İnceleme Lenovo Ideapad Gaming 3 15ACH6 3050 Ti

Merhaba arkadaşlar. 2 Haziran'da Online alışveriş üzerinden Lenovo Ideapad Gaming 15ACH6 modelini satın aldım. Araştırmalar sonucunda karar verdiğim laptopun eksi ve artı yönlerini değerlendirdim. Laptop orijinal şekilde 8 GB RAM ile geliyor. Ben +8 GB daha ekledim ve kullanmaya başladım. İşlemci 5600H ve 3050 Ti ekran kartlı donanıma sahip.

Eklenen RAM:Kingston 8 GB DDR4 3200 MHz

Testleri Windows 11 ve performans modunda yaptım.

1- Oyun oynarken pilde bir azalma mevcut. Evet bu durum bariz şekilde oluyor. Adaptör sözde yetersiz kalıyor. Servis ile görüştüm ve bana yazılımsal olarak bir iki şey yapmamı söylediler. Henüz yapmadan denedim. AAA oyunlardan RDR2 ile (1080p NVIDIA ayarlarıyla) 7-8 dakikada yüzde 2'lik bir azalma ve işlemci sıcaklığında 98'ler meydana geldi. Yazılımsal güncellemeleri yaptıktan sonra işlemci sıcaklığı 80'lerde seyir etti ve pilde bir azalma meydana gelmedi.
Yaptığım güncellemeler Yonga kümesi-BIOS-Enerji yönetimi ve işlemci chipset güncellemeleri oldu. Bu başlıktan toplam 5 tane güncelleme sorunu çözdü.

AMD Chipset güncelle linki: https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-ryzen-chipset-3-10-08-506

2- Yapısı gereği mi bilmiyorum, parmak izlerim kalıyor. Beni rahatsız etmiyor, zaten ara sıra nemli bir bezle siliyorum. ( psikolojik olarak rahatlatıyor. )
3- Klavyesi ve ışıkları çok hoş. Yazarken çok rahat yazıyorum ve gayet sessiz.
4- Kasası gayet tok ve sağlam duruyor. Ayrıca fanlar oyun esnasında gayet sessiz çalışıyor.
5- TouchPad kullanımı çok zor olmuyor. O alanda bir inceleme yapma bilgisine sahip değilim. Ben oldu olası bu alanda kullanım yapmaktan çekinen bir insandım. Ve sabrım hiç yoktur. O yüzden bir fareyle kullanıyorum.
6- Pil ise 1.5 saat götürüyor. Ben her zaman en parlak şekilde kullanıyorum. Bana göre düşük ekran parlaklığı ile kullanmak saçma.
7- Ekran kalitesi IPS ve 165Hz. Görüntü konusunda zevk aldığımı söyleyebilirim. Parlaklık konusunda da tatmin edici seviyelere geliyor. Ekran parlaklığını yüzde 2'ye indirdiğim zaman ekranı göremiyorum. Hatta fare tikini bıraksam tekrar parlatamayacak kadar kararıyor.

Laptop kutusunun içinden M100 Lenovo fare çıkıyor. Lenovo hediyesi diyelim. 100 TL değerinde bir fare. Fena değil kullanılabilir. Günlük işler ve hatta oyunlarda bile kullanılabilir.

Laptop seçerken ilgili davranıp, yardımcı olan @messinicocugu 'na ayrıca teşekkür ederim. :)

Dosya Ekleri

• 8602A4A0-F0AE-44F0-ACA4-8C4D0F7D6EBD.jpeg
    8602A4A0-F0AE-44F0-ACA4-8C4D0F7D6EBD.jpeg
    185,7 KB · Görüntüleme: 342
  • 83550349-0ABF-40A6-B2CA-B8DB130F99F8.jpeg
    83550349-0ABF-40A6-B2CA-B8DB130F99F8.jpeg
    150,8 KB · Görüntüleme: 359
  • 9BF19026-ECFD-4DF9-95C1-D7603396B5C2.jpeg
    9BF19026-ECFD-4DF9-95C1-D7603396B5C2.jpeg
    170,3 KB · Görüntüleme: 339
  • 31D4A65E-DA36-4E60-8D1A-00F491F89A1A.jpeg
    31D4A65E-DA36-4E60-8D1A-00F491F89A1A.jpeg
    158,4 KB · Görüntüleme: 329
  • DF317BAC-8B72-4A36-A88C-19271F43F0A3.jpeg
    DF317BAC-8B72-4A36-A88C-19271F43F0A3.jpeg
    220,5 KB · Görüntüleme: 324
Son düzenleyen: Moderatör:
Çok şaşırıyorum. Aynı cihazları almışız, ama sizde sorun giderilmedi. Ben Windows Home kullanıyorum. Oyun oynayacağım için Pro almak istemedim. Gereksiz çünkü.

Yaptığım işlemleri tekrar kontrol edeyim…

Çok şaşırıyorum. Aynı cihazları almışız, ama sizde sorun giderilmedi. Ben Windows Home kullanıyorum. Oyun oynayacağım için Pro almak istemedim. Gereksiz çünkü.

Yaptığım işlemleri tekrar kontrol edeyim…
Hocam yaptığınız güncellemelerin linki varsa tekrar atabilir misiniz ? Bir de tekrar güncellemeleri yapıp deniyim. Hocam bi de bu Lenovo vantage varmış onu indirip bakıyım ?

Şöyle ki, lenovo driver araması yapıp siteye girin. Oradan modelinizi bulup seçin. Sizi o modelin sayfasına yönlendirecek. Oradan güncellemer kısmından manuel olanı seçim. Güncelleme için bios-yonga seti(hangi işlemciyse) ve güç yönetimi güncellemelerini yap. En son statik elektriğini al. Tekrar dene. Olmazsa işlemcinin kendi sitesinden chipset güncellemesi yap ve tekrar dene. Bir de dengeli moda alıp dene istersen. Yazılımda bir sıkıntı olduğu kesin ama düzeltirler bence.

Şöyle ki, lenovo driver araması yapıp siteye girin. Oradan modelinizi bulup seçin. Sizi o modelin sayfasına yönlendirecek. Oradan güncellemer kısmından manuel olanı seçim. Güncelleme için bios-yonga seti(hangi işlemciyse) ve güç yönetimi güncellemelerini yap. En son statik elektriğini al. Tekrar dene. Olmazsa işlemcinin kendi sitesinden chipset güncellemesi yap ve tekrar dene. Bir de dengeli moda alıp dene istersen. Yazılımda bir sıkıntı olduğu kesin ama düzeltirler bence.
Hocam dediklerinizi akşam yapıcam. Bi de az önce GTA 5 oynadım 1-1.5 saat falan aşırı yüksek ayarlarda ama şarjda bir düşme görmedim ilk başta %99'da düştü sonra %98'e düştü ama tekrar %99'a çıkmıştı inşallah düzelmiştir.

Hocam dediklerinizi akşam yapacağım. Bir de az önce GTA 5 oynadım 1-1.5 saat falan aşırı yüksek ayarlarda ama şarjda bir düşme görmedim ilk başta %99'da düştü sonra %98'e düştü ama tekrar %99'a çıkmıştı inşallah düzelmiştir.

Bence o kadar zaman oynayıp yüzde 2 aşağı yukarı çıkıyorsa bir problem gözükmüyor. :)

İade ulaşınca bilgilendirme yapabilir misiniz?

Tamamdır hocam dün kargoya verdim ve ulaşmasını bekliyorum bir gelişme olursa bu mesajı alıntılayıp yazarım. Talep ve şikayet kağıdını atmıştım zaten olursa değişim talep edeceğim fiyatlar yükseldiği için para iadesi almak içime sinmiyor.

Merhaba,
Bende de Ryzen 7 5800, RTX3060 170W adaptörlü model var. Cihaz elime ilk geldiği haftalarda prize takılı Max %5 düşme oluyordu şimdilerde ise 20-30 arası pilde gerileme oluyor. Nedenini bir türlü anlayamadım bu kadar kısa sürede de batarya yıpranmaz herhalde diye düşünüyorum.

Merhaba,
Bende de Ryzen 7 5800, RTX3060 170W adaptörlü model var. Cihaz elime ilk geldiği haftalarda prize takılı Max %5 düşme oluyordu şimdilerde ise 20-30 arası pilde gerileme oluyor. Nedenini bir türlü anlayamadım bu kadar kısa sürede de batarya yıpranmaz herhalde diye düşünüyorum.

170W'larda öyle bir sorun yok diye biliyorum, driver ve konudaki güncellemeleri yapmanızı tasiye ederim.

170W'larda öyle bir sorun yok diye biliyorum, driver ve konudaki güncellemeleri yapmanızı tasiye ederim.

Lenovo resmi sitesinden diğer arkadaşların yazdığı güncellemeleri yaptım ardından tekrar PES 2021 oynadım baktığımda yine pilde düşme vardı. En son %71'den 49'a gerilediğini gördüm. Dediğiniz gibi 170W'larda yokmuş bende de başlarda yoktu sonradan baş gösterdi sorun.

Geri
Yukarı