey değişmez.

Mux nasıl çalışıyor ve çözümü ne olabilir acaba?
Maalesef çözümü yok, RAM'lerinizi 2x8 hale getirmenizi tavsiye ederim. Performansı arttırır.

MUX nasıl çalışıyor ve çözümü ne olabilir acaba?

MUX'un çözümü yoktur. MUX dediğimiz olay laptopta bulunan bir özelliktir. Siz de yoksa maalesef değiştiremeyiz. Çift kanal RAM'in ekran kartı kullanımına etkisi olabilir. Benim laptopumda MUX yok mesela ve BIOS'tan harici kartı kullansın diye onboardı kapattım. Sonuç MUX olmadığı için görüntü tamamen gitti ve garantiye gitti. BIOS'u silinmiş dediler.

Geri
Yukarı