League of Legends FPS düşmesi

Burda bu kadar bilgili adam varken bende sorunumu anlatsam nasıl olur acaba.
Arkadaşlar bende bilgisayarımdan cok memundum ama şu son bir kaç aya kadar. LoL oynarken benmde FPS aniden düşüyor ve sanki birşeyler yanıyor gibi cıtr cıtr sesler geliyor. Ama bunun görüntü kalitesiyle bi alakası yok diye tahmin ediyorum çünkü Full özelliklerde de oynasam her şeyi en düşük yapsam da 5 dakka yağ gibi kayıyor, sonra birden FPS 4 5 oluyor, kitlenip kalıyor.

Bide bakmışım ölmüşüm :S PC nin özellikleri ne derseniz eğer:

• CPU Türü Mobile DualCore Intel Core i5-460M, 2800 MHz (21 x 133)
  • Anakart Adı Pegatron H36FD
  • Yol Türü Dual DDR3 SDRAM
  • Yol Genişliği 128 Bit
  • Görüntü Bağdaştırıcısı nVIDIA GeForce GT 420M (Pegatron) 2 gb ve tümleşik Intel Auburndale/Arrandale Processor - Integrated Graphics Controller 1gb
  • DirectX Donanım Desteği DirectX v11
  • 600 gb HD Win8 yüklü .

Bide bu sorun garentiye göndermiştm PC'yi ondan sonra başladı.

Aksi gibi bu sorun tamda garanti bittiği zaman başladı. Daha doğrusu bu pc o kadar ısındıki menteşenin aldındaki vida düştü kasası çatladı iiyce pert oldu o zamanlarda bile hiç bir sorun olmadan oynayabiliyorudum. Garantiye gitti alt kasası değişti 180 lirada para aldılar. Makine gelir gelmezde bi format attım ki hızlansın tertemiz olsun diye gel gör ki durum bu. Hiç memnun değilim.

O oyunu 5 FPS'de oynamana sebep olan şey sıcaklık ise bayağı bir ısınıyor demektir o sistem.
Sen yük altında GPU ve CPU sıcaklıklarını bir ilet. Sorun sıcaklıktan ise ve servis termal macuna dokunmadıysa macunu değiştirir ve bir bakım yaparsın, tozunu falan alırsın.
Normal şartlarda fan döndüğü sürece ve leptop yeterli havayı aldığı sürece işlemci o kadar ısınmaz. Fan sağlam mı ?

Hocam
Fan sağlam diye düşünüyorum. Garantiye gönderme sebebim de buydu zaten,tam fanın önündeki kasanın ızgara yapısı çatlamış düşmüştü sonra menteşe ayrılmıştı,ama garantiden geldiğinde sağlam görünüyordu yani alt kasa değişmiş komple. birde şöyle bir durum var dikkatimi çeken sesi kapattım fanın sesini dinledim kasma ile bir ilişkisini aradım, hani zorlanınca saç kurutma makinesi gibi çalışır ya fan oyunun genelinde öyle arada bir rahatlıyor gibi sesi sakinleşiyor tam o sıra kasıyor makine. Acaba diyorum ekran kartları arasında bir geçiş problemi mi var?.nVIDIA denetim masasından sürekli çalışmasını da ayarladım ama bilemedim aklıma başka bir şey gelmiyor.

sıcaklık ölçmek için oyuna girdim,full çözünürlükte çalıştırdım,10 dakika sonraki değerler CPU 75-90 derece arası değişiyor.Sabit disk ise 35 derece civarında çok değil mi?

Bende de aynı sorun var. Casper laptop sahibiyim. Fanın önündeki ızgara kırıldı ve menteşe çatladı. Nasıl olduğu konusunda pek bilgim yok. Bi kaç defa düşürdüm ondan olabilir. Bu kırılmadan sonra fan bi kaç dakikada bir sesli çalışmaya başladı. Elektrik süpürgesi gibi ses çıkarıyor. Tam bu ses çıkarken oyunlarda fps düşüyor daha sonra tekrar normale dönüyor. Eğer sen bi çözüm bulduysan yada bilen birileri varsa lütfen bana ulaşabilir mi?

Cihazı servise yollayıp fanı değiştirtmeniz şart. Tabi garanti kabul ederse. Bu bari ısınma sorunıdr "Çözüm bulduysanız" vs diyorsunuz, sanki bi yerde bir dosyayı ayarlayınca çözülecek gibi. Öyle bir dünya yok. Kasa açılacak ve o casper'ın kullandığı rezil termal macun değişecek. Başka çaresi yok bunun.

Sizin durumda ise fanın da değişmesi lazım.

Cihazın garantisi dolalı uzun zaman oldu. Buraya yazmadan önce macunu değiştirmeyi denedim fanıda kontrol ettim ama bir sorun göremedim. Alt kasayı değiştirmeyi düşünüyordum ama arkadaş sorunun kasa değişiminden sonrada aynı olduğunu yazınca kararsız kaldım ve burdan sordum.

Arkadaşım benim makine de çok ısınıyor ve aynı o elektrikli süpürge sesi bende de var garantiye gönderdim kasayı değiştirdiler 180 tl para aldılar, ama bir değişiklik yok hatta daha çok kasar oldu. Fan değiştirmeyi düşünürsen belki işe yarayabilir. Şunu söyleyebilirim ki sorun tamamen ısınmayla alakalı. Kendimce amatör bir yöntem geliştirdim bir laptop soğutucu yaptım piyasadaki bütün ürünlerden iyi olduğunu idda edebilirim :D ama tabiki ses sorunu var çok gürültülü :)
macunu değiştirip fanı da gözden geçirince rahatlarız gibi me geliyor.
photo.php
photo.php
photo.php
photo.php
photo.php

Isınma sorununa benziyor. Casper almakla hata etmişsin en başta. Garanti bitmediyse garantiye yolla ve termal macunu değiştirmelerini söyle. Laptop ısınınca FPS düşer...

Kardeşim gerçekten dediğin kadar varmış. Tavsiyelerinize uydum gittim termal macun aldım. Söylediğin gibi casper en adisinimi kullanıyor bilemiyorum ama sürerken bir gram dikkat etmedikleri ortada.Benim bidiğim macun olabildiğine ince ve taşırılmadan sürülmeli.Ama bunların ucuz malzeme ve işçilik anlayışını görmeniz lazım. işlemci ve ekran kartının üstünde sanki biri sakızını yapıştrmış hem kalın hem yanlardan taşmış heryere bulaşmış ve plastik gibi kurumuş.Servise göndersem gine aynısını yapacaklardı çünkü iki kat macun vardı ve altdaki kazınmadan direk üstüne dökmüşler evet bildiin dökmüşler bu kadar özentisiz çalışamazlar. 1 saat zarar vermeden temizlemeye uğraştım. Sonra özenle çok ince bir katman sürdüm. Ardından da fanı temizledim iyice. Performansı o kadar arttı ki anlatamam. Rahat 25 derece düşüş var ve fps denen bir sorunum kalmadı artık hatta arada 130 140 lara bile çıktığı oluyor. Allah razı olsun çok yardımcı oldunuz...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı