LatencyMon ile sistemde takılmaların neden kaynaklandığını bulma

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
Bu programı Sosyal'deki bir arkadaş sayesinde keşfettim. Arkadaşın nicki aklıma gelmedi sadece sayılı bir nicki vardı. Kendisine teşekkür ediyorum.
LatencyMon programı ile sisteminizde drop ya da takılma yaptıran uygulamayı, işlemi, sürücüyü bulabilirsiniz. Aslında uygulamanın amacı gerçek zamanlı ses işleme için uygun olup olmadığını bulmak. Bu durum ise dediğim gibi aynı zamanda drop veya takılmayı ortaya çıkarıyor.
Uygulamanın kullanımı ise basit. Uygulamayı kurup start monitör seçeneğine basarak çalıştırıyorsunuz. Daha sonra programı arkada çalışır şekilde bırakıyorsunuz. Daha sonra program size hangisinin takılma ve drop yaptığını gösteriyor. Ayrıca sisteminizde takılma veya drop olup olmadığını da gösteriyor.

1631778662137.png

Misalen aşağıdaki yazıda benim sistemimde herhangi bir drop veya takılma olmadığı yazıyor.

1631778805600.png

Programı aşağıdan indirebilirsiniz;

Asıl olay Drivers sekmesinde ama LatencyMon her zaman takılmanın tam sebebini gösteremez...

Asıl olay Drivers sekmesinde ama LatencyMon her zaman takılmanın tam sebebini gösteremez...

Hocam konusu bile varmış, siz açmışsınız. Hiç denk gelmedim bile valla. 😮

Ben de bi' ara bu program ile kafayı sıyırmıştım. Ama açıkcası ne kadar düşük gecikmeli bi' değerlere ulaşsam da biraz daha yüksek gecikmeli değerler ile bir farkının olduğunu hissetmemiştim. Mesela CS:GO oyununda çözünürlüğü yüksek yaptığım zaman LatencyMon programındaki gecikme süresi daha düşük oluyordu ama oyun içinde gecikme süresi düşük çözünürlüğe göre çok daha yüksekti. Düşük çözünürlük yaptığım zaman da bu program ile yüksek çözünürlüğe göre daha yüksek gecikme süresinin olduğunu gösteriyordu. Ben de silmiştim programı ve bir daha kullanmadım :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de bi' ara bu program ile kafayı sıyırmıştım. Ama açıkcası ne kadar düşük gecikmeli bi' değerlere ulaşsam da biraz daha yüksek gecikmeli değerler ile bir farkının olduğunu hissetmemiştim. Mesela CS:GO oyununda çözünürlüğü yüksek yaptığım zaman LatencyMon programındaki gecikme süresi daha düşük oluyordu ama oyun içinde gecikme süresi düşük çözünürlüğe göre çok daha yüksekti. Düşük çözünürlük yaptığım zaman da bu program ile yüksek çözünürlüğe göre daha yüksek gecikme süresinin olduğunu gösteriyordu. Ben de silmiştim programı ve bir daha kullanmadım :)
Hocam CS:GO'nun kendisi özürlü. Güya Source 2 motoruna geçeceklerdi.

Beni kastediyorsun sanırım. Rica ederim. Sorun tekrarladı mı hocam? Hangi sürücüyü güncelledin? Farklılık var mı?
Evet hocam sizi diyordum. 😄
Sorun kalmadı hocam garip bir şekilde.

Conclusion: Your System seems to be having difficulty handling real-time Audio and other tasks. You may Experience drop outs, clicks or pops due to buffer underruns. One or more DPC routines that belong to a driver running in your System appear to be executing for too long. One problem may be related to Power management, disable CPU throttling settings in Control Panel and BIOS setup. Check for BIOS updates.

Böyle bir hata aldım acaba nasıl çözerim?

Oyunlarda sık sık ekran kartı kullanımı düşüyor nedeni bu olabilir mi?

Conclusion: Your System seems to be having difficulty handling real-time Audio and other tasks. You may Experience drop outs, clicks or pops due to buffer underruns. One or more DPC routines that belong to a driver running in your System appear to be executing for too long. One problem may be related to Power management, disable CPU throttling settings in Control Panel and BIOS setup. Check for BIOS updates.

Böyle bir hata aldım acaba nasıl çözerim?

Oyunlarda sık sık ekran kartı kullanımı düşüyor nedeni bu olabilir mi?
Evet nedeni bu olabilir. Sürücüleriniz güncel mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı