Çözüldü Lenovo Ideapad Gaming 3 batarya kapasitesi düşmesi normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

beecher

Kilopat
Merhaba. İki hafta önce Lenovo Ideapad Gaming 3 82K200K0Tx satın almıştım.
Bugün HWMonitor'de batarya durumuna baktığımda Max kapasitenin 60.000Mwh'dan 56.000Mwh'a düştüğünü gördüm.

hwmonitor.png

Ardından CMD'ye girip "powercfg /batteryreport" yazarak batarya raporu aldım ve burada yaklaşık 10 günlük bataryanın Max kapasitesinin durumunda düşüş gördüm.

sd.png

Bu kadar kısa sürede batarya kapasitesinin böyle düşmesi normal mi?

Çözüm
Hocam 12 Ağustos'ta çok düşmüş. Tekrar artabiliyor. Bende arada uyarı veriyor. Hep tasarruf kipinde kullanıyorum uyarı verince de boşaltıp %100'e getirip yine tasarruf kipiyle %55-60 seviyelerinde kullanıyorum. Birkaç kere %20 seviyesine kadar boşaltıp doldurursan gene artabilir kapasite. Ama döngü sayın iki hafta için normal. Bu dediklerimi yapıp da azalış geçiciyse teknik servisten bilgi alabilirsin. Azalış durursa sıkıntı yok ama böyle devam ederse pil garantisi 1 yıl, garantiye yollayabilirsin.
Bir de Vantage uygulamasından Güç seçeneğine girip sağ taraftaki "pil ayrıntılarını göster" seçeneğine tıklayın. Oradaki bilgilerde kapasite kaç gösteriyor, bir de "döngü sayısı" önemli. Hızlı şarj açıksa ondan da olabilir.

Bir de Vantage uygulamasından Güç seçeneğine girip sağ taraftaki "pil ayrıntılarını göster" seçeneğine tıklayın. Oradaki bilgilerde kapasite kaç gösteriyor, bir de "döngü sayısı" önemli. Hızlı şarj açıksa ondan da olabilir.
2.png
3.png

Vantage uygulamasında da durum aynı gözüküyor.

1.png

Döngü 16 gözüküyor, hızlı şarj hiç kullanmadım aksine batarya ömrü uzaması için kullanılan %60'dan fazla şarj etmeme seçeneği hep açıktı.

Son düzenleme:
Hocam 12 Ağustos'ta çok düşmüş. Tekrar artabiliyor. Bende arada uyarı veriyor. Hep tasarruf kipinde kullanıyorum uyarı verince de boşaltıp %100'e getirip yine tasarruf kipiyle %55-60 seviyelerinde kullanıyorum. Birkaç kere %20 seviyesine kadar boşaltıp doldurursan gene artabilir kapasite. Ama döngü sayın iki hafta için normal. Bu dediklerimi yapıp da azalış geçiciyse teknik servisten bilgi alabilirsin. Azalış durursa sıkıntı yok ama böyle devam ederse pil garantisi 1 yıl, garantiye yollayabilirsin.

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    90,8 KB · Görüntüleme: 67
  • 2.PNG
    2.PNG
    86,8 KB · Görüntüleme: 52
Çözüm
Hocam 12 Ağustos'ta çok düşmüş. Tekrar artabiliyor. Bende arada uyarı veriyor. Hep tasarruf kipinde kullanıyorum uyarı verince de boşaltıp %100'e getirip yine tasarruf kipiyle %55-60 seviyelerinde kullanıyorum. Birkaç kere %20 seviyesine kadar boşaltıp doldurursan gene artabilir kapasite.
@dr.witcher Teşekkür ederim hocam, bir haftadır tasarruf kipinde olduğu için şarj %60'ı geçmemişti sanırım bu yüzden kapasitesini düşürdü. Şimdi şarjı boşaltıyorum, %10 altına düşürüp %100'e doldurup deneyeceğim.

Benim Ideapad'te de durumlar bu şekilde:
Eki Görüntüle 1488568

67 kere döngü gerçekleşmiş ve benzer kapasiteye sahip. Tasarruf kipini kapattıktan sonra denediniz mi?
@dr.witcher hocamın attığı "Yüksek Yoğunluklu Pil" açıklamasındaki gibi pil kendi seviyesini kullanıma göre değiştiriyormuş. %15e kadar pili boşaltıp %100 yaptım ve yeniden 60.000 oldu. Başta Tasarruf Kipi zararlı sanmıştım ama değilmiş, tasarruf kipinde kullanmaya devam edeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı