Laptopu ısınıp kapanıyor

Metehan Şahin

Hectopat
Son günlerde laptopum oyun oynarken kapanmaya başladı. Biliyorum uzun süre kullanılan laptoplarda sıkça görülen bir durum ancak ilginç bir olay var. Sadece Steam üzerindeki oyunları oynarken bu durum başıma geliyor. Valorant oynarken hiçbir sıkıntı olmazken Steam'de sistemi fazla yormayan Human: Fall Flat bile 10 dakika geçmeden kapanıyor.

Son günlerde laptopum oyun oynarken kapanmaya başladı. Biliyorum uzun süre kullanılan laptoplarda sıkça görülen bir durum ancak ilginç bir olay var. Sadece Steam üzerindeki oyunları oynarken bu durum başıma geliyor. Valorant oynarken hiçbir sıkıntı olmazken Steam'de sistemi fazla yormayan Human: Fall Flat bile 10 dakika geçmeden kapanıyor.

Eger teknik kisimdan anliyorsaniz eski termal macunu temizleyip yeni termal macun uygulayiniz.

Kaliteli bir termal macun alıp uygulayın. Öneri: MX 4 paranız var ise Kryonaut.
Kullanırken altı 2 ile 3 cm boşluk kalsın.
Arkasını açıp temizleyin, ince kıllı bir fırça ile.
Undervolt işlemi uygulayın. Rehber: ThrottleStop ile undervolt
FPS sıkıntınız yok ise Turbo Boost'u kapayın (temizleyene kadar).

Bugün termal macun ve temizliği yapmayı düşünüyordum ama bu sadece Steam oyunlarında kapanma durumu kafamı kurcaladı o yüzden bu konuyu açma gereği duydum.
MSI Afterburner ile sıcaklık kontrolü yapınız.

Oyundan oyuna sistemin kullanımı farklılık gösterir ve buna bağlı olarak sıcaklıklar artar ya da düşer. Sıcaklıklar sisteme zarar verecek noktaya geldiği takdirde sistem hemen kendini kapatır. İşlemci çok fazla ısınıyor ise Turbo Boost'u kapatmayı da deneyebilirsiniz.

- Termal macun sürün.
- Fan temizliği yapın.

Sürekli bilgisayarı çalıştırıp zorlamayın durumu. Eğer bilgisayarcıya götürmeyi düşünüyorsanız bilen birine götürün. Aynısı bende de olmuştu, çipsetleri yandı sonra bilgisayarın. Kesinlikle bir temizlik yapın.

Geri
Yukarı