Lazer göz tedavisi ile hava harp okulu girme olasılığı?

@DreamSoldier46 Bildiğim kadarıyla pilotluk dışında sağlık şartları o kadar sıkı değil. Birçok mühendislik dalı var, 1 tanesinin eğitimini alıyorsun. Örnek uçak, örnek makine, örnek elektrik vs.

@Rhulkinator Göz numaraların kaça indi şu an?

Ameliyattan sonraki 3 ayın sonunda kontrole gitmiştim, o zaman sıfır numaraydı görüşümde bir sıkıntı yoktu. O günden sonra 6 ay sonra görelim dedi doktor tabi 1 ay kadar önce kontrol vardı virüs dolayısıyla gidemedim ama şuan bir sıkıntım yok o günkü görüşümle aynı görüyorum, hala çok memnunum 40-50 metre ilerideki araba plakalarını net şekilde okuyabiliyorum mesela. @Jira

@Jira Yok yok ne rahatsızlığı, yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. "No touch laser" metoduyla ameliyat oldum. Diğer metodlarda cerrahi müdahele var bildiğim kadarıyla benim olduğum ameliyatta hiçbir cerrahi müdahele yoktu. Doktor lazer cihazındaki bir noktaya bakılmasını istiyor. Sonra ordan filmlerde gördüğümüz gibi derin bir lazer ışını geliyor gözünün yandığını hissediyorsun ama böyle acı verici bir yanma değil his gibi bir şey. Sonrasında gözüme bardaktan boşalırcasına bol şekilde sıvı bir ilaç döküldüğünü hatırlıyorum. Tüm ameliyat 15 dakika kadar sürmüştü sanırım sonrasında gözüne koruyucu bir gözlük takıyorlar. Devamı damla tedavisi.

@DreamSoldier46 Bildiğim kadarıyla pilotluk dışında sağlık şartları o kadar sıkı değil. Birçok mühendislik dalı var, 1 tanesinin eğitimini alıyorsun. Örnek uçak, örnek makine, örnek elektrik vs.

@Rhulkinator Göz numaraların kaça indi şu an?
Net bir kaynak internet üzerinde bulamıyorum, bu sağlık sorunlarıyla subay olarak girip giremeyeceğimi hangi kaynaktan anlayabilirim?
@Jira 8. Sağlık Muayenesi
(1) Mülakatta başarılı olan adaylar sınav merkezi tarafından, belirlenmiş hastanelere “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”ne uygun şekilde, “Askerî Öğrenci Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almak amacıyla, sevk edilir.
(2) Hava Harp Okuluna müracaat eden adaylar “Askeri öğrenci olur, Kategori-1 hava aracında uçucu yetiştirilmeye elverişlidir.” sağlık raporunu almak üzere sevk edilir.
(3) “Askeri öğrenci olur,Kategori-1 hava aracında uçucu yetiştirilmeye elverişli değildir.” kararlı rapor alan HHO adaylarının Hava Harp Okulu adaylıkları sonlandırılacak, ÖSU’ya tefrik edilmeyeceklerdir. Bu şekilde rapor alan adayların diğer okul tercihleri var ise diğer okullar için adaylıkları devam edecektir.

Burdan bulduğum bir parça. Anladığım kadarıyla askeri öğrenci şartlarını taşısam da uçucu muayenesinden geçemezsem HHO adaylığım sonlandırılacak. Ne dersiniz?
Net bir kaynak internet üzerinde bulamıyorum, bu sağlık sorunlarıyla subay olarak girip giremeyeceğimi hangi kaynaktan anlayabilirim?
(1) Mülakatta başarılı olan adaylar sınav merkezi tarafından, belirlenmiş hastanelere “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”ne uygun şekilde, “Askerî Öğrenci Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almak amacıyla, sevk edilir.
(2) Hava Harp Okuluna müracaat eden adaylar “Askeri öğrenci olur, Kategori-1 hava aracında uçucu yetiştirilmeye elverişlidir.” sağlık raporunu almak üzere sevk edilir.
(3) “Askeri öğrenci olur,Kategori-1 hava aracında uçucu yetiştirilmeye elverişli değildir.” kararlı rapor alan HHO adaylarının Hava Harp Okulu adaylıkları sonlandırılacak, ÖSU’ya tefrik edilmeyeceklerdir. Bu şekilde rapor alan adayların diğer okul tercihleri var ise diğer okullar için adaylıkları devam edecektir.

Burdan bulduğum bir parça. Anladığım kadarıyla askeri öğrenci şartlarını taşısam da uçucu muayenesinden geçemezsem HHO adaylığım sonlandırılacak. Ne dersiniz?

@Jira Meşgul etmek istemiyorum ama gerçekten belirsizlik içindeyim, ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:

@Jira Meşgul etmek istemiyorum ama gerçekten belirsizlik içindeyim, ne düşünüyorsunuz?
Ne yaptın?

HHO'da pilot olabilmek için sağlık kontrollerinde 2 gözün toplamı 1 dereceyi aşmamalı. Lazer ameliyatı göz derecelerini 0'a indirsen bile HHO'daki testlerden yine geçemeyeceksin. Çünkü senin ameliyat geçmişine bakacaklar ve gözlerinin bu değerden, bu değere indirildiğini görecekler. Ben bunu bizzat öğrendim, bana bu konuda güvenebilirsin. Bilmem kaç bin feet'e çıkınca ameliyatlı gözlerin etkilenme ihtimali var. Eskiden lazerli öğrencileri kabul ediyorlardı ama sonradan bu kural değiştirildi ve şu an böyle ilerliyor.

HHO'yu sadece F-16 pilotluğundan ya da x bir uçağın pilotu olmaktan ibaret görmeyin. HHO bünyesinde birçok mühendislik dalı var ve birçok üniversteden kaliteli eğitim veriliyor. Mezun olduğunda da çift rütben oluyor ve direkt olarak işin hazır oluyor.
kanka ben Teknofestte msü'nun çadırında havaci tegmen bir subaya sordum çizdirerek girebiliyorsun dedi ayrıca benim dayım hava kuvvetleri astsubayi o da söyledi goz cizdirirsen girebilirsin

@AhmeT4623 HHO zaten girersin onda sorun yok. Olay pilot kontrollerinde bitiyor. Onları da sordun mu? Çünkü bir ara lazerli pilot yapiliyorken daha sonra yapilmama kararı alınmıştı. Şimdi belki yine karar değişmiştir.
dayım dediki eger hava harp a gidersen 1 ay genel askeri bilgileri 2. ay direk pilotluk eğitimine başlıyorlarmiş

Geri
Yukarı