Legion 5'in çok iyi bir laptop olmasının sebepleri

Herkese merhabalar,

Son günlerde Legion 5 stoklarının ülkemize tekrar gelmesi sonucunda birçok kişi bu ürünleri satın almayı düşündü. Benim aklıma bir makale hazırlayarak insanların sorularını cevaplamak ve Legion 5'i güzel bir şekilde anlatmak geldi. Anlattığım budur.

Özellikleri:
  • Ryzen 7 4800H
  • RTX 2060 115W
  • 2x8 DDR4 3200MHz RAM
  • 512GB M.2 SSD
  • 80Wh Batarya

Soğutma Başarısı:
Legion 5 modelinin soğutma konusunda başarılı olmasının birçok sebebi var. Bunlardan biri rakiplerine göre oldukça serin çalışan Ryzen 7 4800H. Başka bir sebep olarak Lenovo'nun başarılı soğutma sistemi.

Jarrod's Tech kanalından aldığım ortalama dereceleri görebilirsiniz altta.
1617901118093.png

Burada ise MHz değerlerini görebilirsiniz.
1617901181162.png

MUX Switch:
Bunu anlayabilmek için ilk öncelikle MUX Switch'in ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. MUX Switch, işlemcinin içinde olan grafik kartını devre dışı bırakarak sadece harici grafik kartından görüntü almaya yarar. Maksimum performans için gereklidir. Legion 5'te MUX bulunuyor, bu büyük bir performans artışına sebep oluyor. Bu büyük performans artışları CS:GO, LoL, R6 Six Siege gibi oyunlarda en çok göz önüne çıkıyor.

Alttaki fotoğraf MUX'un nasıl çalıştığına bir örnektir.
mux.png

MUX'un performansa katkısını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Panel Kalitesi:
Legion 5'in panel özellikleri 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, 144Hz, 100% sRGB bunlardır. Ortalama üstü bir parlaklığa ve iyi bir renk doğruluğuna sahiptir. 4,66MS gecikme hızına sahip, bir laptop için çok iyi bir değer.

Batarya Performansı:
Legion 5 80Wh batarya ile geliyor. Ekran parlaklığı %50 seviyesinde, klavye ışıklandırmaları kapalı iken YouTube üzerinden 626 dakika boyunca video izletebiliyor. Ortalamanın çok çok üstünde bir batarya performansı.

Klavye:
Legion 5'in klavyesi tek kelimeyle muhteşem, tuşlara bastığını çok iyi bir şekilde hissediyorsunuz. İnternette yapılan ufak bir araştırma ile herkesin Legion 5 klavyesini övdüğünü görebilirsiniz. Kendiniz test etmek isterseniz bir teknoloji mağazasına gidebilirsiniz, benim yaptığım gibi.

Kasa kalitesi:
Kasası her ne kadar plastik olsa da kaliteli olduğunu hissettiriyor. Çok sert bastırmadığınız sürece klavye bölgesi oynamıyor.

Bağlantı Yerleri:
Legion 5'in sahip olduğu bağlantı noktaları aşağıdaki gibidir:
  • 3x USB 3.2 Gen 1
  • 1x power connector
  • 1x Ethernet (RJ-45)
  • 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On)
  • 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm)
  • 1x HDMI 2.0
  • 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer and DisplayPort 1.2)
Benim en çok dikkatimi çeken 4 adet USB yerine sahip olması. Günümüzde çoğu laptopun 3 adet USB yerine sahip olduğunu düşündüğümüzde bunun kesinlikle bir artı olduğunu söylemek doğru olur. Neredeyse tüm bağlantı portlarının arka tarafta olması beğendiğim bir özellik.
Cihazı maalesef USB-C portu üzerinden şarj edemiyoruz.
Hem USB-C portu hem HDMI direkt olarak RTX 2060'a bağlı, Optimus ile uğraşmak zorunda kalmıyoruz.

Bağlantı yerleri:
1617902858707.png

1617902880246.png

1617902900813.png

Sonuca gelmek gerekirse 12300TL'ye Legion 5 muhteşem bir cihaz. Verdiğiniz paranın hakkını sonuna kadar alacağınız, sizi üzmeyecek bir ürün. Şiddetle alınmasını tavsiye ediyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

17" olan mı var 15" olan mı?
İşlemciniz ve ekran boyutunuz nedir?
Konudaki cihaz ile tıpatıp aynı yani 15''
Hocam Merhaba, Lenovo Vantage yazılımından ısı kipini Performance yapınca ekran kartı 115w güç çekiyor; denge kipinde 80w güç çekiyor. Bu arada benim cihazda cpu sıcaklığını göstermiyor. Sadece cpu diyot sıcaklığı gözüküyor. Diyot sıcaklığı normal cpu sıcaklığına denk mi oluyor bilmiyorum. Sizde böyle bir sorun var mı? Varsa çözüm bulabildiniz mi?
Dediğiniz gibi performans moduna alınca 115W oldu. Aida64 programında bende de sadece cpu diyot gözüküyor. Neden böyle bilmiyorum.

Konudaki cihaz ile tıpatıp aynı yani 15"

Dediğiniz gibi performans moduna alınca 115W oldu. AIDA64 programında bende de sadece CPU diyot gözüküyor. Neden böyle bilmiyorum.

Normal hocam, performans modunun olmasının sebebi o. Tüm donanımları maksimum performansta çalıştırmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı