Çözüldü Lenovo Ideapad Gaming 3 DRIVER_OVERRAN_STACK_BUFFER mavi ekran hatası

• Konuyu başlatan bonan
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 881
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

bonan

Centipat
Daha fazla  
Son 4 5 aydır neden bilmediğim bir şekilde sürekli olarak mavi ekran alıyorum, neredeyse tamamı YouTube'da video izlerken, çok nadiren başka şeyler yaparken de oluyor, bir elin parmaklarını geçmez. Çoğunda yazan hata DRIVER_OVERRAN_STACK_BUFFER.

Aynı şekilde bazen oyun oynarken FPS yerle bir oluyor ve yeniden başlatana kadar düzelmiyor ve anlık yavaşlamalar oluyor(tahminimce bilgisayara bağlı RAM'lar bozuk, Memtest ile test edince sorun çıkmıyor ama),onun da bu sorunla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Kendim biraz da olsa baktım, dumplardan birinde AuthenticAMD.sysnin hata verdiği gözüküyor, AMD sürücülerini az önce DDU ile kaldırıp geri kurdum fakat çözüme kavuştu mu bilmiyorum. Diğerlerinde ise ntkrnlmp.exe'nin sorun çıkardığını gösteriyor.

Laptop kullanıyorum, modeli Lenovo Ideapad Gaming 3 82EY00CGTX.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Rehberini takip edin. Otomatik yüklemeyi kapatın. :)
Bu ayar zaten kapalı fakat yapmaya devam ediyor.

Sorun Lenovo'nun dandik driverlerinde imiş.AMD chipset,Adrenalin ve NVIDIA driverlerini kendi sitelerinden indirdim 1 haftadır hiçbir sorun yaşamıyorum.
-Cihazdan kaspersky kaldırın. Artıkları temizleyin. Revo Uninstaller pro ile mümkünse.
- Chipset ve blutooth driverlarınızı güncelleyin.

-Cihazdan Kaspersky kaldırın. Artıkları temizleyin. Revo Uninstaller Pro ile mümkünse.
- Chipset ve blutooth driverlarınızı güncelleyin.

Mavi ekran konusunda daha bir yanıt veremeyeceğim çünkü çok rastgele oluyor ama chipset ve bluetooth sürücüleri en son 2021 de güncellenmiş ve benim şu an kullandığım driverlerin aynısı, bir fark eder mi?

Mavi ekran konusunda daha bir yanıt veremeyeceğim çünkü çok rastgele oluyor ama chipset ve bluetooth sürücüleri en son 2021 de güncellenmiş ve benim şu an kullandığım driverlerin aynısı, bir fark eder mi?
Yine de tekrar indirip kurun. Belki hata durumu vardır. Kaspersky yokken mavi yiyecek misiniz birkaç gün inceleyin. Yemezseniz dönüş sağlarsınız.

Yine de tekrar indirip kurun. Belki hata durumu vardır. Kaspersky yokken mavi yiyecek misiniz birkaç gün inceleyin. Yemezseniz dönüş sağlarsınız.
Maalesef devam ediyor. Mavi ekran değil fakat ses tekrarlıyor ve ekran gidiyor, 1-2 saniye sonra da bilgisayar kendini yeniden başlatıyor. Minidump dosyası da oluşmuyor.

Son düzenleme:
Maalesef devam ediyor. Mavi ekran değil fakat ses tekrarlıyor ve ekran gidiyor, 1-2 saniye sonra da bilgisayar kendini yeniden başlatıyor. Minidump dosyası da oluşmuyor.
Cihaza temiz bir kurulum yapabilir misiniz? Bir USB belleğe Windows iso tool ile en güncel Windows'u yazdırıp formata hazır hale getirin. Sonra diskleri biçimlendirerek temiz kurulum yapıp kendiniz driver kurmayın. Bu şekilde kullanın biraz. Sorun devam ediyorsa dönüş sağlarsınız yeni dosyalarınızla eğer oluşursa tabi ki. O da çözmezse donanımsal bir arızanız olabilir. Sisteminizi garantiye gönderebilirsiniz.

Cihaza temiz bir kurulum yapabilir misiniz? Bir USB belleğe Windows iso tool ile en güncel Windows'u yazdırıp formata hazır hale getirin. Sonra diskleri biçimlendirerek temiz kurulum yapıp kendiniz driver kurmayın. Bu şekilde kullanın biraz. Sorun devam ediyorsa dönüş sağlarsınız yeni dosyalarınızla eğer oluşursa tabi ki. O da çözmezse donanımsal bir arızanız olabilir. Sisteminizi garantiye gönderebilirsiniz.
Henüz format atmadım, yarın yapacağım ama ilk defa farklı bir mavi ekran hatası gördüm. Hata KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED.

1 saat önce format attım, dediğiniz gibi hiçbir driver kurmadım, ilk saatten direkt mavi ekran geldi. Hata IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

1 saat önce format attım, dediğiniz gibi hiçbir driver kurmadım, ilk saatten direkt mavi ekran geldi. Hata IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Son düzenleme:
Fare ve klavye dışındaki bilgisayara bağlı usb vb. cihazları bağlantısını keser misiniz? Bu süreçte hata var mı kontrol edin. Cihazı güvenli modda başlatıp güvenli moddayken mavi ekran hiç alacak mısınız bakın. İnternetli güvenli mod yapabilirsiniz.

Fare ve klavye dışındaki bilgisayara bağlı usb vb. cihazları bağlantısını keser misiniz? Bu süreçte hata var mı kontrol edin. Cihazı güvenli modda başlatıp güvenli moddayken mavi ekran hiç alacak mısınız bakın. İnternetli güvenli mod yapabilirsiniz.
USB girişli tek fare var zaten(Steelseries Rival 5), ayrı olarak jak girişli kulaklık kullanıyorum. Mavi ekran olduğunda doğru hatırlıyorsam format için kullandığım bellek takılıydı yalnızca.

30 dk kadar güvenli modda kullandım,mavi ekran almadım fakat windows ayarlarına bakarken böyle bir hata geldi,arkada çalışan tek uygulama Spotify idi:

SystemSettings.exe - Sistem Hatası
Sistem, bu uygulamada yığın tabanlı bir arabelleğin taştığını algıladı. Bu taşma, kötü niyetli bir kullanıcının denetimini ele geçirmesine izin verebilir.

Ek olarak kullandığım RAM'lardan biri 2400 MHz önceki laptopumda 2 3 yıl kadar kullanmış olduğum bir RAM, diğeri ise 3200 MHz, şu ana kadar aldığım bütün mavi ekran hatalarına baktığımda neredeyse hepsinde RAM sorunu olabilir diyor. Memtest yanlış sonuç veriyor olabilir mi? Toplam 4 5 kere test yaptırdım.

Son düzenleme:
USB girişli tek fare var zaten(Steelseries Rival 5), ayrı olarak jak girişli kulaklık kullanıyorum. Mavi ekran olduğunda doğru hatırlıyorsam format için kullandığım bellek takılıydı yalnızca.

30 dk kadar güvenli modda kullandım,mavi ekran almadım fakat windows ayarlarına bakarken böyle bir hata geldi,arkada çalışan tek uygulama Spotify idi:

SystemSettings.exe - Sistem Hatası
Sistem, bu uygulamada yığın tabanlı bir arabelleğin taştığını algıladı. Bu taşma, kötü niyetli bir kullanıcının denetimini ele geçirmesine izin verebilir.

Ek olarak kullandığım RAM'lardan biri 2400 MHz önceki laptopumda 2 3 yıl kadar kullanmış olduğum bir RAM, diğeri ise 3200 MHz, şu ana kadar aldığım bütün mavi ekran hatalarına baktığımda neredeyse hepsinde RAM sorunu olabilir diyor. Memtest yanlış sonuç veriyor olabilir mi? Toplam 4 5 kere test yaptırdım.
Ramlerin birisi 2400 birisi 3200de çalışmaz ki zaten hocam. Bırakın farklı frekansta çalışmayı aynı ürünlerin kit şeklinde satılmayan cl değerleri bile aynı olan ürünlerde bile sıkıntı çıktığı oluyor.

RAM frekans değerlerini BIOS'tan 2400'e sabitleyin 2'sinide.
Geç cevap için k.byın. Birkaç gündür müsait değildim.
Normalde kontrol ederim. Gözümüzden kaçmış demek ki. Frekansları sabitleyip deneyin bakalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı