Laptopu kompresörle temizlemek mantıklı mı?

Statik elektrik olayı şöyle bişey ben mesela hayatımda statik elektrikten dolayı bozulan aletim veya cihazım olmadı ama çok nadir hallarda bu durum sıkıntı çıkara bilir yani %5 gibi düşünün.
Burda biraz daha riskli ola bilir çünkü süpürge fanı döndüreceğinden dolayı belki ters akım oluşup zarar vere bilir. Hem zaten süpürgenin öyle aman aman temizleyeceğini de düşünmüyorum.
En iyisi söküp elle bakımını yapmak hem termal macununu da değiştirirsiniz.
Bende laptop kullanıyorum ve kendim yılda 1 kere toz termal macun gibi bakımlarını yapıyorum. Şimdiye kadar söktüğümden dolayı bir sıkıntı yaşamadım ne olduysa laptopa gelen dış darbelerden oldu.
Valla komşum olsanız gelip ben yapardım gerekenleri ücretsiz çünkü zevkli bir iş benim için 😀
Korkmayın önce youtubede o laptopun söküm videolarına bakın önceden neyin nasıl olduğunu anlamak için. Sonra kolları sıvayıp vidaları özenle sökün sert hareketler olmadan yaparsanız hiç bişeycikte olmaz. Yine vidaları sıktığınızda da çok sıkmayın parça oraya oturdumu yeterli.
Yani hiç yapamam diyorsanız girmeyin başka çare yok demiyorum. Olmadı tamırciye verirsin o yapar ama bazı tamirciler uyanık oluyor içerisinden kendisine gereken ufak bir vidayı çala bilir veya herhangi bir parçayı değiştire bilir.

Yaklaşık 6-7 ay önce benim laptopun bios chipi arızalanmıştı normalde ben kendim yapardım belki ama elimde o chipten yoktu online aradım bulamadım neyse sonunda ben bunu tamirciye vermek zorunda kaldım. Benim bilgisayarda 6 gb ram var 4+2 şeklinde. 3 gün geçti sonra bilgisayarı aldım parasını verdim sonra yakın bir yerde açıp donanımlarına baktın ne değişmiş diye bi baktım ram olmuş 4gb geri döndüm dedim abi bune ben sizde 6 gb olarak verdim siz bana 4 olarak geri verdiniz. Adam aldı laptopu dedi bir bakayım yan odaya geçti beni odaya sokmadılar bende israr etmedim. 2dk sonra çağırdılar dedi bak 2 ramın da yerinde ben baktım dedim ozaman az önce neden 4gb ydı?? Adam herhalde yerine oturmamıştır dedi geçiştirdi benden büyük olduğu için çok üstüne gitmedim. Ben bu ramı kaç defa çıkarıp takmıştım bir kere bile olsun oturmamazlık yapmadı yani adam yalan söylüyordu ben ilgilenmesem bildiğin parçayı çalıyordu.
İşte böyle elinden geldiği kadar kendin yap bu devirde kimseye güven yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı