Lenovo IdeaPad 3'te Coil Whine olabilir mi?

myoso

Femtopat
Katılım
14 Ocak 2022
Mesajlar
6
Arkadaşlar yeni aldığım Lenovo Ideapad 3 Gaming laptopta coil whine sesi var sanırım. Fareyi oynatınca gelen saçma sapan tiz bir ses. Yani okuduğum kadarıyla var olması bir sorun değilmiş ama hayvan gibi para bayılınca böyle tırt bir şeyle karşılaşınca insan biraz üzülüyor. Şimdi ben İtopya'ya gidip durumu izah etsem bir işe yarar mı? Değişirler mi ekran kartını falan? Ya da benim yapabileceğim bir şey var mı? Ya da kulaklığı takıp antidepresanı patlatıp bu sesi unutmaya mı çalışmalıyım?
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Cozen24

Kilopat
Katılım
10 Şubat 2014
Mesajlar
1.085
Makaleler
2
Yer
Kadıköy
Laptopta ekran kartını değiştiremezsiniz muhtemelen. Ürün değişimi yapabilirler. Ancak ses çıkması dışında cihaza bir zararı yok bu durumun.

Recep abi zamanında açıklamasını yapmıştı aşağıya bırakıyorum.

Coil Whine, ekran kartlarında kullanılan bazı indüktörlerin kalitesiz ya da yetersiz olmasından dolayı karta aşırı yük bindiğinde karttan gelen tıslama sesidir. GTX 970 serisine ait referans olmayan bazı modellerde bu sorun gözükmektedir. Öte yandan kasa kapağınız kapalı ve kasanız da monitörün hemen yanında değilse, kasadan gelen diğer seslerle birlikte sineye çekilebilecek bir sestir. Hatta bazı durumlarda fan sesleri Coil Whine'ı bastırır ve siz bu sesi fark etmezsiniz bile.

Bu arada Coil bobin, whine ise ağlamak anlamına gelir. Yani Coil Whine, bobin ağlamasıdır :)
 

Yeni konular

Yukarı