Lehim yapmayı öğrenmek

A00110001

Centipat
Merhaba.
Elektronik işlerin işçiliğini öğrenmek istiyorum: Lehim yapma, devre elemanı sökme, PCB tamirleri vb. öğrenmek için internette okumadığım sayfa, izlemediğim video kalmadı. Ancak kafam çok karıştı. Flux mu alayım lehim pastası mı, sıvı lehim nasıl kullanılıyor, telefon kartlarında sürekli pasta ya da flux sürüyorlar işlem yerine. Neden sürüyorlar ya da sürdükten sonra hava lehim makinesi üfleyince oraya o buharlaşipucuyor mu? Hava havyası çevreye de üflemiyor mu milletin eli nasıl yanmıyor gibi birçok soru geliyor aklıma.

Bir diğer problem ise başlamak istiyorum ama parçalar pahalı. Mesela bir havya ucu temizleme teli 30 TL, lehim pastası, flux, izopropil alkol falan derken bayağı kalem var. O yüzden parça parça alıp öğrenmek istiyorum. Elimde eski bir PC anakartı var. Bir de kalem lehim makinesi. Ama ucu yok.
Şimdi ben öğrenmek için,
Hangi temel malzemeleri almalıyım?
Nerelerden öğrenebilirim?
Bu işi yapanlar bilenler nasıl öğrendiler?

@SideWinder hocam, anlatabilir. Kendisi sürekli bu işlerle meşgul. Sizin epeyce malzeme ihtiyacınız var.

İbrahim hocam uygun olduğunda bilgilerini verebilir ama bende naçizane bilgilerimden size aktarmak isterim.

Flux mu Lehim pastası mı?

Eğer entegre sökmek/takmak istiyorsanız yani şunun gibi;
IMG_3619.jpg
Lehim pastası kullanmalısınız.

Fakat çipset sökmek/takmak istiyorsanız yani şunun gibi;
1599217890_L1VwbG9hZHMvVXJ1blJlc NOONTEK-250x250.png
Flux kullanmalısınız.

ikisinin farkı ise şu lehim pastası lehimi dağıtmak istediğin yere dağıtır
flux ise toplamak istediğin yere toplar.

Sıvı Lehim kullanımı

Sıvı lehim sıva çimento gibidir.Herhangi bir şeyle board'a sürersin

Hava Havyası

Hava havyası çevreye üflemez elleriniz yanmaz.Sadece ucundan havyaya göre ortalama 200-300 derecelik bir sıcaklık verir

Piyasa

Piyasa hakkında bir şey söyleyemeyeceğim durum ortada.Eğer bu işi yapıcaksan biraz da olsa cebini açmalısın dostum.

Fakat yeni başlayacağın için lehim temizleme teli vb senin için gereksiz olabilir.Bu tür şeylere sonradan bakabilirsin.

Lehim yapmak, yaptıkça öğrenilen bir şey. Birçok farklı önemli noktası var. En önemlileri, doğru ekipmanlarla çalışmak.

Doğru bir havya, doğru bir havya ucu, doğru kalınlıktaki bir lehim teli ve en önemlisi, doğru bir flux.

Ben genelde lehim yapacağım bir yüzeye, ilk başta flux sürüyorum. Sonra havya ucuna çok az lehim alıyorum ve lehim yapacağım padi ısıtıyorum. Birkaç saniye içinde flux eriyip, pad ısınıyor. Sonrasında lehimi pade değdirerek, pade lehim bırakıyorum.

Bu noktada iyi bir flux kullandıysan ve havyan düzgünse, lehim düzgünce pade yapışır ve havyayı çektiğinde yvarlak, eşit dağılmış ve parlak bir görünüm alır.

Pade lehimleyeceğim kablonun ucuna da biraz flux sürüp, kablo ucuna lehim veriyorum. Sonra duruma göre, az önce lehim bıraktığım pade çok flux daha sürüp, lehimi tekrar ısıtıyorum. Havyan ile lehimi erimiş bir kıvamda tutarken, kabloyu pade bastırıyorum. Burada kablo üstündeki lehimin eriyip paddeki lehim ile karışması ve paddeki lehimin kabloyu sarması çok çok önemli.

İşlemin sonunda da düzgünce havyamı çekiyorum. Son olarak hassas bir elektronik devre ise, pamuk ve izopropil alkol ile temizliyorum.

Ben havya olarak TS 100 kullanıyorum. 5 farklı ucu var bende, duruma göre değiştiriyorum. Flux olarak Lötfett, lehim olaraksa Soldex kullanıyorum.

İbrahim hocam uygun olduğunda bilgilerini verebilir ama bende naçizane bilgilerimden size aktarmak isterim.

Flux mu Lehim pastası mı?

Eğer entegre sökmek/takmak istiyorsanız yani şunun gibi;
Eki Görüntüle 976406
Lehim pastası kullanmalısınız.

Fakat çipset sökmek/takmak istiyorsanız yani şunun gibi;
Eki Görüntüle 976408
Flux kullanmalısınız.

ikisinin farkı ise şu lehim pastası lehimi dağıtmak istediğin yere dağıtır
flux ise toplamak istediğin yere toplar.

Sıvı Lehim kullanımı

Sıvı lehim sıva çimento gibidir.Herhangi bir şeyle board'a sürersin

Hava Havyası

Hava havyası çevreye üflemez elleriniz yanmaz.Sadece ucundan havyaya göre ortalama 200-300 derecelik bir sıcaklık verir

Piyasa

Piyasa hakkında bir şey söyleyemeyeceğim durum ortada.Eğer bu işi yapıcaksan biraz da olsa cebini açmalısın dostum.

Fakat yeni başlayacağın için lehim temizleme teli vb senin için gereksiz olabilir.Bu tür şeylere sonradan bakabilirsin.
Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Entegre sökmek/takmak için lehim pastası neden kullanılıyor? Dağıtması yerine gereken yerlerde toplanması her zaman daha iyi olmaz mı?

Bacaksız altında nokta nokta temas noktaları bulunan çipsetler var (BGA PCB gibi). Onlarda nasıl bir yol izlenir?

Bir de son bir soru var. Çok aklıma takıldı. Bu çipsetlerin altına falan sızar mı lehim, flux vb.? Ve çipsetler çok hassas parçalar. Sökümü ve takımı sırasında ısıdan zarar görmezler mi?

Piyasa kısmı ile ilgili de teşekkürler hocam. Bir kereden hepsini alamam da temel parçaları aldıktan sonra eklerim diye düşündüm hocam.

Entegrelerde, özellikle PCB üzerinde birden fazla entegre/SMD parça takılacaksa, sıvı lehim kullanılır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Altında nokta olan sistemlerde de, PCB'de bulunan padlerin hepsinin üstüne lehim atılır. Sonra ilgili çip, düzgünce hizalanır ve eşit bir biçimde ısıtılır. Isınmayla beraber lehim erir ve çip, PCB'ye yapışır.

Bu videolara bir bak:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bir de son bir soru var. Çok aklıma takıldı. Bu çipsetlerin altına falan sızar mı lehim, flux vb.? Ve çipsetler çok hassas parçalar. Sökümü ve takımı sırasında ısıdan zarar görmezler mi?

Flux sızar ve tehlikeli de olabilir. Zira flux asidiktir, asit de koroziftir yani aşındırıcıdır. ISıdan zarar görmezler. Ancak yüzeyde gereksiz flux ve lehim bırakmama gerekir.

Lehim yapmak, yaptıkça öğrenilen bir şey. Birçok farklı önemli noktası var. En önemlileri, doğru ekipmanlarla çalışmak.

Doğru bir havya, doğru bir havya ucu, doğru kalınlıktaki bir lehim teli ve en önemlisi, doğru bir flux.

Ben genelde lehim yapacağım bir yüzeye, ilk başta flux sürüyorum. Sonra havya ucuna çok az lehim alıyorum ve lehim yapacağım padi ısıtıyorum. Birkaç saniye içinde flux eriyip, pad ısınıyor. Sonrasında lehimi pade değdirerek, pade lehim bırakıyorum.

Bu noktada iyi bir flux kullandıysan ve havyan düzgünse, lehim düzgünce pade yapışır ve havyayı çektiğinde yvarlak, eşit dağılmış ve parlak bir görünüm alır.

Pade lehimleyeceğim kablonun ucuna da biraz flux sürüp, kablo ucuna lehim veriyorum. Sonra duruma göre, az önce lehim bıraktığım pade çok flux daha sürüp, lehimi tekrar ısıtıyorum. Havyan ile lehimi erimiş bir kıvamda tutarken, kabloyu pade bastırıyorum. Burada kablo üstündeki lehimin eriyip paddeki lehim ile karışması ve paddeki lehimin kabloyu sarması çok çok önemli.

İşlemin sonunda da düzgünce havyamı çekiyorum. Son olarak hassas bir elektronik devre ise, pamuk ve izopropil alkol ile temizliyorum.

Ben havya olarak TS 100 kullanıyorum. 5 farklı ucu var bende, duruma göre değiştiriyorum. Flux olarak Lötfett, lehim olaraksa Soldex kullanıyorum.
Hocam çok teşekkürler. Parçaları alınca her adımı yapacağım.

Havya uçları ile ilgili bir şey danışacağım.
Elimde Weller marka bir havya var. Babamın tamir eşyaları arasında buldum. Denedim, çalıştı. Isı ayarlaması yok. Ucu yok ama yeteri kadar ısınıyor mu diye elimdeki kalın lehim telini o ucun olduğu boruya değdirdim hemen eridi. Galiba yeteri kadar çalışıyor.
50TL'ye satılan kalem havyalardan aldım. Dedim ki hem ucum olur hem de bir tane farklı havya. Uç, Weller marka havyaya çok ince geldi. Çapı çok küçük, havyanın o ısı boru çapı onun 2 katı civarında çıktı.
Sonra dedim ki hani diğer havyayı kullanayım. O da ısınmıyor. Taktım fişe. Kablolardan yanık kokusu geldi, sigorta attı. Dedim, bu havya da iptal.
Şimdi ben uç almak istiyorum ama her uç her havyaya olur mu?
Entegrelerde, özellikle PCB üzerinde birden fazla entegre/SMD parça takılacaksa, sıvı lehim kullanılır.

Altında nokta olan sistemlerde de, PCB'de bulunan padlerin hepsinin üstüne lehim atılır. Sonra ilgili çip, düzgünce hizalanır ve eşit bir biçimde ısıtılır. Isınmayla beraber lehim erir ve çip, PCB'ye yapışır.

Bu videolara bir bak:

Flux sızar ve tehlikeli de olabilir. Zira flux asidiktir, asit de koroziftir yani aşındırıcıdır. ISıdan zarar görmezler. Ancak yüzeyde gereksiz flux ve lehim bırakmama gerekir.
Hemen videoları inceliyorum, hocam.

Geri
Yukarı