Lenovo G24-10 yeşil silüet

MertAhmet

Femtopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Öncelikle birkaç gün önce bütçemden kaynaklı olarak Lenovo G24-10 TN panel bir monitör aldım. Monitör elime ulaştığında biraz kullandım. YouTube üzerinden bir futbol maçının özetini izliyordum. Biraz monitörü kurcaladım ve modlarının olduğunu fark ettim. O ara OverDrive üzerinde off/normal/extreme olmak üzere 3 farklı modun arasında geçiş yaptım. Off modda normal şekilde özeti izleyebildim. Aynı özeti normal ve Extreme modlarda izlemeye çalıştığımda hareket eden nesnelerin arkasında yeşil şekilde silüet oluştuğunu gözlemledim. Aşağıdaki görsel çok net olmayabilir ama bu görüntü monitöre baktığımızda çok belirli bir şekilde gözüküyor. Sorun tam olarak nedir? İade etmem gerekli midir?

ss.png

LG 22MK430H monitörüm vardı eskiden. 5 ms, 75 Hz IPS panel bir monitör. İlk aldığımda ayarlara bakıp "Response time" ayarını fastest'a getirdim. Sonuçta oyunlarda saçma sapan bozukluklar, ve sizinki gibi izler oldu. Üreticiler neden böyle ayarlara izin veriyor, onu ben de anlamadım. Hatta ben bilgisayarı da yeni toplamıştım ve GPU bozuk sandım, garantiye yolluyordum az kalsın. Olayı, Windows'dan çektiğim videolarda bu bozuklukları göremeyince anladım.
Muhtemelen monitör ucuz olduğu, ve gecikme süresini de olabildiğince az tutmak istedikleri için böyle bir şey yapıyorlar. Extreme'e aldığında gerçekten 1 ms ama kullanılamıyor. Normal'e alırsan 3 ms ama normal görüntü gibi. Ama kutuya 1 ms yazıp daha çok satıyorlar.

LG 22mk430h monitörüm vardı eskiden. 5 ms, 75 Hz IPS panel bir monitör. İlk aldığımda ayarlara bakıp "response time" ayarını Fastest'a getirdim. Sonuçta oyunlarda saçma sapan bozukluklar, ve sizinki gibi izler oldu. Üreticiler neden böyle ayarlara izin veriyor, onu ben de anlamadım. Hatta ben bilgisayarı da yeni toplamıştım ve GPU bozuk sandım, garantiye yolluyordum az kalsın. Olayı, Windows'dan çektiğim videolarda bu bozuklukları göremeyince anladım.
Muhtemelen monitör ucuz olduğu, ve gecikme süresini de olabildiğince az tutmak istedikleri için böyle bir şey yapıyorlar. Extreme'e aldığında gerçekten 1 ms ama kullanılamıyor. Normal'e alırsan 3 ms ama normal görüntü gibi. Ama kutuya 1 ms yazıp daha çok satıyorlar.

Yani bu yazılımsal bir problem bunun için garantiye götürmeme gerek yok. Ayrıca resimde göründüğü gibi bu yeşil görüntü önden gidebiliyor. Çok olayı anlayamadım. Cevabınız için teşekkür ederim.

Yani bu yazılımsal bir problem bunun için garantiye götürmeme gerek yok. Ayrıca resimde göründüğü gibi bu yeşil görüntü önden gidebiliyor. Çok olayı anlayamadım. Cevabınız için teşekkür ederim.
Aslında monitör duruyor ama masaüstü bilgisayarımı sattım ve laptop kullanıyorum. İsterseniz ben de sizin için deneyeyim bir ara videosunu fotoğrafını çekmeyi.
Yan benim düşüncem, yaşadığınız şey normal ve üreticiler sırf monitörün daha iyi özellikleri olsun diye böyle yapıyorlar. Düşüncem yanlış da olabilir tabii.
Ama tam olarak aynı şeyleri yaşamıştım. İnternette bazen aşağı yukarı kaydırırken bile bir garip geliyordu bu ayarı açtığımda. PUBG Vikendi'de gökyüzünde Alaska ışıkları oluyordu, onlar yanıp sönüyordu garip garip. Hızlı hızlı baktığım yönü değiştirince çok hissediliyordu bu olay. Siz de bir FPS oyununda deneyin isterseniz. Extreme'e alın, oyuna girin ve kafanızı aniden hızlıca çevirin. Normalden garip geliyorsa aynısı.

Aynı monitörü kullanıyorum. Bende o ayarların üzeri siyah yani açılmıyor siz nasıl açtınız.
Sitesinden yazılımını yüklemeniz gerekebilir. Eğer yazılım yüklüyse Game Mode kısmından en üsteki modu seçmeniz yeterli olacaktır.
Aslında monitör duruyor ama masaüstü bilgisayarımı sattım ve laptop kullanıyorum. İsterseniz ben de sizin için deneyeyim bir ara videosunu fotoğrafını çekmeyi.
Yan benim düşüncem, yaşadığınız şey normal ve üreticiler sırf monitörün daha iyi özellikleri olsun diye böyle yapıyorlar. Düşüncem yanlış da olabilir tabii.
Ama tam olarak aynı şeyleri yaşamıştım. İnternette bazen aşağı yukarı kaydırırken bile bir garip geliyordu bu ayarı açtığımda. PUBG Vikendi'de gökyüzünde Alaska ışıkları oluyordu, onlar yanıp sönüyordu garip garip. Hızlı hızlı baktığım yönü değiştirince çok hissediliyordu bu olay. Siz de bir FPS oyununda deneyin isterseniz. Extreme'e alın, oyuna girin ve kafanızı aniden hızlıca çevirin. Normalden garip geliyorsa aynısı.
En kısa zamanda oyun içinde deneyeceğim ve sizi bilgilendireceğim.

Anladım. En üstteki modu seçince açıldı fakat extreme yapınca bir değişiklik göremedim. Yani sizdeki gibi bir bozulma olmadı. FPS1 modunu öneririm.

Anladım. En üstteki modu seçince açıldı fakat Extreme yapınca bir değişiklik göremedim. Yani sizdeki gibi bir bozulma olmadı. FPS1 modunu öneririm.

Yazılım sürümünüzü atabilir misiniz? Bir de extreme mod açık bir şekilde benim gibi bir maç özeti izleme şansınız var mıdır? Bağlantı şekliniz HDMI mı Display Port mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı