Lenovo Ideapad 320 kısa devre mi yaptı?

Daha fazla  
Laptopu normal bir şekilde kapattım. Sonradan güç tuşu yanıyordu ama hemen sönüyordu. Bilgisayarcıya götürdüm kısa devre yapmış dedi. Sonra bir kere açılmış sanırsam bir daha açılmamış o da başka birine verdi laptopu. Onlarda BIOS güncel değil demiş. Ondan sonra biz aldık özel servise verdik ve o da işlemcisinde herhalde sorun demiş. İşlemci yanmış demiş ama yanık izi falan görmedim ben. Yanık kokusu da yoktu. Yardımcı olursanız sevinirim. Ne yapmamız lazım?

Dosya Ekleri

• 20210727_184537.jpg
    20210727_184537.jpg
    185,8 KB · Görüntüleme: 66
  • 20210727_184547.jpg
    20210727_184547.jpg
    223,1 KB · Görüntüleme: 39
Donanımsal arıza dışında deneyebileceğiniz bazı şeyler; pilin bağlantısını sökmek, ardından birkaç kez güç tuşuna basmak ve BIOS resetlemek. Bunun dışında Ramleri söküp uçlarını silgi yardımıyla silebilirsiniz. BIOS demişken BIOS pili göremedim üründe.

IMG_20210727_215923.png
İşaretlediğim yerde BIOS pili yok muydu?

Bunlar dışında aklıma bir şey gelmiyor. İşe yaramazsa eğer başka kullanıcılar yardımcı olabilir umarım.

Donanımsal arıza dışında deneyebileceğiniz bazı şeyler; pilin bağlantısını sökmek, ardından birkaç kez güç tuşuna basmak ve BIOS resetlemek. Bunun dışında RAM'leri söküp uçlarını silgi yardımıyla silebilirsiniz. BIOS demişken BIOS pili göremedim üründe.

Eki Görüntüle 1120156
İşaretlediğim yerde BIOS pili yok muydu?

Bunlar dışında aklıma bir şey gelmiyor. İşe yaramazsa eğer başka kullanıcılar yardımcı olabilir umarım.

RAM tam olarak nerede bulamadım da ve evet dediğiniz gibi orada pil yok acaba ondan güç gelmiyor olabilir mi güç tuşuna basınca ışık yanmıyor da.

RAM tam olarak nerede bulamadım da ve evet dediğiniz gibi orada pil yok acaba ondan güç gelmiyor olabilir mi güç tuşuna basınca ışık yanmıyor da.
Normalde BIOS pili olmadan da çalışır hocam. Tarih vs. ayarlar sıfırlanır sadece her seferinde.

IMG_20210727_225042.png
İşaretlediğim yerde olur hocam. Sizin modelde Ram anakarta lehimli mi bilmiyorum. Lehimli ise herhangi bir işlem yapmayın.

Normalde BIOS pili olmadan da çalışır hocam. Tarih vs. ayarlar sıfırlanır sadece her seferinde.

Eki Görüntüle 1120206
İşaretlediğim yerde olur hocam. Sizin modelde RAM anakarta lehimli mi bilmiyorum. Lehimli ise herhangi bir işlem yapmayın.

Her şey anakarta birleşik bir şekilde yapılmış.

Bilgisayarcıya vermeden önce güç tuşuna basınca ışık geliyordu sonra gidiyordu 2-3 saniye içinde ama şimdi hiç gelmiyor bende dedim acaba BIOS pilinden mi?

Kontrol kalemi ile kontrolde ettim güç var ama iletmiyor bir yer neresi olduğu konusunda bir fikrim yok.

Bilgisayarcıya vermeden önce güç tuşuna basınca ışık geliyordu sonra gidiyordu 2-3 saniye içinde ama şimdi hiç gelmiyor bende dedim acaba BIOS pilinden mi?
Sanmıyorum hocam. Yine de pilin yerinde olmaması garip tabi. Bilgisayarcı nasıl bir işlem yaptı bilmediğim için net bir şey diyemem hocam. İlk mesajda bahsettiğinize benzer durumlar genelde uyku modu/hazırda beklet gibi seçeneklerde hata olması yüzünden olabiliyor. Benim eski laptopta benzer durum oluyordu, pil bağlantısını söküp açma tuşuna bastıktan sonra pili taktığımda düzeliyordu, aksi hâlde hiç açılmıyordu. Belki de benzer bir durum vardı farklı bir işlem yaptılar. Tabi söylediklerim yalnızca varsayım. Bunları düşünme sebebim ise hem bir kez açılmış hem de genelde laptoplarda şarj adaptörü zarar görür, cihaza kolay kolay kısa devre yaptırmaz. Tabi yine de işin ucunda bilgisayar olunca ihtimaller artıyor.

Sanmıyorum hocam. Yine de pilin yerinde olmaması garip tabii. Bilgisayarcı nasıl bir işlem yaptı bilmediğim için net bir şey diyemem hocam. İlk mesajda bahsettiğinize benzer durumlar genelde uyku modu/hazırda beklet gibi seçeneklerde hata olması yüzünden olabiliyor. Benim eski laptopta benzer durum oluyordu, pil bağlantısını söküp açma tuşuna bastıktan sonra pili taktığımda düzeliyordu, aksi hâlde hiç açılmıyordu. Belki de benzer bir durum vardı farklı bir işlem yaptılar. Tabi söylediklerim yalnızca varsayım. Bunları düşünme sebebim ise hem bir kez açılmış hem de genelde laptoplarda şarj adaptörü zarar görür, cihaza kolay kolay kısa devre yaptırmaz. Tabi yine de işin ucunda bilgisayar olunca ihtimaller artıyor.

Verdiğimiz adam BIOS güncel olmadığı için açılmıyor falan dedi bir diğeri de işlemci de sorun olabilir dedi yani işlemci yanmış herhalde dedi. Ama işlemci tam nerede emin olmadığım için anlayamıyorum da ilk defa bir laptop açtım bir de bu birleşik hiç anlamıyorum.

Verdiğimiz adam BIOS güncel olmadığı için açılmıyor falan dedi bir diğeri de işlemci de sorun olabilir dedi yani işlemci yanmış herhalde dedi. Ama işlemci tam nerede emin olmadığım için anlayamıyorum da ilk defa bir laptop açtım bir de bu birleşik hiç anlamıyorum.
Bakır borunun altında işlemci. Yalnızca işlemciye bir şey olduğunu varsayarsak eğer işlemci anakarta lehimli ise komple anakart, değilse sadece işlemci değişimi gerekebilir. Bu noktada size ne desem havada kalır doğrusu. Sorunun ne olduğunu bilmiyoruz çünkü.

Bakır borunun altında işlemci. Yalnızca işlemciye bir şey olduğunu varsayarsak eğer işlemci anakarta lehimli ise komple anakart, değilse sadece işlemci değişimi gerekebilir. Bu noktada size ne desem havada kalır doğrusu. Sorunun ne olduğunu bilmiyoruz çünkü.

Teşekkür ederim her şey için :)

Yeni konular

Geri
Yukarı