Laptopu her zaman şarjda kullanırsak batarya zarar görür mü?

LittleGamer

Hectopat
Merhaba Technopat'lar;
Laptop alacağım kısa bir süre sonra. Aklımda bir soru kaldı. Araştırmalara devam ediyorum ve hem fiyatlar da uçtu. Laptop tam donanım gücüyle çalışması için hep şarjda kullanılması gerekiyor, bunu biliyorum. Oyun oynamak için şart bir durum. Peki biz hep şarjda kullanırsak batarya zarar görür mü? Şarj ömrü kısalır mı? Ve bir sorum daha var. Bataryayı çıkartıp (alacağım cihaz çıkarılabilir bataryalı olacak) şarjda kullanabilir miyiz, bir sıkıntı olur mu? Bataryaya zarar vermek istemiyorum. Çünkü laptop zaten hep güç verilerek çalışmayan bir PC. Bataryalı olduğu için priz olmadan istediğimizi yapabileceğimiz bir cihaz (tabii oyun oynarsak olmaz, oyun dışında faaliyetler video & film izlemek vs.). Laptop'um hem şarjla, hem de masaüstü gibi oyun performansı veren bir cihaz olsun. İyi forumlar...

Bu arada bu konu PC'den oluşturuldu. Bu fikri bu PC'den merak ettim. Daha laptop alacağım.

Sistemi besleyecek olan adaptörün, batarya olmadan maksimum performansı besleyebileceğinden eminseniz bataryayı çıkarabilirsiniz. Çünkü örneğin batarya takılı halde şarjda oyun oynarken batarya zaman zaman azalabiliyor. Bunun sebebi bataryanın sistemin tamamını besleyememesi oluyor genelde. Buna dikkat etmek gerek. Onun haricinde zaten şarjda kullanmanız sorun yaratmaz.

Laptop pillerin genelde 2-3 yıl ömrü oluyor. Ben de yaklaşık olarak 2-3 yıl sadece şarjda kullandım ve pil ömrünü doldurdu. Sürekli takmasam da muhtemelen aynısı olacaktı.

Hayır zarar görmez.
Tamam teşekkürler :)
Eninde sonunda o batarya ölecek zaten. Bence şarzda kullan
Zaten öyle yapacağım çünkü şart oldu oyunlar için . Bataryayı çıkartıp kullansam bir şey olur mu?
Laptop pillerin genelde 2-3 yıl ömrü oluyor. Ben de yaklaşık olarak 2-3 yıl sadece şarjda kullandım ve pil ömrünü doldurdu. Sürekli takmasam da muhtemelen aynısı olacaktı.
Hmmm..... tam bilmiyorum ömrü ne kadar sürer.
Bataryalı mı bataryasız mı kullanayım? Bunun cevabını bekliyorum. Ömrü kısalırsa sıkıntı olur boşa laptop almış olurum.

Zaten öyle yapacağım çünkü şart oldu oyunlar için . Bataryayı çıkartıp kullansam bir şey olur mu?
Bişey olmaz ama sırf batarya ömrü azıcık uzasın diye bunu yapmaya gerek yok, benim laptobun bataryası aldıktan 2.5 sene sonra öldü şarz olmuyor, hiç bir sorun olmadan kullanıyorum hala.

Ben sürekli şarjda kullanıyorum oyun oynadığım için. 1.5 senesini doldurdu cihaz. Bataryanın tam kapasitesi %20 azaldı henüz. Yani çok sorun olacağını sanmıyorum.

Geri
Yukarı