Lenovo bilgisayara nasıl SATA entegre edilir?

Edmond dantes

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Dijital Tasarımcı
Arkadaşlar merhaba, Lenovo Ideapad Gaming 3 bilgisayar aldım. Eski SATA SSD mi buna takmak istiyorum ama taktığımda bilgisayar hiç açılmıyor. Çıkarınca açılıyor, nedenini anlamış değilim. Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, Lenovo Ideapad Gaming 3 bilgisayar aldım. Eski SATA SSD mi buna takmak istiyorum ama taktığımda bilgisayar hiç açılmıyor. Çıkarınca açılıyor, nedenini anlamış değilim. Yardımcı olur musunuz?

Naçizane fikirlerimle; SSD'niz sağlam mı? Kısadevre gibi bir şey yaptırıyor olabilir, veya SSD üstü metal ise şase yaptırıyor olabilir. Bende de Ideapad 500 var 2 SSD takmaya çalışınca bir sürü sorunla karşılaştım fakat böyle bir şey olmadı.

Merhaba aynı bilgisayarı bende bu haftanın başında aldım görünce bir hoş oldu :D eski SATA SSD cihazınızda herhangi bir işletim sistemi kuruluysa onan açmıyor olabilir biçimlendirip SATA to USB kablo kullanarak veya direkt olarak bilgisayarınızın SATA girişine bağlayarak kullanabilirsiniz.

Naçizane fikirlerimle; SSD'niz sağlam mı? Kısadevre gibi bir şey yaptırıyor olabilir, veya SSD üstü metal ise şase yaptırıyor olabilir. Bende de Ideapad 500 var 2 SSD takmaya çalışınca bir sürü sorunla karşılaştım fakat böyle bir şey olmadı.

Şase yapmış olabilirim servise vermeden çözümü var mıdır acaba?
Merhaba aynı bilgisayarı bende bu haftanın başında aldım görünce bir hoş oldu :D eski SATA SSD cihazınızda herhangi bir işletim sistemi kuruluysa onan açmıyor olabilir biçimlendirip SATA to USB kablo kullanarak veya direkt olarak bilgisayarınızın SATA girişine bağlayarak kullanabilirsiniz.
Bunu denediğimde açıldı gerekli aktarımları yapıp sata ssd yi biçimlendirdim sonra tekrar pc yi açıp entegre etmeye çalıştım ama bunu yapınca bilgisayar yine açılmamaya başladı şimdi çıkarsam bile açılmıyor 😅

Son düzenleme:
Şase yapmış olabilirim servise vermeden çözümü var mıdır acaba?

Bunu denediğimde açıldı gerekli aktarımları yapıp SATA SSD'yi biçimlendirdim sonra tekrar PC'yi açıp entegre etmeye çalıştım ama bunu yapınca bilgisayar yine açılmamaya başladı şimdi çıkarsam bile açılmıyor 😅

Hahahah normaldir :D içinde Windows ISO olan bir USB takılıyken açmaya çalışmadınız muhtemelen. İşletim sistemi olmadığı için tepki vermediğini düşünüyorum. USB'ye Windows ISO kurup SSD cihazınızı bilgisayarınıza takın ardından USB'yi takın ve sisteminizi yeniden başlatın BIOS ekranına girip UEFI ayarlarından 1. sıraya USB cihazınızı 2. sıraya ise SSD cihazınızı yerleştirin. Kaydedip çıkın. Bilgisayar yeniden başlayacaktır ve 5 dakika (daha kısa veya daha uzun olabilir) bekleyin ekran siyah olabilir veya sol üst kısmında yanıp sönen bir çizgi olabilir bekledikten sonra Windows kurulum ekranı gelecektir kuruluma başlayabilirsiniz.

İşletim sistemi kurmak istemiyorsanız CMD "diskpart, listdisk" komutları ile diskinizi seçip CMD üzerinden biçimlendirin (gerekli komutları internetten bulabilirsiniz.) Daha sonrasında rahatça kullanabilirsiniz.

Not: İşlemlerin bu şekilde olduğunu hatırlıyorum bir hatam varsa düzeltiniz lütfen. Anlattıklarıma bakarak internetten gerekli araştırmaları iyice yapınız.

Umarım bilgisayar kökten gitmemiştir.

Hahahah normaldir :D içinde Windows ISO olan bir USB takılıyken açmaya çalışmadınız muhtemelen. İşletim sistemi olmadığı için tepki vermediğini düşünüyorum. USB'ye Windows ISO kurup SSD cihazınızı bilgisayarınıza takın ardından USB'yi takın ve sisteminizi yeniden başlatın BIOS ekranına girip UEFI ayarlarından 1. sıraya USB cihazınızı 2. sıraya ise SSD cihazınızı yerleştirin. Kaydedip çıkın. Bilgisayar yeniden başlayacaktır ve 5 dakika (daha kısa veya daha uzun olabilir) bekleyin ekran siyah olabilir veya sol üst kısmında yanıp sönen bir çizgi olabilir bekledikten sonra Windows kurulum ekranı gelecektir kuruluma başlayabilirsiniz.

İşletim sistemi kurmak istemiyorsanız CMD "diskpart, listdisk" komutları ile diskinizi seçip CMD üzerinden biçimlendirin (gerekli komutları internetten bulabilirsiniz.) Daha sonrasında rahatça kullanabilirsiniz.

Not: İşlemlerin bu şekilde olduğunu hatırlıyorum bir hatam varsa düzeltiniz lütfen. Anlattıklarıma bakarak internetten gerekli araştırmaları iyice yapınız.

Umarım bilgisayar kökten gitmemiştir.

Hayır eksik anlattım galiba 😅 işletim sistemi ve driverleri kurduktan sonra boş SATA portuna eski SSDmi de takmak istedim ama onu taktığımda PC'ye hiçbir şekilde elektrik gitmedi çıkarınca normal çalışmaya devam etti. Bunu birkaç defa yapınca komple gitti şu an hiçbir şekilde güç gitmiyor. Güç tuşuna basınca hiçbir ışık yanmıyor ve çalışmıyor ayrıca şarj kablodunu da takınca güç ışığı da yanmıyor.

Hayır eksik anlattım galiba 😅 işletim sistemi ve driverleri kurduktan sonra boş SATA portuna eski ssdmi de takmak istedim ama onu taktığımda PC'ye hiçbir şekilde elektrik gitmedi çıkarınca normal çalışmaya devam etti. Bunu birkaç defa yapınca komple gitti şu an hiçbir şekilde güç gitmiyor. Güç tuşuna basınca hiçbir ışık yanmıyor ve çalışmıyor ayrıca şarj kablodunu da takınca güç ışığı da yanmıyor.

Hayda, bilgisayar yandı mı acaba? Gösterdin mi bilgisayarcıya problem yazılımsaldan donanımsala nasıl geçiş yaptı yahu?

Yeni konular

Geri
Yukarı