Laptop'u monitöre bağlamak

visu

Hectopat
Makaleler
2
Hiç laptop kullanmadım arkadaşlar GTX 1060 ve i7 7700HQ bir laptopum var. Bunu 120 veya 75Hz bir monitöre bağlamak istiyorum. Fakat bunu nasıl yapacağım? Mini display portu da var laptopta. Fakat sormak istediğim bazı sorular var. FPS takıntılı bir insanım 5 FPS bile önemli benim için

- FPS düşer mi? Düşerse ne kadar düşer.
- Gecikme olur mu? Yani mouse geç falan filan gelme olayı olur mu sonuçta ayrı bir monitör.
- Laptopun ekranını kapatınca monitor nasıl calısmaya devam edecek? (YouTube'de gormustum su an bulamıyorum)
- Nasıl takacağım? Almam gereken ekstra şeyler ve önerileriniz nedir?

Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim şimdiden :)

Laptop muhtemelen 1080P'dir. Yine 1080P olan bir monitöre bağlarsanız aynı değerleri elde edersiniz. Daha yüksek çözünürlükte bir monitöre bağlarsanız FPS düşecektir. Büyük bir düşüş olmaz. HDMI çıkışı vardır diye tahmin ediyorum. Bu çıkışı kullanırsanız gecikme yaşamazsınız. Görüntüyü iki ekranda da alabilirsiniz ya da sadece eklenen monitörde alabilirsiniz. Bunun için gerekli ayarlar Windows menüsünde mevcut sağ alt köşeden bulabilirsiniz.

1) Çözünürlük artarsa FPS tabiki düşer.
2) Gecikme çok az olur, yani six gecikme olduğunu farkedemezsiniz bile.
3) Ayarlardan kapak kapatılınca hiçbir şey yapmayı seçerseniz istediğiniz gibi kapatabilirsiniz..
4) HDMI kablo kullanabilirsiniz. Monitörlerin kendi kutusunda mevcutlardır zaten. Yoksa da 5-10₺'ye bulabilirsiniz.

1060 varsa %99 HDMI girişi de vardır :) HDMI girişi olan bir monitöre veya TV'ye bağlayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız bir HDMI kablosu. Kabloyu taktıktan sonra masaüstünde Windows Tuşu + P'ye basarak yansıtma seçeneklerini ayarlayabilirsiniz. Gecikme olmaz.

1060 varsa %99 HDMI girişi de vardır :) HDMI girişi olan bir monitöre veya TV'ye bağlayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız bir HDMI kablosu. Kabloyu taktıktan sonra masaüstünde Windows Tuşu + P'ye basarak yansıtma seçeneklerini ayarlayabilirsiniz. Gecikme olmaz.
Bana display portun daha az gecikme olcağı ve HDMI'da kalite ve fps düşeceğini söyledi bir arkadaşım heralde sallamış :)

Son düzenleme:
Bu konuda "DisplayPort daha niş bir alan olan yüksek çözünürlükte ve yüksek kare saniyede video oyunları oynamak isteyenlere" diyor yani FPS düşüşü az mı olur demek?
DisplayPort bir tık daha iyi sadece, 1080p'de oynayacaksanız aradaki fark biraz daha azalıyor zaten. Sisteminiz güncel oyunları 60 FPS üzerinde çok rahat oynatıyor, 3-5 FPS -muhtemelen daha da az- kazanayım kafam rahat olsun diyorsanız DisplayPort alın. Ama çok fazla kafa yormanıza gerek yok bence, hobi olarak oyun oynuyorsanız HDMI 2.0 alın geçin :)

Bu arada Youtube'da çeşitli benchmark ve oyun performanslarıyla ilgili karşılaştırma videoları var onlara da bakabilirsiniz: hdmi 2.0 vs displayport 1.4 - YouTube

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı