Laravel ile nasıl uygulama geliştirilir?

Yusufc44

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar YouTube'da 14 derslik bir laravel serisini izledim, PHP'deki insert into, select * from, Update gibi fonksiyonların laraveldeki karşılığını öğrendim ve kullanmayı başardım öğrendim sayılır yani ama bir sayfa nasıl tasarlanıyor hala mantığını oturtamadım veritabanına kodlar ile veri kayıt edip, güncelleyebiliyorum ama bir login, register sistemi yapabilecek kapasiteye gelemedim örnek şunu nasıl yapabilirim?

[CODE lang="php" title="oturum açma"]$username= $_POST["kullaniciadi"];
$password= $_POST["sifre"];
$girisislemi= $conn->prepare("SELECT * FROM uyeler WHERE kullaniciadi='$username' && sifre='$password'");
$girisislemicalistir=$girisislemi->execute(); if($girisislemi->rowCount()) {
$_SESSION["kullaniciadi"]= $username;
$_SESSION["sifre"]= $password;
header("refresh:1;url=sayfa.php"); exit();
}

if(isset($_SESSION["kullaniciadi"])) {
echo'GÖSTERİLECEK SAYFA!';
}else {
header("refresh:1;url=sayfa.php");
exit();
}[/CODE]

Bu tür işlemleri nasıl yapacağımı hala bilmiyorum umarım beni anlamışsınızdır kısacası bana daha detaylı laravel anlatacak biri var mı?

Hocam login register için html tarafından post request atıyorsunuz sunucuya, sunucu tarafı da kullanıcı adını şifreyi alıp veritabanına kaydediyor. Eğer veritabanına kayıt yapabiliyorsanız bunları da yapabilmeniz gerekiyor. Yapamıyorsanız sorun POST tarafından kullanıcı adı, şifre çekme kısmında olabilir. Ayrıca PHP detaylı bilmiyorum ama bunların laravelle alakası yok sanırım, düz PHP'de olan fonksiyonlar değil mi bunlar?

Hocam login register için HTML tarafından post request atıyorsunuz sunucuya, sunucu tarafı da kullanıcı adını şifreyi alıp veritabanına kaydediyor. Eğer veritabanına kayıt yapabiliyorsanız bunları da yapabilmeniz gerekiyor. Yapamıyorsanız sorun post tarafından kullanıcı adı, şifre çekme kısmında olabilir. Ayrıca PHP detaylı bilmiyorum ama bunların laravelle alakası yok sanırım, düz PHP'de olan fonksiyonlar değil mi bunlar?

Evet bu düz PHP'deki fonksiyonlardan örnek ıf'in içinde yazılı olan $_sessıon'un karşılığını bilmiyorum, giriş ve register sisteminde kullanılan tüm fonksiyonların karşılığını istiyorum kısaca.

Örnek session yoksa sayfayı göstermemesi gibi.

PHP: Öntanımlı Değişkenler - Manual burada hepsini öğretiyor olması lazım hocam, bir göz gezdirin isterseniz.

Ekran Alıntısı.PNG

Hocam şöyle bir şey denedim else tarafı çalışmıyor neyi girsem doğru kabul ediyor bir de oturum açtıktan sonra ilk örnekteki gibi eğer session yoksa header yapmasını, yani yenilemesini istiyorum nasıl yapabilirim?

Hocam PHP bilgim çok yok maalesef, sadece bir proje için öğrenmiştim temellerini hızlıca. Bu fonksiyonları vs. bilmediğimden yardımcı olamam size.

Geri
Yukarı