Lazer Göz Ameliyatı olan var mı?

nefti

Kilopat
Makaleler
4
Lazer göz ameliyatı tecrübesi olan arkadaşlar detaylıca anlatabilir mi? Bu yaşıma kadar asla gözüme temas etmedim, edemem de. Nasıl oluyor, bilgilendirebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
O dedigini kimse yapamıyor zaten. Refleks olarak beyin tarafından engelleniyor.

Gözün lazer ameliyat çeşitlerine uygun olduktan sonra ameliyat çok kolay. 10 ya da 15 dakika civarı sürüyor. Daha sonra bir süre su ile temas ettiremiyorsun, ışığa bakamıyorsun ama 2-3 hafta içinde normalde dönüyorsun. Bu sürede doktorun yazdığı damlaları kullanıyorsun. Ameliyat sonrası kontrollere gidip baktırıyorsun.

Gözün uygun olduktan sonra cok buyuk bir nimet.

Sorularını ilet hepsine teker teker cevap vereyim. Ben oldum.
Ayrıca bir damla damlatıyorlar sonrasında gözün uyuşuyor ve dokunabiliyorsun. Bana ameliyattan önce damlattılar. Kalem gibi ucu küt olan bir cihaz var. Onu gözlerimin her yerine değdirerek kornea kalınlığını ölçtüler. Uyuşuk olduğundan göz kapama reflex'i falan hiç bir şey sorun olmadı. Hemen sonrasında kendi parmağımla dokunmayı denedim dediğim gibi vücut karşı çıkmıyor göz yüzeyine rahatça dokunabiliyordum.
Ekleme:
Ameliyatlar içinde tür tür ayrılıyor. Her ameliyatın birbirinden farklı yanı var ve benim olduğum ameliyat olduğum zamanın en iyisiydi. Çoğunun gözleri uyumsuz çıkıyordu benimki uyduğu için ben bu ameliyat türünü tercih ettim.
Benim olduğum ameliyat Excimer Lasik.

Dünyagöz hastanesi'nde mi olacaksınız?
Yok, şu anlık olacağımdan değil. Sadece merak ettim.
Sorularını ilet hepsine teker teker cevap vereyim. Ben oldum.
Ayrıca bir damla damlatıyorlar sonrasında gözün uyuşuyor ve dokunabiliyorsun. Bana ameliyattan önce damlattılar. Kalem gibi ucu küt olan bir cihaz var. Onu gözlerimin her yerine değdirerek kornea kalınlığını ölçtüler. Uyuşuk olduğundan göz kapama reflex'i falan hiç bir şey sorun olmadı. Hemen sonrasında kendi parmağımla dokunmayı denedim dediğim gibi vücut karşı çıkmıyor göz yüzeyine rahatça dokunabiliyordum.
Ekleme:
Ameliyatlar içinde tür tür ayrılıyor. Her ameliyatın birbirinden farklı yanı var ve benim olduğum ameliyat olduğum zamanın en iyisiydi. Çoğunun gözleri uyumsuz çıkıyordu benimki uyduğu için ben bu ameliyat türünü tercih ettim.
Benim olduğum ameliyat Excimer Lasik.
Cihazı gözünüze değdirirken hissediyor muydunuz? Gözünüzdeki problem ve numara neydi?

Yok, şu anlık olacağımdan değil. Sadece merak ettim.

Cihazı gözünüze değdirirken hissediyor muydunuz? Gözünüzdeki problem ve numara neydi?
Uyuşturulduğuna göre hissetmemiştir belki.
Ben de hastanede bazı fikirler aldım ne kadar doğrudur bilmem kadın, benim komşum oldu şimdi bulanık görüyor balkondan aşağısını göremiyor dedi. Doktorun birine sordum o da lazer ameliyatı çok iyi olsa biz neden gözlük takalım demişti. Yani ben pek güvenemiyorum.

Ben 5-6 sene önce Etiler Dünyagöz hastanesinde olmuştum. Aynı korkular bende de vardı. Ameliyat 10-15 saniye, tüm işlemler toplam 3 dakika felan sürdü. Ameliyatta gözünüze kimse dokunmuyor. Sadece lazer tutuyorlar. Çok az bir ağrıdan sonra su tutup yıkıyorlar. Sonra çıkıp gidiyorsunuz. Ben ameliyattan sonra işe gitmiştim :)

Ben 5-6 sene önce Etiler Dünyagöz hastanesinde olmuştum. Aynı korkular bende de vardı. Ameliyat 10-15 saniye, tüm işlemler toplam 3 dakika felan sürdü. Ameliyatta gözünüze kimse dokunmuyor. Sadece lazer tutuyorlar. Çok az bir ağrıdan sonra su tutup yıkıyorlar. Sonra çıkıp gidiyorsunuz. Ben ameliyattan sonra işe gitmiştim :)
O süre çok az değil mi ya? Peki hayatınızda neler değişti?

O süre çok az değil mi ya? Peki hayatınızda neler değişti?
Hayatımdaki değişiklik, sağlığın ne kadar önemli olduğunu ve parayla ölçülemeyeceğini bir kez daha anlamama sebep oldu. Artık görebiliyorum :)
Açıkçası bir sürü doktora gittim. Bazıları "romatizma var ameliyat olmaz" dediler. Bazıları "yaşın yetmiyor. Ameliyat olmaz" dediler. Bazıları "Katarakt var. Ameliyat olmaz" dediler. Bazıları "numaralar ilerlemiş ve iki göz farklı numara. Ameliyat olmaz." dediler. Bu doktora gittim hepsini anlattım. Çok rahat bir şekilde sorun olmayacağını anlattı. Çok güven verdi. Bildiğim kadarıyla bu yöntemi Türkiye'ye getiren de kendisi. Zaten ünlü de bir doktor. Araştırırsanız göreceksiniz.

Doktorun ismi "Efekan Coşkunseven"

Yalnız bilmeniz gereken birşey var. Gözün numarası sıfırlansa da ileriki yıllarda 0,25-0,50 numaralarına gelme ihtimali var. Zaten muayene sırasında ya da ameliyat öncesinde bilgi vereceklerdir. Önce muayene olacaksınız. Doktor sonuçlara göre bilgi verecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı