Lenovo Ideapad 330 15IKB ekran kartı kullanılamıyor

Umut_03D7892

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, öncelikle bilgisayarımla yasadigim tum geçmişi sizlerle paylaşmak istedim.
1- Bilgisayarım Lenovo Ideapad 330 15ikb MX150.
2- Bilgisayarın tam bir yılı doldurmasıyla birlikte Just Cause 3 oynarken işim cikti ve oyunu durdurup ekrani kapatıp ayrıldım (uyku moduna girdi) yarim saat sonra açtım ve oyun dondu ve bellek zaman asimi tarzinda hata verdi. biraz ugrasip bilgisayari kapattim daha sonra kullanima devam etmeye basladigimda ise hard disk de 100 100 kullanim sorunu ortaya cikti, yaklasik 1,2 ay sonra garantiye gonderdim ve bana hard diski degistirip geri gonderdiler.

3- Bilgisayar garantiden geldikten sonra hard disk kullanimi yine yuksekti ama eskisi gibi rahatsiz etmiyordu ve oyunlara ara vermem nedeniyle agir oyunlara uzun bir sure girmedim (11.sinif bitesiye kadar) yazin oyunlara girdigimde ise GTA 5 yuksek ayarlarda rahat rahat oynatan cihaz en basit oyunlarda bile FPS düşmesi sorunu yasiyOrdu(CS de ort ayarlarda oynadigim cihaz garanti sonrasında FPS 100'lerden baslayip oynadikca azaliyordu, 15 FPS kadar dusuyor, çözüm olarak FPS sabitlemesi yaptim ve 60 FPS sabit bir şekilde oynadım, tum oynadigim oyunlar için geçerliydi bu durum)garanti bitmesine 1ay kala gonderdim ve garantiye gittiginde yanlış anlasilmadan dolayi cihazı geri postalamislar daha sonra cihazı elimize almadan tekrar gönderdik ve tamirini istedik bu sefer de garanti Lenovo servisinde bitmesine ragmen bizden 4000TL masraf çıkarttılar, ki bilgisayari hiç kurcalamamislar bile gonderdigim gibi elime geri gonderdiler(masrafi odemek istemedik)masraf ise cihazin şarj adaptoru ve SSD takma icin di. Garantiden geri almak isteyince de bizden 180 TL odeme istendi ve bizde bir sekilde hallettik.

4- Bilgisayari elime gecince normal olarak kulanmaya calistim ta ki bugün bir şey fark edesiye kadar.
Cihazi HDMI ile TV baglamistim ve ayarlara biraz bakarken TV niz 3D destekliyor 3B ayarini acmak istemsiniz diye bir ayarla kasilastim ve bende hemen denedim derken ekran pembe ve karisik pikelleri gorunce HDMI baglantisjni kapattim sonrasinda aklima ekran kartini kontrol etmek geldi ve ekran kartina ulaşamadım (NVIDIA Denetim Masası'ni acinca NVIDIA ekran karti bulamadı, sonra Experience girdim 0x0003 hatasini aldim, cihaza oyun yukledim ve fotosunu attigim hata verdi, Windows uzerinden oyunda kullanilacak ekran kartini sec yapip girmeye calistigimda oyundan atti vb durumlar yasadim.

5- Ekran kartinin bozuldugunu dusunsem de hardiskim de hala sorunlu bazen indirdigim progranlar surekli hesap acmami istiyor, programlar guncelleme yapmama ragmen tekrar guncellleme istiyor, hardik yavas cihazin bir kismindan elektrik cizirtisi gibi ses var ki garantiye gonderip aldigimda(hiçbir islem yapmadiklarinda)bana cihazla birlikte bir test roporu gondermislerdi orada her şey normal yaziyordu) sorum su ki bu cihazla ne yapayim? seneye unv mekatronik istiyorum ve beni 2.sinif sonuna kadar idare etmeli.

6- Son olarak(bilgisayarim-ozellikler kisminda islemci eskiden 1.6 ve 3.60 gosterirken simdi 1.6 ve 1.8 gosteriyor, RAM 2333MHz iken MSI DA 3003MHz gösteriyor.
Son olarak cihazda virus yoktur cunku cihaza resmi olmayan hiçbir şey kurmuyorum ki bilgisayarda neredeyse hiç program yok(Steam, Epic ve Microsoft Store'dan ihtiyacımı karsiliyorum ve resmi olmayan yerden, crack program, indirme yapmadim ayrica McAfee virus programi aktif.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı