League of Legend Taktikler

Ahmet Epli

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar

Uzun bir süredir League of Legend oynuyorum ve çok zevk alıyorum. Sizden istediğim oyun içerisinde oyunu kendi lehimize çevirme, mutlak zafer, işe yarayan taktikler, fırst blood taktikleri gibi oyun için önemli olan hareketlerde görüşlerinizi öğrenmek.

• Mesela takımımız pek iyi durumda değil arada 20 fark var bu maçı çevirmenin bir yolu var mıdır.
  • Alt koridorda adc sup olarak oyun oynuyoruz. Ve karşımızdaki adc sup bizden daha iyi durumda burda yapılması gerek nelerdir. Bu durumda kule kesin yıkılır mı?
  • ADC Support olarak gördüğünüz en iyi ikili karakter örnek verir misiniz ?
  • Son olarak oyun içerisindeki tabire göre karşımızdaki karakter (Counter) ne yapmamız gerekir.:confused::confused:

Şimdiden teşekkürler.

1- 3 kişi örneğin midden kule savunurken öteki iki kişinin koridorları ittirmesi, kötü bir durumda teamfighta zorlamak, baron almak, taşıyıcılara yoğunlaşıp taktiksel ulti komboları uygulamak.
2- Mid veya jungle arkadaşımızı çağırıp biraz hile yaparız ;) Kastırmamak için defansif itemler ve taktik uygulanabilir.
3- İkili olarak değil ama kendi beğendiğim sup ve adcler :
Blitzcrank, Nami, Sona, Janna. Adc kısmında Draven, Varus, Ezreal, Caitlyn
4- Anlamadım valla :D

İlgilendiği için teşekkürler :D
4' ü şöyle açıklayayım counter oyun içerisinde seçtiğin karakterin karşısındaki karaktere göre zayıf olduğu, açıkları olduğu kişi. :D

1- Eğer karşı taraf öne geçerse büyük ihtimal kill yada koridor ittirmek için bazı yerleri terk edeceklerdir. Oradan minyon kes ormana gir. vs para topla ejderha kes karakteri güçlendir.
2- Destek istemelisin. Onları arkadaşların geri ittirip koridoru zorlayacaksın. Geride kalacaktır o arada kasılmaya bak.
3- Varus , Draven , Graves
4. Counter'ın itemlerine göre item çık ondan baya üstün olmaya bak counterlar genelde skillere göre belirlenir sana karşı düzgün oynarsa counteri işe yarar. Onu şaşırtmaya çalış. Skill kullamasını engellemeye çalış. Bunlarla onun counter özellğini ortadan kaldırırsın.

ADC Support olarak gördüğünüz en iyi ikili karakter örnek verir misiniz ?
Vayne-Blitzcrank, Alistar
Miss Fortune-Zyra
Ezreal-Soraka, Leona
Varus-Leona
Graves-Taric, Leona

Birkaç tane yazdım. ChampionSelect 'i gerek karşıdaki heroları counterlayacak hero bulmak, gerekse ADC'nin yanına iyi support bulmak için kullanabilirsin. ADC ile support'un uyumlu olması gerekir. Örneğin Zyra ve Miss Fortune aynı anda ulti attığında double alabilir MF. Vayne kırılgan olduğu için Alistar Vayne'i korur ve çok rahat kill aldırabilir. Blitz adamı çekip Vayne E ile duvara yapıştırabilir. Leona ve Varus'un ultileri uyumlu olarak kullanılabilir. Soraka, Ezreal'a sürekli mana verip rahat poke'lamasını sağlayabilir.

1-Harita hakimiyeti sağlarsak büyük ihtimalle fark bu kadar açılmaz.Peki harita hakimiyeti nasıl sağlarız.Kimisi sadece supların ward atıcapını düşünür ancak takımdaki herkes kendi lanesindeki kilit noktalara ward atarsa bu durumda rahatça düşmanları görür ve gangları engelleriz.Ayrıca ganga karşılık vererek daha karlı çıkabiliriz.Özelliikle takımın jungle karakteri kahinin karışımı alırsa haritada en çok gezen karakter olduğu için karşı takımın harita hakimiyetini yok eder.

Ek olarak kule alırsak rakibin görüş alanı ciddi derecede azalır.Eğer fark bu kadar açılmışsa bu durumda tek gezmemeli haritayı wardlı tutmalı ve kule altında kalmalıyız bu arada güzelce farm yapıp aradaki farkı kapatmalıyız.Ayrıca bu kadar gerideyken bir team fight başlarsa doğru focusla team fightı almamız mümkün olabilir karşı takımda bize en çok damage atan karakteri öldürmek en mantıklısıdır.Ayrıca haritada ejder ve baron görüşümüz varsa bir süprizle bu alanlarda oyunu çevirebilme şansımız olabilir.

2-Bu durumda jungle karakterimizden gang istemeliyiz ve onun rahatça gang atabilmesi için sup karakterimizin kahinin karışımı veya pembe ward ile karşı takımın wardını kesmeliyiz.Eğer jungle gelemiyorsa midden yardım isteyebiliriz.
Ama en iyisi jungle karakterimizin gelmesidir.
Kuleyi vermek istemiyorsak gelen minion dalgalarını hızlıca kulenin biraz ilerisinde kendimizi tehlikeye atmayacak şekilde kesmeliyiz.

3-Ben vayne ve kogmaw gibi hiper taşıyıcıları öneririm.Ancak bu taşıyıcılar early gamede zayıftır ve kırılgandırlar bunları iyi şekilde koruyabilecek thresh veya leonayı öneririm.
Ancak hiper taşıyıcılarımız late-gamede tek atacak pozisyona gelebilirler veya 3-5 düz atakla rakipleri toz duman edebilirler.
Ben şu ikililerin daha iyi olduğunu düşünüyorum Kogmaw-Thresh, Vayne-Leona

4-Karşında kullandığın championun counter herosu varsa mümkünse başka bir lanedeki arkadaşınla lane değiştirebilirsin.
Eğer mümkün değilse counterın early gamede zayıfsa onu oyun başında dürtmeli ve junglerından erken bir gang iste ve killi sana bırakmasını söyle bu durumda altın ve ex açısından avantajlı olursun.

Eğer counterınla baş edemeyeceksen pasif oyna kule altı kal last hiti asla kaçırma rakibin büyük ihtimalle 8-10 lvlda junglesi ile kule altı girmeye çalışacaktır bu durumda onlara vur ve kulen onlara vururken kaç gerekirse ters yöne flash at mümkünse öldür. :D
Biraz uzun oldu ama umarım okursun :D

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı