Lenovo G505S Format Atarken PXE Rom Hatası

Dissient

Kilopat
@Murat5038 Dostum merhabalar, dün Windows 8 Lenovo G505S marka laptopuma Windows 7 yükleyecektim ve hiçbir problem yokken format USB'sini takıp format kısmına geldim. Format atacağım diskin içindekileri biçimlendirdim ve Windows 7'yi kurmaya çalışacakken "Windows bu diske yüklenemez, disk GPT stilinde." diye bir hatayla karşılaştım. Normalde birçok bilgisayara kaç kere format attım fakat ilk defa bu sorunla karşılaştım. Araştırdım ve diski CMD üzerinden Clean etmemiz gerekiyormuş. Aynı dedikleri şekilde kuracağım diski Clean ettim ve bilgisayarı yeniden başlattım. Bilgisayar başlarken de " PXE-MOF:Exiting PXE ROM " hatası ile karşılaştım ve dünden beri çözemedim. Bilgisayar HDD'yi görüyor, BIOS menüsünde görebiliyorum sıkıntı yok. Yine aynı şekilde BIOS menüsünde HDD'yi ilk sıraya getirmeyi de denedim. USB'mi de ilk sıraya getirmeyi denedim fakat tık yok. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Biraz uzun yazdım ama hem detaylı olması açısından hem de daha rahat yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler. :)

Disk MBR ve siz GPT kurulum yapmaya çalışıyorsunuz. Yeniden format USB'si hazırlamayı deneyin.
Ama araştırma yaptığımda GPT format USB'sinden oluyormuş galiba, sadece diski CMD üzerinden Clean edip tüm diskleri silip en baştan yeni disk oluşturmak gerekiyormuş. Ama bunu yapmak için format ekranına ulaşmam lazım ve bilgisayar PXE hatasından sonra USB'den çalışmamaya başladı. Açtığım anda otomatik onarım başlıyor ve bitince de değişen bir şey yok. Siz ne dersiniz? MBR bir format USB'si hazırlayıp öyle mi deneyeyim? Nasıl yapacağımı da bilmiyorum ama. :)

Aslında format bölümü geldiğinde Shift+F10 yapıp CMD'yi aç ve şu komutları gir.

• diskpart
  • list disk
  • sel disk A ( Bu A senin diskin orada başka bir numara veya harf ile de gösteriliyor olabilir)
  • clean
  • convert mbr
  • exit
  • exit
Ama sorun şu ki; bilgisayar USB'den başlamıyor, yani format bölümü gelse zaten hiçbir problem kalmayacak da gelmiyor ekran. Boot olarak ne seçersem seçeyim ya otomatik onarıma atıyor ya da PXE hatası veriyor. Bilgisayar HDD'yi görüyor HDD'yi çıkarıp takmayı da denedim sorun ne anlamadım. Dediğim gibi format ekranı gelse tüm diskleri silip sıfırdan disk açıp ona kuracağım ama bir şekilde format ekranına giremiyorum.

Dediğin gibi yaptım. Bu sefer de aşağıdaki gibi hata verip kendini yeniden başlatmaya başladı.
En başta "Checking Media" sonrasında "EFI Network 0 for IPv6 boot failed" ve altta gösterdiğim hata.

Dosya Ekleri

• IMG_20200813_111813[1].jpg
    IMG_20200813_111813[1].jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 17

Geri
Yukarı