Legion 5 Pro vs ASUS ROG G17

Ona takılma oylesine
Hocam ROG'da öyle ancak.
1618614187293.png

Hocam lenovo ya gore tipli duruyor ama size gore iyidir
Hocam bildiğim kadarıyla ROG'ların da kapak açıldığında arkası biraz dışarda kalıyor, MSI GP66 ve GE66'da ve Alienware'ın yeni modellerinde falan da aynı olay mevcut, soğutması güzel olan yeni nesil laptoplar genelde bu tarz tasarıma sahip. Legion'u o arkadaki fazla kısım var diye beğenmeyip bire bir aynı olaya sahip olan ASUS ROG'u beğenmeniz garip geldi bana.
Hocam 3 ve 4 de fotograflari attim.Marka donanim olarak iyi ama goruntu olarak fazla ilgimi cekmedi.

Dosya Ekleri

• images (59).jpeg
    images (59).jpeg
    24,4 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
Tasarım konusu tamamen şahsi, ben ROG gibi "Canavarım ben" diyen cihazlardan haz etmem mesela. Cihaz dıştan tertipli, içinde canavar barındırmalı benim gözümde. Uyandırılmayı bekleyen bir canavar misali. 🙂

İkisi bire bir aynı speclere sahip olsa bile ben Legion derim çünkü klavye. O kadar iyi ki, şu an K68 mekanik klavyem solda sıfır kalıyor. Çok ciddiyim. Muhtemelen Lenovo'nun klavyesini bir süre kullanıp beğenen birisi benim gibi davranıp sırf bu yüzden büyük bir artı yazacaktır haneye.

Tasarım konusu tamamen şahsi, ben ROG gibi "Canavarım ben" diyen cihazlardan haz etmem mesela. Cihaz dıştan tertipli, içinde canavar barındırmalı benim gözümde. Uyandırılmayı bekleyen bir canavar misali. 🙂

İkisi bire bir aynı speclere sahip olsa bile ben Legion derim çünkü klavye. O kadar iyi ki, şu an K68 mekanik klavyem solda sıfır kalıyor. Çok ciddiyim. Muhtemelen Lenovo'nun klavyesini bir süre kullanıp beğenen birisi benim gibi davranıp sırf bu yüzden büyük bir artı yazacaktır haneye.
Hocam daha kullanamadım ama rog'un klavyeyi kullanan inceleme kanalları şu ana dek bir laptop ta gördüğümüz en iyi klavye diyor. Bakalım gerçekten öyle mi.

Fiyat konusunda kıyaslamak dogru degildir.Kiyaslayacak olursaniz legion 7 modeli de 24 bin tl dir.Uzun ömürlü kullanacaginiz ve de kalitesinden taviz vermeyeceginiz bir laptop ararsaniz asus rog ve msi yi oneririm.Lenovo nun legion modellerinde musteri memnunuyetinin iyi oldugu soyleyemem.Asustan fazla sikayete sahiptir.En az ariza yapan ve uzun ömürlü bir laptop isterseniz de 1.sirada olan asus ve sonrasinda toshiba markasi gelir.
Lenovo yu bir kenara atmakta yanlis olur.Oda alaninda rakiplerine meydan okuyacak cok iyi bir laptop markasidir.Fiyat performansi konusunda sinifinin en iyisi diyebilirim

Son düzenleme:
Arkadaşlar bende bu hafta içerisinde laptop satın alacaktım. Duyurulduğu ilk günden beri kafam Asus ROG Strix G15 G513QM modelinde. Hem ucuz hemde performanslı olacağını düşünüyordum. Zaten tasarımı çok hoşuma gidiyor. Fakat İngiltere hariç ülkelerde QM modeli hep 144HZ olarak satışa sürülmüş. İngiltere'de ise 300HZ'lik modeli gümrük vergisi + kargo parasıyla 16700₺. Tam siparişini geçecektim ki bu MUX olayını gördüm. Gördükten sonra canım çok sıkıldı.

MSI, Monster, Aorus gibi firmaları bahsetmiyorum çünkü onlar benim gözümde çok dandik geliyor. Galiba önceden yaşattıkları memnuniyetsizlik yüzünden.

Legion 5 pro modelini görünce sevinmedim değil hatta Almanya'da şuan gümrük vergisi + kargo parası 16.500₺. Almak istiyorum ama alamıyorum. Çünkü laptopun ağırlığı benim için çok fazla ve malzeme kalitesi ne kadar iyi olsa bile görünüşü, benim gözümde, çok düşük seviyeymiş gibi duruyor. Bu durumda ne yapacağımı bilemiyorum.

Asus
300HZ, RTX 3060, 2.3KG, 15.6", 9 saat pil ömrü,
MUX Switch özelliği yok.

Lenovo
2K 165HZ, RTX 3070, 2.6KG, 16", 6 saat pil ömrü,
MUX Switch özelliği var.

Fiyatları neredeyse aynı.
Tek tek özelliklerini karşılaştırmaya gelince ise kendime şu soruları soruyorum.

1- Asus'un içinde direk 300HZ ekran var. Neredeyse yüksek seviye bir oyuncu monitör almış gibi hissediyorum. Lenovo'nun içinde 2K var ama 2K'sını ne kadar kullanabilirim 16"lik bir ekranda? Üstelik pile etkiside fazla.
2- Laptop bandında 2.3KG bile bana ağır gelirken 2.6KG ile nasıl idare edebilirim?
3- İkiside MAX-P fakat Lenovo hem bir tık üst model hemde 10W daha fazla güç çekimi var. Üstelik MUX özelliği ile tam performansta kullanabilme olanağım var.
4- Asus'un tasarımı çok güzel ve kullanışlı yan tuşları mevcut, üstelik ben numara takımı kullanmadığım için gereksiz yer kaplayan tuşlarda yok klavyede fakat Lenova'da mevcut...
5- Evet performans her türlü daha önemli üstelik fiyatları neredeyse aynı iken daha iyisini almamak saçmalık olur. Fakat takıntılarım olduğu için sonradan üzülürüm diye korkuyorum.
6- Soğutma bakımından ikisi de çok iyiler fakat Asus sıvı metal macun ile bir tık öne çıkıyor.
7- Kalite bakımından Asus'un daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Aslında duygusal gitmesem, mantıklı seçim olan Lenovo'yu çoktan siparişini geçmiştim fakat bu tarz sorular içimi yiyip duruyor. Bana bu konuda yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum. (Konu neredeyse benim sorunlarıma çok yakın olduğu için ekstradan konu açmak istemedim.)

Arkadaşlar bende bu hafta içerisinde laptop satın alacaktım. Duyurulduğu ilk günden beri kafam Asus ROG Strix G15 G513QM modelinde. Hem ucuz hemde performanslı olacağını düşünüyordum. Zaten tasarımı çok hoşuma gidiyor. Fakat İngiltere hariç ülkelerde QM modeli hep 144HZ olarak satışa sürülmüş. İngiltere'de ise 300HZ'lik modeli gümrük vergisi + kargo parasıyla 16700₺. Tam siparişini geçecektim ki bu MUX olayını gördüm. Gördükten sonra canım çok sıkıldı.

MSI, Monster, Aorus gibi firmaları bahsetmiyorum çünkü onlar benim gözümde çok dandik geliyor. Galiba önceden yaşattıkları memnuniyetsizlik yüzünden.

Legion 5 pro modelini görünce sevinmedim değil hatta Almanya'da şuan gümrük vergisi + kargo parası 16.500₺. Almak istiyorum ama alamıyorum. Çünkü laptopun ağırlığı benim için çok fazla ve malzeme kalitesi ne kadar iyi olsa bile görünüşü, benim gözümde, çok düşük seviyeymiş gibi duruyor. Bu durumda ne yapacağımı bilemiyorum.

Asus
300HZ, RTX 3060, 2.3KG, 15.6", 9 saat pil ömrü,
MUX Switch özelliği yok.

Lenovo
2K 165HZ, RTX 3070, 2.6KG, 16", 6 saat pil ömrü,
MUX Switch özelliği var.

Fiyatları neredeyse aynı.
Tek tek özelliklerini karşılaştırmaya gelince ise kendime şu soruları soruyorum.

1- Asus'un içinde direk 300HZ ekran var. Neredeyse yüksek seviye bir oyuncu monitör almış gibi hissediyorum. Lenovo'nun içinde 2K var ama 2K'sını ne kadar kullanabilirim 16"lik bir ekranda? Üstelik pile etkiside fazla.
2- Laptop bandında 2.3KG bile bana ağır gelirken 2.6KG ile nasıl idare edebilirim?
3- İkiside MAX-P fakat Lenovo hem bir tık üst model hemde 10W daha fazla güç çekimi var. Üstelik MUX özelliği ile tam performansta kullanabilme olanağım var.
4- Asus'un tasarımı çok güzel ve kullanışlı yan tuşları mevcut, üstelik ben numara takımı kullanmadığım için gereksiz yer kaplayan tuşlarda yok klavyede fakat Lenova'da mevcut...
5- Evet performans her türlü daha önemli üstelik fiyatları neredeyse aynı iken daha iyisini almamak saçmalık olur. Fakat takıntılarım olduğu için sonradan üzülürüm diye korkuyorum.
6- Soğutma bakımından ikisi de çok iyiler fakat ASUS'taki sıvı metal macun bir tık öne çıkarıyor.

Aslında duygusal gitmesem, mantıklı seçim olan Lenovo'yu çoktan siparişini geçmiştim fakat bu tarz sorular içimi yiyip duruyor. Bana bu konuda yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum. (Konu neredeyse benim sorunlarıma çok yakın olduğu için ekstradan konu açmak istemedim.)
Sizin yerinizde olsam Legion alırım. Aldıktan 1 sene sonra keşke görünüşe vermeseydim paramı diyebilirsiniz. O yüzden ileriye dönük düşünmek gerekirse Legion daha önde.

Hocam ASUS'un 300Hz ekranı güzel ancak Legion'un seviyesinde değil. 3070 2K için yeterli çoğu oyunda. Yetmediği zaman 1080p'ye alırsınız. Pile etkisi var ama bu eksiyi kapatıyor bence.
Maalesef buna çözüm yok, alışmanız gerekecek.
Legion 5 Pro daha performanslı hocam dediğiniz gibi. MUX büyük bir artı.
Maalesef bu kişisel tercihlere giriyor. Ben şahsen numara takımı olmayan bir laptop almam. Karar vermeniz gerekecek hangi klavyeyi seçeceğinize.
Aynı fiyattayken ben daha performanslı olan, 1440P ekrana sahip olan Legion'u alırdım.
6- Soğutma bakımından ikisi de çok iyiler fakat Asus sıvı metal macun ile bir tık öne çıkıyor.
Soğutma bakımından dediğiniz gibi ASUS bir tık önde gibi duruyor.
Kalite açısından iki ürünün pek farklı olduğunu sanmıyorum, Legion muhtemelen daha iyidir. Biraz daha araştırmam gerekli.

Legion 5 Pro daha çok masaüstü yerine laptop almak isteyenlerin tercihiymiş gibi geldi. Adaptör boyutu bile çok büyük, 1kg. Ve galiba klavyesi neredeyse mekanik klavye kadar ses çıkarıyor ve bundan hiç hoşlanmıyorum. Ama işte aynı fiyatta olmaları her şeyi bozuyor. Keşke Asus daha ucuz olsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı