Lenovo Ideapad 500 İncelemesi

Selamlar arkadaşlar. Bir süreliğine elimde olan Lenovo ideapad 500 laptopu kullandığım süre boyunca deneyimlerimi aktaracağım.

Öncelikle bu ürün bir oyun laptopu değil. Oyun için tercih edilmemesi gerekiyor. Daha çok gündelik kullanım ve ofis için tasarlanmış bir model. Buna rağmen R7 M360 ile CS:GO, LOL gibi oyunlar oynayıp, 2-3 yıl önce çıkan oyunları da düşük ayarlarda ve çözünürlükte akıcı bir şekilde oynamanızı sağlıyor. Dediğim gibi, oyun için tercih edilirse hüsrana uğratabilir. Bu amaçlı da tasarlanan bir laptop değil zaten. Piyasa fiyatı olarak 2500 TL'ye bulunabiliyor.

Ürün Windows 10 64 bit Home Single ile lisanslı bir şekilde geliyor. Her ne kadar OEM keyler ucuz olsa da Windows kullanıcılarını bu dertten kurtarmış oluyor.

Genel donanım olarak;

i5 6200-U 2.3 GHz
8 GB RAM
R7 M360 GPU
1 TB 5200 RPM HDD'ye sahip
SSD'ye sahip değil. En azındna ofis laptopu için 120 GB SSD konulabilirdi diye düşünüyorum.

Genelde muadil bütçedeki modeller 4 GB RAM'e sahipken bu modelin 8 GB RAM'e sahip olması genel anlamda gündelik ve ofis kullanımında bilgisayara rahat bir nefes aldırıyor. Genel hatlarıyla gündelik kullanım ve basit ofis programları için yeterli bir donanıma sahip.

Ideapad 500 15.6 inç boyutunda bir ekrana sahip ve yaklaşık 2 KG ağırlığında. Kasa olarak kullanılan malzeme plastik. Fakat fırçalanmış alüminyum görünümü ile hoş ve sade bir tasarıma sahip. Dış kapağı ise siyah rengine sahip ve sol üst tarafında markanın ismi mevcut.

1.jpg

5.jpg

Kasanın sol tarafında 2 USB 3.0 portu, yanında ise HDMI, Ethernet ve VGA portları mevcut. En yukarıda ise havalandırma çıkışı var.

2.jpg

Sağ tarafta ise 1 adet 2.0 USB portu, microSD kart slotu ve DVD-ROM yer alıyor. 1 jak girişine sahip.

3.jpg

Lenovo bu modelinde de işbirliği yaptığı JBL'nin Dolby destekli hoparlörlerini kullanıyor. Hoparlörlerine hayran kaldım. Masaüstünde kullandığım Logitech hoparlörlere göre cidden ses kalitesi farkını konuşturmuş. JBL'nin çıkardığı işi sevdim.

Ekrana gelecek olursak farklı açılardan bakınca solukluk aşırı derece fark ediliyor. Ekranı beğendiğimi söyleyemem. Kullandığım CF390 monitöre göre aşırı soluk ve cansız geldi. Hatta bir süreden sonra gözümü ağrıttı diyebilirim. Çerçeve de aşırı kalın geldi bana. Daha ince tutulup şık bir görüntü elde edilebilirdi.

Tam takım bir klavye mevcut. Numerik tuşlarına da yer verilmiş. Tuşlar beyaz arka aydınlatmaya sahip. Bu da gece kullanımı için güzel olmuş. Touchpad'e hiç girmek istemiyorum :) Çok işlevsiz. Beğenmedim.

123.jpg

45.jpg

Pil ve power göstergesi:

6666.jpg

Ürünü çok az kullandım. Pil performansını deneyimleyemedim düzgün bir şekilde maalesef.

Artıları:

Hoparlörleri ciddi anlamda kaliteli.
Klavye kullanımı rahat
Kamera ve mikrofon kaliteli
Günlük kullanım performansı iyi
Çerçeve kalınlığını beğenmesem de tasarımı sade ve şık.

Eksileri:

Touchpad kötü.
SSD'ye yer verilmemesi kötü.
Renk kalitesi çok canlı değil.

Soğutma olarak da 10 dakikalık AIDA 64 testi yaptım. 75 dereceyi gördü maksimum. Başarılı denebilecek soğutmaya sahip. Herhangi bir ek soğutucu kullanılmamıştır testte.

Alınmasını önermiyorum. Yeni serileri mevcut. Yeni almadım zaten ben de. Elimde vardı kullanmıyordum. İhtiyacım da yok, hediye edeceğim.

Son düzenleme:
İdeapad 300 kullanıcısıyım ben de, memnunum. 2500 TL piyasada bulunabilir derken ikinci eli mi kast ettiniz ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı