Lenovo B570E Mavi Ekran hatası

MuratKinq

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Sosyal Medya Uzmanı
Arkadaşlar merhabalar elimde Lenovo B570E laptop var, uzun süredir kullanmıyordum. Şu an yanımda olmadığı için size özelliklerini tam olarak paylaşamayacağım.

Samsung 160GB HDD vardı ve artık ömrünü doldurmuştu. Çok kasmaya başlatmış 1-2 klasör dahi açıldığında duraksatıyordu. Bende 1 ay önce Crucial BX500 SSD aldım Win10 kurup kullanmaya başlamıştım. Sürekli ve sık sık mavi ekran hatası alıyordum 'kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı" diye başlayan bir hata varya işte onu alıyordum. Her seferinde altta çıkan hata kodları farklı farklı oluyordu, en az 10 farklı hata kodu saymışımdır. Defalarca formatladım, RAM'leri test ettim denemediğim bir şey kalmadı yine de sorunu düzeltemedim. SSD'de sıcaklık arızası verince iade ettim ve Kingston A400 bir SSD aldım. Aynı sorun bu SSD'de de mavi ekran hataları almaya devam ettim daha az sıklıkta olsa da sorunu bir türlü düzeltemedim. Bileşenlerin ısılarına baktığımda ise herhangi bir anormal durum görmedim. Win10, Win8, Win7 hepsini denedim.

Günlerce her şeyi deneyip sorunu çözemedim ama eski ömrü dolmuş olan HDD'yi taktığımda herhangi bir sorunla karşılaşmıyorum. Sinirden kafayı yemek üzereyim. Laptopumu "uzaktan eğitim" sebebiyle bir çocuğa hediye etmek istiyorum ama bu şekilde vermek istemiyorum. Lütfen yardımcı olabilir misiniz? Şu an laptop iş yerimde olduğu için özelliklerini paylaşamıyorum. İş yerime bir ara gittiğimde size işlemci, RAM vs marka ve model bilgilerini atacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka donanımlarda veya virüs yüzünden yazılimda sorun olabilir bulduğu hata kodunu araştırabilirsiniz...
Hocam her şeyi denedim, virüs formatla gitmez mi? Defalarca attım. Hata kodu farklı farklı 10'dan fazla saydım. Başka bir sorun var sanırım. Donanım olabilir ama hangi donanım.

Eski HDD'yi taktığınızda sorun olmadığınızı söylediniz. Yeni aldığınız HDD, anakarta uyumlu olmayabilir.

Hocam HDD değil SSD taktığımda sorun oluyor. SSD'de anakarta uyumlu olamayacağını düşünmüyorum. Kaldı ki ben 2 farklı marka SSD'de aynı sorunu yaşadım. Bence sorun başka bir şey ama bulamıyorum. @Recep Baltaş belki yardımcı olabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı