İnceleme Lenovo Ideapad Gaming 3 15ACH6 3050 Ti

Merhaba arkadaşlar. 2 Haziran'da Online alışveriş üzerinden Lenovo Ideapad Gaming 15ACH6 modelini satın aldım. Araştırmalar sonucunda karar verdiğim laptopun eksi ve artı yönlerini değerlendirdim. Laptop orijinal şekilde 8 GB RAM ile geliyor. Ben +8 GB daha ekledim ve kullanmaya başladım. İşlemci 5600H ve 3050 Ti ekran kartlı donanıma sahip.

Eklenen RAM:Kingston 8 GB DDR4 3200 MHz

Testleri Windows 11 ve performans modunda yaptım.

1- Oyun oynarken pilde bir azalma mevcut. Evet bu durum bariz şekilde oluyor. Adaptör sözde yetersiz kalıyor. Servis ile görüştüm ve bana yazılımsal olarak bir iki şey yapmamı söylediler. Henüz yapmadan denedim. AAA oyunlardan RDR2 ile (1080p NVIDIA ayarlarıyla) 7-8 dakikada yüzde 2'lik bir azalma ve işlemci sıcaklığında 98'ler meydana geldi. Yazılımsal güncellemeleri yaptıktan sonra işlemci sıcaklığı 80'lerde seyir etti ve pilde bir azalma meydana gelmedi.
Yaptığım güncellemeler Yonga kümesi-BIOS-Enerji yönetimi ve işlemci chipset güncellemeleri oldu. Bu başlıktan toplam 5 tane güncelleme sorunu çözdü.

AMD Chipset güncelle linki: https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-ryzen-chipset-3-10-08-506

2- Yapısı gereği mi bilmiyorum, parmak izlerim kalıyor. Beni rahatsız etmiyor, zaten ara sıra nemli bir bezle siliyorum. ( psikolojik olarak rahatlatıyor. )
3- Klavyesi ve ışıkları çok hoş. Yazarken çok rahat yazıyorum ve gayet sessiz.
4- Kasası gayet tok ve sağlam duruyor. Ayrıca fanlar oyun esnasında gayet sessiz çalışıyor.
5- TouchPad kullanımı çok zor olmuyor. O alanda bir inceleme yapma bilgisine sahip değilim. Ben oldu olası bu alanda kullanım yapmaktan çekinen bir insandım. Ve sabrım hiç yoktur. O yüzden bir fareyle kullanıyorum.
6- Pil ise 1.5 saat götürüyor. Ben her zaman en parlak şekilde kullanıyorum. Bana göre düşük ekran parlaklığı ile kullanmak saçma.
7- Ekran kalitesi IPS ve 165Hz. Görüntü konusunda zevk aldığımı söyleyebilirim. Parlaklık konusunda da tatmin edici seviyelere geliyor. Ekran parlaklığını yüzde 2'ye indirdiğim zaman ekranı göremiyorum. Hatta fare tikini bıraksam tekrar parlatamayacak kadar kararıyor.

Laptop kutusunun içinden M100 Lenovo fare çıkıyor. Lenovo hediyesi diyelim. 100 TL değerinde bir fare. Fena değil kullanılabilir. Günlük işler ve hatta oyunlarda bile kullanılabilir.

Laptop seçerken ilgili davranıp, yardımcı olan @messinicocugu 'na ayrıca teşekkür ederim. :)

Dosya Ekleri

• 8602A4A0-F0AE-44F0-ACA4-8C4D0F7D6EBD.jpeg
    8602A4A0-F0AE-44F0-ACA4-8C4D0F7D6EBD.jpeg
    185,7 KB · Görüntüleme: 342
  • 83550349-0ABF-40A6-B2CA-B8DB130F99F8.jpeg
    83550349-0ABF-40A6-B2CA-B8DB130F99F8.jpeg
    150,8 KB · Görüntüleme: 359
  • 9BF19026-ECFD-4DF9-95C1-D7603396B5C2.jpeg
    9BF19026-ECFD-4DF9-95C1-D7603396B5C2.jpeg
    170,3 KB · Görüntüleme: 339
  • 31D4A65E-DA36-4E60-8D1A-00F491F89A1A.jpeg
    31D4A65E-DA36-4E60-8D1A-00F491F89A1A.jpeg
    158,4 KB · Görüntüleme: 329
  • DF317BAC-8B72-4A36-A88C-19271F43F0A3.jpeg
    DF317BAC-8B72-4A36-A88C-19271F43F0A3.jpeg
    220,5 KB · Görüntüleme: 324
Son düzenleyen: Moderatör:
Sesin normal olduğunu sanmıyorum hocam sizde de oyundayken pil tükenmesi oluyor mu?

Ses bende de var eğer üzerinden çok geçmediyse servisde iade isteyin ben öyle yapacağım büyük ihtimalle kabul etmezler ama şansınızı deneyin en kötü değişim istersiniz

14 gün içide iade hakkın var. Edeceksen fazla bekleme.

@brosbach oyunu kaç saat oynadınız? Ve yüzde kaçtan kaça düştü?

Hocam benim bugün 15. gün oluyor götürsem hiç servise göndermeden iade kabul ederler mi çünkü 3-4 gün önce aradığımda servise göndermelisiniz demişlerdi bana yanlış bilgi verip iade süresinin geçmesini sağlamak dolaylı olarak dolandırıcılık değil mi?

Direkt aide talebi ver. Sorunundan ziyade iade etmek istediğini söyle. Ama 15. Gün diyorsun. :(

Merhaba arkadaşlar. 2 Haziran'da Online alışveriş üzerinden Lenovo Ideapad Gaming 15ACH6 modelini satın aldım. Araştırmalar sonucunda karar verdiğim laptopun eksi ve artı yönlerini değerlendirdim. Laptop orijinal şekilde 8 GB RAM ile geliyor. Ben +8 GB daha ekledim ve kullanmaya başladım. İşlemci 5600H ve 3050 Ti ekran kartlı donanıma sahip.

Eklenen RAM:Kingston 8 GB DDR4 3200 MHz

Testleri Windows 11 ve performans modunda yaptım.

1- Oyun oynarken pilde bir azalma mevcut. Evet bu durum bariz şekilde oluyor. Adaptör sözde yetersiz kalıyor. Servis ile görüştüm ve bana yazılımsal olarak bir iki şey yapmamı söylediler. Henüz yapmadan denedim. AAA oyunlardan RDR2 ile (1080p NVIDIA ayarlarıyla) 7-8 dakikada yüzde 2'lik bir azalma ve işlemci sıcaklığında 98'ler meydana geldi. Yazılımsal güncellemeleri yaptıktan sonra işlemci sıcaklığı 80'lerde seyir etti ve pilde bir azalma meydana gelmedi.
Yaptığım güncellemeler Yonga kümesi-BIOS-Enerji yönetimi ve işlemci chipset güncellemeleri oldu. Bu başlıktan toplam 5 tane güncelleme sorunu çözdü.

AMD Chipset güncelle linki: https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-ryzen-chipset-3-10-08-506

2- Yapısı gereği mi bilmiyorum, parmak izlerim kalıyor. Beni rahatsız etmiyor, zaten ara sıra nemli bir bezle siliyorum. ( psikolojik olarak rahatlatıyor. )
3- Klavyesi ve ışıkları çok hoş. Yazarken çok rahat yazıyorum ve gayet sessiz.
4- Kasası gayet tok ve sağlam duruyor. Ayrıca fanlar oyun esnasında gayet sessiz çalışıyor.
5- TouchPad kullanımı çok zor olmuyor. O alanda bir inceleme yapma bilgisine sahip değilim. Ben oldu olası bu alanda kullanım yapmaktan çekinen bir insandım. Ve sabrım hiç yoktur. O yüzden bir fareyle kullanıyorum.
6- Pil ise 1.5 saat götürüyor. Ben her zaman en parlak şekilde kullanıyorum. Bana göre düşük ekran parlaklığı ile kullanmak saçma.
7- Ekran kalitesi IPS ve 165Hz. Görüntü konusunda zevk aldığımı söyleyebilirim. Parlaklık konusunda da tatmin edici seviyelere geliyor. Ekran parlaklığını yüzde 2'ye indirdiğim zaman ekranı göremiyorum. Hatta fare tikini bıraksam tekrar parlatamayacak kadar kararıyor.

Laptop kutusunun içinden M100 Lenovo fare çıkıyor. Lenovo hediyesi diyelim. 100 TL değerinde bir fare. Fena değil kullanılabilir. Günlük işler ve hatta oyunlarda bile kullanılabilir.

Laptop seçerken ilgili davranıp, yardımcı olan @messinicocugu 'na ayrıca teşekkür ederim. :)
Hocam bu laptopu satmıştınız ama kullanırken güncellemeler haricinde bir şey yaptınız mı ? Şu an bu modeli kullanıyorum valorantta falan şarj düşmesi olmuyor ama pubgde falan şarj düşmesi oluyor. Güncellemeleri yaptım ama güncellemeler haricinde bir şey yapmadım.

Hocam bu laptopu satmıştınız ama kullanırken güncellemeler haricinde bir şey yaptınız mı? Şu an bu modeli kullanıyorum Valorant'ta falan şarj düşmesi olmuyor ama PUBG'de falan şarj düşmesi oluyor. Güncellemeleri yaptım ama güncellemeler haricinde bir şey yapmadım.

Arkadaşıma sattım. Açıkçası RDR2 oynarken azalma hiç olmuyordu. Sizde ki Intel işlemcili mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı