Lenovo Ideapad 330 SSD Takviyesi

Bütçe
500₺

Silefil

Centipat
Daha fazla  
Sayın arkadaşlar,
Elimde 1 yıldır kullanmakta olduğum Lenovo Ideapad 330 - 15ICH 81FK005MTX kodlu ürün var. Windows 10 OS kullanıyorum. Bilgisayarı çoğunlukla günlük kullanım (ses kaydı dinlemek, webde gezinmek vs.) için kullanıyorum ama arada oyun da oynuyorum. Oynadığım oyunlar hep tek kişilik oyunlar ve süper grafik falan çok beklemiyorum.
Bu zamana kadar da hep Windows sistemler kullandığım için çok fark etmemiştim fakat geçen gün bir arkadaşım 2013 model bir MacBook Air hediye etti bana. Bilgisayarın açılma kapanma hızı beni gerçekten etkiledi ve günde en az 30 dk bu şekilde kaybettiğimi düşündüm. Fakat Windows sistemi çok daha fazla seviyorum. Sizlere bu bilgiler ışığında birkaç şey sormak isterim:
  1. Bahsettiğim modelin M2 portu var, buraya bir SSD takar ve Windowsu oraya taşırsam günlük kullanımda bahsettiğim farkı yakalayabilir miyim?
  2. Bu bilgisayara bir SSD takmam pil performansımı ne kadar etkiler?
  3. Lenovo forumundan bir yetkiliyle görüşmem üzerine bu laptopun maksimum 256 GB desteklediğini öğrendim ama kitapçığında bunu tam bulamadım, bu konuda nasıl daha fazla bilgi edinebilirim?
  4. Bu koşullarda SSD almamı önerecek olursanız şu SSD'ler arasından hangisini önerirsiniz? (NVMe, NAND gibi şeyler önerilmiş ama bunları okumama rağmen tam olarak farklarını anlayamadım.)
Şimdiden teşekkür ederim 😁

Bu bilgisayara bir SSD takmam pil performansımı ne kadar etkiler?
HDD kadar enerji harcanmayacağı için pil performansına etkisi olacaktır.
Evet 256 GB'a kadar destek sağlıyor.
Samsung SSD, 970 EVO P. M.2, 250GB, NVMe MZ-V7S250BW: Amazon.com.tr
Bu ürünü satın alın.
Lenovo IdeaPad 330 - 15ICH SSD NVME PCIE M.2 SSD UPGRADE
Bu da montaj videosu.
Windows'u oraya taşırsam günlük kullanımda bahsettiğim farkı yakalayabilir miyim?
Evet açılış ve kapanış süresi kısalacak.

Normal M.2 SATA SSD değil, M.2 PCle(NVMe) almanız gerekiyor.

Hızlı cevabınız için teşekkür ederim, HDD'yi çıkarmasam da OS SSD üzerinden çalışacağı için pile fayda sağlar mı?

Hızlı cevabınız için teşekkür ederim, HDD'yi çıkarmasam da OS SSD üzerinden çalışacağı için pile fayda sağlar mı?
Windows SSD'ye kurulu olacağı için bilgisayar güç tasarrufu sağlamak için HDD'yi kullanmaz.
Siz kullanmadığınız sürece çalışmayacağı için batarya süresine faydası olacaktır.

HDD kadar enerji harcanmayacağı için pil performansına etkisi olacaktır.

Evet 256 GB'a kadar destek sağlıyor.
Samsung SSD, 970 EVO P. M.2, 250GB, NVMe MZ-V7S250BW: Amazon.com.tr
Bu ürünü satın alın.
Lenovo IdeaPad 330 - 15ICH SSD NVME PCIE M.2 SSD UPGRADE
Bu da montaj videosu.

Evet açılış ve kapanış süresi kısalacak.

Normal M.2 SATA SSD değil, M.2 PCle(NVMe) almanız gerekiyor.
Buradaki adresteki satıcı Amazon olmadığı için çekinmemi gerektirecek bir şey var mıdır peki? Çıkma ürün falan satılıyor olmaz değil mi?
Bir de bunların içinden vidası çıkıyor mu bende videosu yok da, şimdi her yer de kapalı malum 😅

Buradaki adresteki satıcı Amazon olmadığı için çekinmemi gerektirecek bir şey var mıdır peki? Çıkma ürün falan satılıyor olmaz değil mi?
Bir de bunların içinden vidası çıkıyor mu bende videosu yok da, şimdi her yer de kapalı malum 😅
İlla oradan almanıza gerek yok, örnek olması için attım onu.
Aynı ürünü veya benzerlerini SSD Harddisk Fiyatları & Solid State Disk Çeşitleri (hepsiburada.com) buradan da alabilirsiniz. Samsung 970 Evo Plus 250GB 3500MB-2300MB/s NVMe M.2 SSD Fiyatı (hepsiburada.com)

Anladım, ben Amazon'un kendi satış fiyatını yüksek görünce acaba bu neden ucuz ters bir şey olmasın diye sormak istemiştim. Bunlarda aldıktan sonra kontrol etmemi gerektirecek bir şey var mıdır? Yani iyi paketlenmiş olması kontrol için yeterli mi?

Anladım, ben Amazon'un kendi satış fiyatını yüksek görünce acaba bu neden ucuz ters bir şey olmasın diye sormak istemiştim. Bunlarda aldıktan sonra kontrol etmemi gerektirecek bir şey var mıdır? Yani iyi paketlenmiş olması kontrol için yeterli mi?
Ürünü teslim alıp, paketi açana kadar video kaydı alın.
Hassas ürünler oluyor, kargo sırasında hasar alanları oluyor.

Çok teşekkürler, içinden vida çıkmıyormuş sanırım, şimdilik normal bir vida ile deneyeceğim. Bilgiler için çok teşekkürler.
Bir de ilk kez SSD kullanacağım için soruyorum, SSD kullanırken diski yanan birkaç tanıdığım verileri geri almada çok problemler yaşadılar. HDD'de yaptığım yedeklemelerden daha sık bir yedekleme yapmamı tavsiye eder misiniz? Veya SSD'de daha çok dikkat etmemi gerektirecek bir şey? Mesela uyku modunda tutmak yerine her seferinde açıp kapatmak daha sağlıklı mıdır?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı