Lenovo G500 ses sorunu conexant CX20757 Big Sur

Hz.futureorkun

Kilopat
Makaleler
1
RAM
8 gb 1666 Mhz
SSD veya HDD modeli
256 gb sata ssd
Ekran kartı
AMD 8500M (Desteklenmiyor) HD 4000 (Destekli)
Anakart
HM76
İşlemci
İ3 3110M
Lenovo G500 Big Sur üzerinde ses sorununu applehda patcher ile aşmak istiyorum. Fakat bu sürümde hiçbir patcher çalışmıyor. Ek'li dosyada AIDA logu ve ioreg logunu bırakıyorum. Üstatlardan yardım talep ediyorum.

Sesle ilgili kextleri silin ve AppleALC kextini işleyin, sonrasında configte boot-args kısmına alcid=3 deneyip yeniden başlatın. Eğer olmazsa alcid=28 yapıp yeniden başlatın.

Sesle ilgili kextleri silin ve AppleALC kextini işleyin, sonrasında configte boot-args kısmına alcid=3 deneyip yeniden başlatın. Eğer olmazsa alcid=28 yapıp yeniden başlatın.
Üstad her yolu denedik. Tek bu yol kaldı. Hiçbiri çözüm olmuyor.

Hocam en garanti yöntem AppleALC ile idi zaten, onunla da olmadıysa bir sıkıntı vardır. Başka birisi de aynı kart ile bu sorunu yaşamış, VoodooHDA denediniz mi bilmiyorum ama VoodooHDA ile de deneyebilirsiniz.
Yine olmazsa buradaki kişinin EFI'sini alıp ses kextleri hariç kendinize göre düzenleyip deneyebilirsiniz.

Hocam en garanti yöntem AppleALC ile idi zaten, onunla da olmadıysa bir sıkıntı vardır. Başka birisi de aynı kart ile bu sorunu yaşamış, VoodooHDA denediniz mi bilmiyorum ama VoodooHDA ile de deneyebilirsiniz.
Yine olmazsa buradaki kişinin EFI'sini alıp ses kextleri hariç kendinize göre düzenleyip deneyebilirsiniz.
Üstad ben mi tam anlatamıyorum? Hiçbir şekilde yüklenmiyor. Burada Applealc oluşturma ile ilgili bir app var. Onu da kullandık. Xcode yükledik. Fakat AppleALC dosyasını oluşturmadı. Sizden ricamız patcher ile AppleALC yamalayabilir misiniz?

Bilinen yollarla zaten herkes çözüm üretir. Yardım edebilecek bilgili bir moderatör yok mu?
@yusufklncc @453482

@Recep Baltaş

Son düzenleme:
Hocam bilinmeyen yollarla kim nasıl çözüm üretebilir ki? Burada gelip ses kartınız için sürücü yazamam sonuçta ya da sorunun nerede/neden olduğunu da anlayamam. Ben size farklı öneriler yapıyorum, VoodooHDA deneyebilirsiniz dedim ve bana AppleALC yamasından bahsettiniz. Forumda macOS ile ilgilienen moderatör kalmadı, bu şekilde karşı çıkacaksanız yardım etmenin de faydası yok. Üstteki mesajda AppleHDA Patcher çalışmadı demişsiniz, ben de başka bir arkadaşın AppleHDA Patcher'ı çalıştırdığı ve EFI'ye işlediği hali ile o EFI ile deneyin dedim. O attığınız AppleALC rehberi de CX20757 kartı için özel bir rehber değil ki. Her yolu denedim dediğinize göre VoodooHDA ve AppleALC ile ID deneyerek denemiş olduğunuzu sayıyorum.

Sizin kartınız için yamalanmış AppleHDA dosyası var, ona da bakabilirsiniz.

Son düzenleme:
Üstad verdiğiniz cevap şaka gibi? Link vpn ile bile açılmayan kapatılmış bir siteye ait. Kendi çaremize bakacağız artık. HPET yama ile bir kez açabiliyorum. Ses aktif oluyor. Fakat 2.kezde ekran gelmiyor.

Geri
Yukarı