Legion 5 Pro inceleme

Ek01000

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Birmingham
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese selamlar, 1 haftadır birlikte olduğum Legion 5 Pro hakkında ki incelememe hoş geldiniz. Aylardır birçok arkadaş ile yakından araştırdığımız laptop furyasına böylesine güzel bir laptop ile noktalamak cidden mutluluk verici. Uzun, yorucu ve sıkıcı cümleler ile incelemeyi uzatmak istemiyorum. Herkes gibi biliyorum ki incelemelerin çoğu okunmuyor :D. Yine de hazırsanız incelemeye geçelim.

Ürünü MediaMarkt üzerinden 20 bin Türk lirasına 1.5 hafta önce satın aldım. Ürünün donanım özellikleri şu şekildedir;

RTX 3070 140W.
Ryzen 7 5800H 8C 16t.
2K 1600p HDR 400 500 nit ekran.
32 GB 16x2GB Dual Channel RAM.
1 TB M.2 SSD.
Windows 10 Home (çoğu laptop FreeDOS geliyor ve orijinal Windows 1200 TL olduğuna göre gayet iyi bir artı.)

1) Ekran 10/10
Laptopun dikkat çeken en güzel yerlerinden biri olan ekrandan başlamak istiyorum. Renk gamutu cidden gayet iyi, %100 sRGB her konuda sizleri fazlasıyla tatmin edecektir. Sadece profesyonel anlamda video tasarımı veya fotoğraf düzenleme işleri ile uğraşan arkadaşlar Adobe SRGB'si %100'e yakın sayılı bir iki modele yönelebilir ama oyunculuk konusunda panel cidden bütün ihtiyaçları karşılamaya hazır. 165Hz'lik IPS gayet kaliteli bir paneli var. Asıl olay 16:10'luk en boy oranı, cidden daha karemsi ekran her şeye daha hakim olmanızı sağlıyor. Özellikle video editlerken veya internette dolaşırken ekrana çok daha fazla şeyin sığdığını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Genel olarak ekrana puanım 10/10 oldu.

2) Malzeme kalitesi 9/10
Genel olarak tanktan hallice Full alüminyum kasaya sahip Legion 5 Pro her tarafından Premium bir cihaz olduğunu gösteriyor diyebiliriz. Özellikle arka tarafında bulunan Mercedes logosunu andıran Legion yazısı beyaz ışıklandırma ile gayet güzel görünüyor. Uzun lafın kısası plastik malzemeyi anca cihazın alt kısmında görebilirsiniz. Onun dışında her tarafta cidden kaliteli alüminyum hakim. Tek eleştirim klavyenin sol kısmı çok ama az esneyebiliyor. Bunu alt tarafında boşluğa bırakıyorum ama çok da az olsa bir esneme hakim diyebiliriz. Puanım 9/10 oldu. Kesinlikle muram muram Premium kokuyor, çok üst düzey bir cihaz olduğu malzeme kalitesinden de rahatlıkla anlaşılıyor.

3) Klavye 7/10
Malzeme kalitesinden sonra klavyeyi anlatmadan geçmek olmaz. Klavye cidden laptoptan bekleyebileceğiniz çoğu şeyi karşılıyor. Genelde forumda "Legion klavyesi" olarak kalıplaşmış lafı sürekli görüyordum ve cidden kullanınca anladım. Tuşlar çok geniş olduğundan mekanik klavye kullanan ben bile gayet hızlı bir şekilde alışıp en az mekanik klavye kadar hızlı yazmaya başladım. Tuşların hisside gayet lineer ve sert. Yazı yazarken veyahut oyun oynarken gayet rahat bir his verdiğini söyleyebilirim. Tek eleştirim maalesef per RGB yerine 4 bölgeli RGB olması diyebilirim maalesef her tuşa özel RGB aydınlatma Legion 7'de sunuluyor. Buna rağmen 4 bölgeli RGB'de gayet güzel ve yeterli diyebilirim, sadece insan böylesine Premium bir cihazda altı üstü her tuşun altına bir aydınlatma bekliyor. Yine de klavye kalitesi üst düzey olduğu için 7/10 veririm. Tabii ki işin gerçek boyuna bakıldığında GE76 kadar başarılı bir klavye yok. SteelSeries mekanik klavye doğal olarak daha başarılı ama hiç aratmayacak kadar da iyi bir klavyesi var Legion'ın. Ondan dolayı işiniz rahat olabilir.

4) Taşınabilirlik-Ağırlık 5/10
Evet, gelelim laptop alma nedenlerimizden birine...
140W 3070, 5800H, 2K 500 nit HDR'lı ekranı düşündüğümüzde 2.5 kg gayet mütevazi gelebilir. Ancak durum adaptör, kablolar gibi yan etkenlere geldiğinde Legion 5 Pro biraz sınıfının altında kalıyor diyebilirim ama performansı düşündüğümüzde hiç ama hiç sorun edilecek bir olay gibi kalmıyor :D.
300W'lık güç adaptörü/tuğlası cidden büyük. 1-1.5 Kg'lik ağırlığını da düşünürsek genel laptop ağırlığı 3.5-4Kg'ye çıkıyor. Genel olarak taşınabilecek bir ağırlık ama uçak yolculukları vb. olaylarda biraz illallah ettirecek gibi geliyor. Laptopun açık ara en kötü ve tek büyük sorunu olabilir. Ancak en yakın rakiplerine baktığımızda da çok farklı bir durum göremiyoruz. Cihazın genel performansının yanında cidden kayda değer bir şeymiş gibi gelmiyor bile.
Benim için 7/10 ama sınıfına göre maalesef 5/10.

5) Webcam 5/10
Aslında bunu ana konu olarak açmak pek istemiyordum ama Webcam'i olmayan ASUS'ları görünce inadına açmak istedim. 5-6 bin TL daha pahalıya satılan Webcam'siz, MUX'sız G17-15'leri düşündüğümüzde 720p 30 kare vasat bir kameraya sahip Legion 5 Pro. Toplantılarınızı, görüşmelerinizi veya genel kamera ihtiyacı olan yerleri rahatlıkla karşılayacaktır ama tabii ki yayıncılık kalitesinde bir kamera değil. Işık yetersiz gelirse piksel sayarsınız diyebilirim. Bu durumda en azından kamerası var deyip geçebiliyorsunuz. En güzel kısmı laptopun sağ kısmında bulunan e-shutter ile kameranızı bir Switch vasıtasıyla kapatıp açabiliyorsunuz. Genel puanım 5/10, yine de ortalama bir kamera diyebiliriz ama 20 binlik fiyatına kesinlikle yakışmıyor.
6) USB portları ve bağlantı girişleri 9/10
Legion'ın bonkör olduğu bir diğer alandan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Cidden USB bolluğu yaşatacak kadar fazla giriş söz konusu. Genel olarak Legion'ın sağında bir adet USB 3.2 girişi, arkasında ise 3 tane USB 3.2, 1 adet USB Type-C girişi, 1 adet RJ45 internet soketi, bir adet HDMI 2.1 girişi, güç girişi bulunuyor. Cihazın sol tarafında ise yine USP typce-C girişi ve ek olarak kulaklığınızı takabileceğiniz bir jak girişi de bulunmakta. Genel olarak gayet yeterli ve tatminkar diyebiliriz. Oyum 9/10.

7) Performans ve soğutma 9/10
Gelelim en güzel bölüme. 140W'lık 3070 ve 5800H'ın mükemmel birlikteliğine :). Kart canavar Dynamic Boost 2.0 sayesinde işlemcinin arka planda kaldığı oyunlarda 140W seviyelerine rahatlıkla çıkıyor. BF5 gibi işlemcinin de ön planda olduğu oyunlarda 125W-130W civarlarında seyrettiğini söyleyeyim.
Oyun performansı cidden masaüstü RTX 3060 Ti'm ile denk diyebilirim. Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'i 1600P'te Ultra'da rahatlıkla 240 FPS+ oynayabiliyorsunuz. Sıcaklıklara gelirsek işlemcinin 90'ı gördüğü tek oyun diyebilirim. GPU 75, CPU ise 90-92 bandında dolaşıyor ama @Ryota hocamın önerisi sayesinde FPS'yi 10-15 kadar düşürüp CPU'nun baz frekansta çalışasını sağlayarak CPU sıcaklığını 70'lere düşürmek gayet mümkün. Böyle yaptığımızda FPS 200-220 oluyor ama GPU 68, CPU ise 70 derecelerde seyrediyor. Cidden büyüleyici.
Battlefield V, 1600P'te Ultra'da 110+ FPS akıyor diyebilirim. GPU 77, CPU 86 derecelere ulaştı.
CoD Warzone'da da durum farklı değil, 1600p Ultra, DLSS kalitede 120 FPS civarlarında değerler almak gayet mümkün. Tabii ki çözünürlüğü 1200p yaparak FPS'nizi %20-30 civarında artırabilirsiniz. Ekran kartımı en ısındıran oyundu şu ana kadar, GPU 80, CPU ise 88'lerde seyretti. Baz frekans olayını henüz Rainbow dışında başka bir oyunda test edemedim, en yakında zaman test edeceğim.
Gelelim belalı oyun Cyberpunk 2077'e, 1600P'te Ultra, RTX kapalı ve DLSS kalitede inanılmaz akıcı 70-80 FPS oynayabildim. Anlık dalgalanmalar olabiliyor ama 60 FPS'nin altına hiç düşmedim. Genel olarak cihaz tam bir canavar.
Gelelim 5800H'ın stres testi ve benchmark sonuçlarına;
Throttle'ın T'si yok ve bundan dolayı da bu sıcaklıkları görüyor işlemci zaten :D. Hiçbir soğutucu olmadan bu değerler cidden büyüleyici.

unknown (1).png

Cinebench R23'te durum tam anlamıyla mükemmeldi. Single Core testinde işlemci 88'lerde takıldı ve zar zor 91 gördü. Bütün stres testlerini @Turkish Kebab ile birlikte yaptık.

1621040216885.png

Yeni çıkan Intel 11800h serisi ile karşılaştıran birçok arkadaşlara diyeceğim şu, 7nm bir işlemci ile 10nm bir işlemciyi karşılaştırıyorlar. AMD bu sıcaklıkların gayet normal olduğunu, ömrünü kısalması gibi durumların olmadığını onlarca kez söyledi. Performans olarak Intel işlemciler frekans kısıyor, bu durum 5800H için geçerli değil. 95 derecede dahi işlemci 4.2GHz'leri görebiliyor. Bundan dolayı 95 dereceyi görüyor zaten :D. Mühendisler işlemciye zarar verecek olsa bu kadar sıcakta buralara boostlamaya izin verirler miydi sizce? Ben cevap vereyim hayır. Intel oyunda daha iyi diyenler darboğaz olmayan oyunlarda veya işlemci tabanlı oyunlarda isterse %30 daha iyi olsun aldığınız değerler 250 FPS'nin dahi üstünde. Bundan dolayı 2K 300Hz monitörler bir gün çıkar ve erişilebilir olursa tekrar tartışırız. Uzun lafın kısası dünyanın en saçma tartışması. AMD mobilde>ıntel Mobil'dir.
8) SSD performansı 10/10
Cidden WD'nin PC SN730 SSD'si performans olarak gayet iyi. Özellikle hız olarak çok çok iyi. Sistemin 5-6 saniyede açıldığını da söylemeden geçmeyeyim :D.

1621040665586.png

Sonuç olarak saatlerimi verdiğim bir başka incelememi da burada sonlandırıyoruz. Legion 5 Pro kesinlikle sınıfının en iyisi olmaya aday. F/P fiyatı, eşsiz ekranı ve mükemmel performansı cidden taktire şayan. Aklınıza takılan bütün sorularınız için buradayım. Şimdiden teşekkürler.

Laptopu alma konusunda yardımcı olan onlarca arkadaşıma buradan sonsuz teşekkür ediyorum. Başlarında @Turkish Kebab @Dark Lord of the Sith @mirsady @Ryota hocamlarım gelir. İsmini yazamadığım bütün üstatlarımdan da özürlerini istiyorum. İsim hafızam cidden berbattır :D.
Olurda kutu açılımını izlemek isterseniz;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• 20210508_201731 (2).jpg
    20210508_201731 (2).jpg
    64,7 KB · Görüntüleme: 223
  • 20210515_025136.jpg
    20210515_025136.jpg
    181,7 KB · Görüntüleme: 229
  • 20210515_040913.jpg
    20210515_040913.jpg
    107,6 KB · Görüntüleme: 262
  • 20210508_181535.jpg
    20210508_181535.jpg