Lenovo Ideapad 3 chromebook BIOS açılmıyor

Quarit

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba. Arkadaşım bilmeden böyle Chrome OS destekli bir laptop satın almış. Bu bilgisayarı nasıl Windows 10 yükleyebilirim? Bu konuda YouTube üzerinde araştırma yaptığımda genelde donanımsal olarak bir işlem yapıldığını gördüm. Bazı kişiler ise direkt BIOS girip ya da boot menu üzerinden takılı olan Windows 10 yüklü flash belleği ilk sırada başlatarak Windows 10 kurulum sağlıyor. Şaştım kaldım, ne yapacağımızı bilmiyoruz :) Lenovo'nın kendi sitesi üzerinde BIOS girmek için novo tuşuna basın diyor;

usbdisk6_20160509065033.png

İki yöntem var bunun için. Eski Lenovo laptoplarda novo tuşu kuçuk bir iğne ile oluyor, yeni laptop versiyonlarda bu tuş direkt klavye üzerinde. Bizde ki Laptop'da böyle bir tuş var. Ama bastığımız zaman BIOS menu ekranı gelmiyor. Tepki vermiyor bilgisayar. FN tuşu ya da F1 F2 gibi tuşlar yok. Kısacası bu Bilgisayar'ın BIOS'una girebilmek için novo tuşunu kullanmalıyız, ama novo tuşuna bastığımız halde tepki vermiyor. Ben ilk önce normal Windows 10 kurulumu oluyor mu olmuyor mu bunu denemek istiyorum önce BIOS menüsüne girebilirsem tabii. Diğer türlü Chrome OS destekli bir laptopa nasıl Windows 10 kurabilirim? Bu konuda gerçekten yardımcı olacak birisi olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

Laptop model; Lenovo Ideapad 3 cb 14M836.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Arkadaşım bilmeden böyle Chrome OS destekli bir laptop satın almış. Bu bilgisayarı nasıl Windows 10 yükleyebilirim? Bu konuda YouTube üzerinde araştırma yaptığımda genelde donanımsal olarak bir işlem yapıldığını gördüm. Bazı kişiler ise direkt BIOS girip ya da boot menu üzerinden takılı olan Windows 10 yüklü flash belleği ilk sırada başlatarak Windows 10 kurulum sağlıyor. Şaştım kaldım, ne yapacağımızı bilmiyoruz :) Lenovo'nın kendi sitesi üzerinde BIOS girmek için novo tuşuna basın diyor;

Eki Görüntüle 1271149

İki yöntem var bunun için. Eski Lenovo laptoplarda novo tuşu kuçuk bir iğne ile oluyor, yeni laptop versiyonlarda bu tuş direkt klavye üzerinde. Bizde ki Laptop'da böyle bir tuş var. Ama bastığımız zaman BIOS menu ekranı gelmiyor. Tepki vermiyor bilgisayar. FN tuşu ya da F1 F2 gibi tuşlar yok. Kısacası bu Bilgisayar'ın BIOS'una girebilmek için novo tuşunu kullanmalıyız, ama novo tuşuna bastığımız halde tepki vermiyor. Ben ilk önce normal Windows 10 kurulumu oluyor mu olmuyor mu bunu denemek istiyorum önce BIOS menüsüne girebilirsem tabii. Diğer türlü Chrome OS destekli bir laptopa nasıl Windows 10 kurabilirim? Bu konuda gerçekten yardımcı olacak birisi olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

Laptop model; Lenovo Ideapad 3 cb 14m836.

X86 Win makinelerde bulunun Firmware(BIOS) yok bu makinelerde, manuel olarak kendin Custom script atman gerekli koruma kilidini kapatarak. İfade ettiğin gibi bazı modellerde tuş ile bunu yapabilirsin, ancak üretim yılına göre wp koruma sistemi değişkenlik göstermekte ve bazılarında anakrt üzerinde bir vidanın sökülmesi ile yapılabilmekte. Bunun dışında ise CR50 denilen bir chip var direkt Google tarafından bu ürün anakartlarına entegre edilmesi istenilen ve 2018 sonrası chromebookların tümünde aynı sistem mevcut. Chip tarafından sağlanan wp kilidinin deaktif edilmesi ve sonrasında Custom Firmware atılması sonrasında Windows kurulumu yapabilirsin. Aşağıya Reddit linki bırakacağım detaylara bu sayfadan ulaşabilirsin. Bence vazgeç bu işten ama. Makineyi tuğla etme durumunda var, şu haliyle Linux uygulamalarını neredeyse native performansla kullanma imkanın var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı