Lenovo Ideapad 330 SSD Takviyesi

Bütçe
500₺
Çok teşekkürler, içinden vida çıkmıyormuş sanırım, şimdilik normal bir vida ile deneyeceğim. Bilgiler için çok teşekkürler.
Bir de ilk kez SSD kullanacağım için soruyorum, SSD kullanırken diski yanan birkaç tanıdığım verileri geri almada çok problemler yaşadılar. HDD'de yaptığım yedeklemelerden daha sık bir yedekleme yapmamı tavsiye eder misiniz? Veya SSD'de daha çok dikkat etmemi gerektirecek bir şey? Mesela uyku modunda tutmak yerine her seferinde açıp kapatmak daha sağlıklı mıdır?
Samsung'u satın alacaksanız kendi uygulaması üzerinden sağlığını kontrol edebilirsiniz SSD'nin. Diğer SSD'lerde bu var mı bilmiyorum. Uygulama sayesinde ters bir durum olduğunda erkenden fark edip yedeklemeleri halledebilirsiniz.
Satın aldıktan sonra neler yapılacağı hakkında farklı bir konu açın orda gerekenleri sıralarız.

Sevgili arkadaşlar,
Birkaç gün önce burada sizden SSD tavsiyesi istemiştim sayın @keremkarakaya hocam da Samsung 970 Evo Plus önermişti, onu dinleyip ondan aldım. Bilgisayarımın kullanıma hazır olma süresi 5 dk'dan maksimum 20 saniyeye düşmüş oldu çok da mutluyum. Şimdi birkaç şey daha danışmak isterim.
Öncelikle Samsung Migration Tool ile bir transfer gerçekleştirdim, yaklaşık 1.5 saat sürdü ama problemsiz geçti. Daha sonrasında HDD'mi formatladım. Sonrasında SSD için yapılacak tüm ayarlar başlığındaki önerilerden bazılarını gerçekleştirdim:
  • AHCI'ye geçtim
  • Sistem geri yüklemeyi kapattım
  • Indexlemeyi bu sürücüde kapattım
  • Otomatik defragmentasyon işlemini kapattım
  • TRIM'i açtım
  • Over Provisioning'i Samsung Magician üzerinden %10 olacak şekilde kurdum.
Bunlar dışında yapmamı tavsiye edeceğiniz bir şey var mıdır?
Disk özelliklerini de ekliyorum:
Ekran görüntüsü 2020-12-05 174523.jpg

Sevgili arkadaşlar,
Birkaç gün önce burada sizden SSD tavsiyesi istemiştim sayın @keremkarakaya hocam da Samsung 970 Evo Plus önermişti, onu dinleyip ondan aldım. Bilgisayarımın kullanıma hazır olma süresi 5 dk'dan maksimum 20 saniyeye düşmüş oldu çok da mutluyum. Şimdi birkaç şey daha danışmak isterim.
Öncelikle Samsung Migration Tool ile bir transfer gerçekleştirdim, yaklaşık 1.5 saat sürdü ama problemsiz geçti. Daha sonrasında HDD'mi formatladım. Sonrasında SSD için yapılacak tüm ayarlar başlığındaki önerilerden bazılarını gerçekleştirdim:
  • AHCI'ye geçtim
  • Sistem geri yüklemeyi kapattım
  • Indexlemeyi bu sürücüde kapattım
  • Otomatik defragmentasyon işlemini kapattım
  • TRIM'i açtım
  • Over Provisioning'i Samsung Magician üzerinden %10 olacak şekilde kurdum.
Bunlar dışında yapmamı tavsiye edeceğiniz bir şey var mıdır?
Disk özelliklerini de ekliyorum:
Eki Görüntüle 765962
Bende bilgisayara SSD takviyesi yaptığım zaman saydıklarınızı uyguladım. Bence ayarlarınız güzel. Bench testleri de güzel çıkmış. Güle güle kullanın.

Selamlar, ben de aynı bilgisayara sahibim ve SSD takviyesi yapma niyetindeyim. Samsung 970 EVO Plus ürününe karar kıldım. Yazdıklarınız sayesinde de doğru bir karar verdiğimi ve kesinlikle yapmam gerektiğini anlamış oldum. Bunun için teşekkür ederim.

Yalnız 256 GB yerine 512 GB olan ürünü monte etsem sorun yaşar mıyım bunu çok merak ediyorum, çünkü gerçekten daha yüksek bir kapasiteye ihtiyacım olacak SSD üzerinde.

Geri
Yukarı