İnceleme Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 RTX 3050 - i5 11300H

Merhaba, Nisan'ın 13'ünde aldığım RTX 3050 ve i5 11300h özelliklerine sahip olan cihazın incelemesini yapacağım. Cihaz yaklaşık 4 aydır bende sayılır. Detaylı özelliklerini ve aldığım yeri en altta paylaşacağım.

Nereden başlayacağımı bilmiyorum ama dış tasarımdan başlıyorum: Gayet sade ve hoş tasarımı var. herhangi bir logo vs bulunmuyor sadece yanda Lenovo etiketi var.

IMG_20220816_215623_899.jpg

Cihazda 4 bölgeli RGB klavye bulunuyor ve bunu Lenovo Vantage'den istediğiniz profili yaparak kontrol edebiliyorsunuz, FN boşluk ile de profiller arasında geçiş yapabilirsiniz.

IMG_20220816_220443_930.jpg

Cihazın en beğendim yanı soğutması açıkçası, 11300h güçlü bir işlemci olmasına rağmen 35W ile geliyor ve muadillerine göre daha az ısınıyor. Witcher 3 Ultra ayarlarda gördüğüm en yüksek sıcaklık değeri 75 CPU, 73 GPU oldu. Tek kanal 8 GB RAM artık cidden yetersiz geliyor diyebilirim. İçinden Samsung'un RAM'i çıkıyor, M471A1G44AB0-CWE kodlu. Gördüğüm kadarıyla Ideapad'larda genelde SK Hynix ve Samsung RAM bulunuyor zaten, RAM 3200 MHz CL22 değerlerinde.

FPS değerleri:
Cihaz bende 4 aydır olsa da fazla kullanmadım diyebilirim, dikkat ettiğim FPS değerleri şu şekilde.
  • Witcher 3 Ultra ayarlar 40-45 FPS high ayarlar 50-60
  • AC Valhalla med ayarlar 60 FPS, higha çekince VRAM zorlanıyor.
  • Valorant en yüksek ayarlar 90 FPS, burada tek kanal RAM'in etkisi çok.
  • Yakuza 0 ultrada ise 70 FPS aldım. Değerler OC yapılmadan 8 GB RAM ile kaydedildi.

Lenovo Vantage hakkında demek istediklerim var, uygulama genel anlamda gayet başarılı fakat tek eksiği var, fan kontrolü. Performans moduna alsanız da fanlarını kendisi kontrol ediyor ve bir şey değişmiyor, anladığım kadarıyla 60 dereceleri geçince yavastan fanları açıyor ve rahatsiz etmeyecek bir ses oluyor. 70'den sonra ise fanları tam olarak açıyor ve rahatsız ediyor, fakat kulaklıkla kullandığım için beni rahatsız etmedi pek, dışarıda olan biride o fan sesinden o kadar etkilenmez diye düşünüyorum.

IMG_20220816_221811_325.jpg

Görselde gördüğünüz gibi, driverlar için bir kısmı var bir de pil için olan kısmı kullanışlı bana göre, şarjda kullandığınız zaman güçten %60'a sınırlayıp kullanmanızı öneririm bataryanız daha yavaş ölecektir. Alt kısmında ise klavye ayarları ile ilgili kısım var ama orayi yukarıda paylaştım zaten, kısaca fan kontrolü dışında Lenovo Vantage gayet iyi.

Gelelim adaptör sorununa, Ryzen versiyonunda 5600h çok güç çektiği için düşüşler fazla oluyor, ama ben fazla yaşamadım diyebilirim. Witcher 3'ten örnek vereceğim, 2-3 saatlik bir oynanış sonunda sarjin %6 civarı azaldığını gördüm, performansta herhangi bir sıkıntı yaratmıyor o yüzden tasarruf modunda şarjı 60'a kısıtlayip oynasam bile bir sorun olmuyor benim için. Fakat günde 10 saat oyun oynuyorsanız adaptörü değiştirmeden tasarruf kipini kullanmayabilirsiniz yüke sokan oyunlarda.

Adaptör değişimi için forumda bir sürü konu bulunmakta ben hala değiştirmedim, fakat 3 gün gibi bir civarda sadece adaptörü gönderirerek çözülüyormuş.

Pil ömrü: %90 şarjda pil tasarrufu modunda %60 parlaklıkta 1.2 saat süre verdiğini gördüm. Intel cidden bu pil ömrü konusunda başarısız bir de böyle bir batarya olunca ortaya sonuç bu çıkıyor. 5600h modelinde pil ömrünü biraz daha iyi alabilirsiniz ama pek bir şey beklemeyin, sonuçta 45wh bataryaya sahip.

Panel kalitesine gelecek olursak paneli gerçekten giriş seviye modeller arasından en iyisi denebilir, %100 sRGB değeri, 300 nit parlaklikla gayet güzel bir deneyim sunuyor. 3050'si 90W ve cihazın beni genel anlamda tatmin ettiğini söyleyebilirim, cihazın detaylı bilgisi: IdeaPad,IdeaPad Gaming 3 15IHU6,Model:82K100CWTX

Cihazı aldığım yer: https://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapad-gaming-3-15ihu6-intel-core-i5-11300h-8gb-256gb-ssd-1tb-hdd-rtx-3050-freedos-156-fhd-tainabilir-bilgisayar-82k100cwtx-p-HBCV00001VDMED?magaza=BOZDAN+Teknoloji&url_src=and-product-detail

Son düzenleyen: Moderatör:
10 watt bence öyle uçurum gibi bir farka yol açmaz. Turbo Boost açıkken 95 falan oluyor GTA 5'te. Sizinkine de hadi iyi halden 80 diyelim. Yaptığınız ayar falan mı var, yoksa benim laptop mu sıkıntılı?

10W az değil hocam işlemcide, zaten gördüğüm kadarıyla ipg3'lerin 5600h versiyonlari hep dediğiniz derecelerde dolaşıyor ekstra bir ayar yapmadım. Bir de şunu fark ettim, 11300h yükte 27-30 anca çekerken 5600h arada 45'ten bile fazla çekmeye başlıyor.

10W az değil hocam işlemcide, zaten gördüğüm kadarıyla ipg3'lerin 5600h versiyonlari hep dediğiniz derecelerde dolaşıyor ekstra bir ayar yapmadım. Bir de şunu fark ettim, 11300h yükte 27-30 anca çekerken 5600h arada 45'ten bile fazla çekmeye başlıyor.

Gerçi o da doğru. Bir tek bende böyle değildir umarım. Zaten yakın zamanda yine pimpiriklerim olduğu için servise göndermeyi düşünmüyor değildim. Menteşe olayını test edip bana dönerseniz çok sevinirim bu arada :)

Gerçi o da doğru. Bir tek bende böyle değildir umarım. Zaten yakın zamanda yine pimpiriklerim olduğu için servise göndermeyi düşünmüyor değildim. Menteşe olayını test edip bana dönerseniz çok sevinirim bu arada :)

Eve gidince bakarım hocam.

Performans moduna alsanız da fanlarını kendisi kontrol ediyor ve bir şey değişmiyor, anladığım kadarıyla 60 dereceleri geçince yavastan fanları açıyor ve rahatsiz etmeyecek bir ses oluyor. 70'den sonra ise fanları tam olarak açıyor ve rahatsız ediyor,

Bu sorun benim Acer'de de var 😃 CPU neyse de GPU aynen bu sıcaklıklarda fanları ölüm çığlığı atıyor. TimeSpy ve CPU-Z testi var mı?

Suanlik test pek yok hocam, çalıştığım için bakamiyorumda doğru düzgün cihaza, RDR2 indiriyordum en son isterseniz onda bir deneme daha yapabilirim. Sizde sıcaklıklar ne durumda.

Sizde sıcaklıklar ne durumda.

TimeSpy vardı ama silmiştim onda sıcaklığa bakamadım. Bannerlord testinde GPU tam yüke giremiyor fakat 60-70W aralığında demin 80-85 arasında dolaştı. CPU-Z'de işlemci all Core 4.2 GHz ve 50W'ı aşarken 90-93 derece oluyorken Bannerlord testinde sistem tamamıyla ısındığından 40W göremeden 95 derece oldu. Garip bir laptop GPU ile CPU iç içe de değil :d

Kasa yanıyor desene hem GPU hem CPU sınıra yaklaşıyor demek ki :D hava alacak şekilde vs tuttuğunuz haldemi böyle oyunda? Yoksa yukseltmeyi vs denediniz mi, bu arada en kötü undervolt denemen mantıklı gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı