Lenovo Ideapad 330-15IKB cızırtı geliyor

Mirliva16

Centipat
Selamlar. Yaklaşık 2 yıldır Lenovo Ideapad 330-15IKB laptop kullanıyorum. Şu anlık sadece HDD değiştirdim ve fan temizliği yaptım, onun dışında bir parça değişimi gerçekleşmedi veya servise gitmedi. Son 3-4 aydır işlemcinin veya ekran kartının (tam olarak anlayamıyorum) olduğu kısımdan ara sıra cızırtı geliyor. Son zamanlarda bu cızırtı daha da arttı. Ne zaman işlemciye yük bindirsem önce birkaç kez elektriksel cızırtıya benzeyen bir ses geliyor ve 4-5 saniye sonra duruyor. Tam fanlar dönmeye başlayacakken veya duracakken de bu ses geliyor. Bazen cızırtı sesi değişiyor, daha hafif, puslu, sert geliyor. Ses başlarda pek rahatsız etmiyordu ancak zaman zaman rahatsız edici bir hal alabiliyor. Fanlardan desem fan sesine benzemiyor, ayrıca fanlar dönmüyorken de geliyor. Acaba tehlikeli bir durum mu? Onun dışında laptopun işlemci sıcaklığı stabil, ekran kartı biraz yüksek seyrediyor. Fanlar ise çoğu zaman hızlı dönüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimal harddisk özellikleri ne hddnizin? Fanlardan da olabilir temizliğini macununu falan yapın.
HDD yok, SSD. Önceden vardı ve ondan da ses geliyordu şimdi değiştirdim. Fan temizliğini yaptım ancak macun değiştirmedim, vidalar sağlam sıkılmış açamadım kırarım diye de korkuyorum, daha düzgün bir tornavida alıp onunla da deneyeceğim, olmazsa artık serviste.

Yeni konular

Geri
Yukarı