Lenovo Ideapad 510 61 dereceye ulaşınca frekans düşürüyor

Lenovo Marka Laptop Alır mısınız?

• Evet

Oy: 19 52,8%
  • Hayır

Oy: 17 47,2%

• Oy verenlerin toplamı
    36

defult06

Kilopat
Daha fazla  
Lenovo Ideapad 510 sahibiyim ve aldığım laptop 1 yıllık. Aldığım günden beridir laptop 61 dereceye geldiği anda kasmalar başlıyordu. Sonradan öğrendim ki 61 dereceye geldiğinde frekans düşmesi yaşanıyormuş. 1 yıldır çile çekiyorum. Müşteri hizmetlerine ya da internetten Lenovo destek hattıyla konuştuğum zaman sürekli bana "Amerika'da BIOS yapılıyor, yakında çıkacak beklemede kalın, lütfen bekleyin çok az kaldı" tarzı cümlelerle 1 yıl boyunca oyalandım. En azından ben şanslıyım. Sadece 1 yıl çektim bunu. Sitede 2 yıldır bu sıkıntıyı yaşayan insanların olduğunu gördüm. Bu konu altında aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar çözümleri veya sorunları paylaşırlarsa sevinirim.
Not : Lenovo pişmanlıktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
7,5Watt İşlemci en fazla 25Watt oluyor ne bekliyordun ki? Onun çapı belli oyun için değil ki...
Intel® Core™ i5-7200U Processor (3M Cache, up to 3.10 GHz) Ürün Teknik Özellikleri
Performans

• Çekirdek sayısı2
  • İş Parçacığı Sayısı4
  • İşlemci Temel Frekansı2,50 GHz
  • Maks Turbo Frekansı3,10 GHz
  • Önbellek3 MB SmartCache
  • Veri Yolu Hızı4 GT/s OPI
  • TDP15 W
  • Yapılandırılabilir TDP-up Frekansı2,70 GHz
  • Yapılandırılabilir TDP-up25 W
  • Yapılandırılabilir TDP-down Frekansı800 MHz
  • Yapılandırılabilir TDP-down7,5 W

7,5Watt İşlemci en fazla 25Watt oluyor ne bekliyordun ki? Onun çapı belli oyun için değil ki...
Intel® Core™ i5-7200U Processor (3M Cache, up to 3.10 GHz) Ürün Teknik Özellikleri
Performans

• Çekirdek sayısı2
  • İş Parçacığı Sayısı4
  • İşlemci Temel Frekansı2,50 GHz
  • Maks Turbo Frekansı3,10 GHz
  • Önbellek3 MB SmartCache
  • Veri Yolu Hızı4 GT/s OPI
  • TDP15 W
  • Yapılandırılabilir TDP-up Frekansı2,70 GHz
  • Yapılandırılabilir TDP-up25 W
  • Yapılandırılabilir TDP-down Frekansı800 MHz
  • Yapılandırılabilir TDP-down7,5 W
Sıkıntının işlemci ile alakası yok. çoğu oyunda orta-yüksek ayarlarda max %60 kullanıyor. 61 derece dediği ekran kartının ' GPU TEMP TARGET ' değeridir. Elle değiştiremiyoruz. Sorunu bios ile çözecekler ama 1 yıldır aynı şey.

Aynı laptop bendede var. İade etmeyi düşünüyorum. Bence sizde servisle görüşün. 20 günü geçip para iadesi yapmazlarsa tüketici haklarına başvurun yada ben laptobu alırken bu bana söylenmedi diyerek sıkıştırın.

İyide olay şöyle.Sabit 60 fps aldığımız oyunda 15 dakika sonra 3-4 fps'e düşüyor. Bu da 15 saniye kadar sürüp tekrar 60 fps'e çıkıyor. Bu döngü her 30-40 saniyede bir tekrarlanıyor. Sürekli böyle devam ediyor. Yani mevzu performansla alakalı değil. Firmanın laptop ısısına bağlı olarak mhz hızını düşürmesi.

Not : Bende laptopun i7 sürümü var.

Tj'i 100 derece iken 60 derecede throttle'a girmez işlemci . TDP'sinin düşük olması da işlemcinin TDP'si daha yüksek olan bir işlemciye göre daha kolay soğutulabileceğini gösterir. Yani kendi ölçüm değerleriniz, donanım bilgisi ve görseller ile sorun paylaşmanız daha sağlıklı olur.

Tj'i 100 derece iken 60 derecede throttle'a girmez işlemci . TDP'sinin düşük olması da işlemcinin TDP'si daha yüksek olan bir işlemciye göre daha kolay soğutulabileceğini gösterir. Yani kendi ölçüm değerleriniz, donanım bilgisi ve görseller ile sorun paylaşmanız daha sağlıklı olur.

Saçma olan'da o zaten. 60 derecede throttle'a giriyor. Yıl oldu söyledik anlattık ne bir cevap var ne bir sonuç. Sadece Türkiye için geçerli'de değil. Dünya'nın dört bir yanından soruna çözüm arayan 100'lerce insan var. Lenovo bu kadar insan'ı hiçe sayıyor. İnternet'e " Lenovo İdeapad 510 61 degrees throttle" yaz çıkan sonuçlara bak. Ne demek istediğimi anlarsın.

Baktığım kadarıyla makinandaki sorun işlemci değil GPU sıcaklığı kaynaklı olarak belirtiliyor.
Bir yıldır çözemedilerse ki 2 yıl bekleyen de var diyorsun; aslen dizayn kaynaklıdır bence, yani garantin varken bastır yani servise şutla arka arkaya, sonuç alamayacaksın tabii. Sonra hakem heyetine verip ya paranı ya da muadil bir cihaz alabilirsin belki.

Yeni konular

Geri
Yukarı