Çözüldü Lenovo Ideapad Gaming 3 DRIVER_OVERRAN_STACK_BUFFER mavi ekran hatası

• Konuyu başlatan bonan
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 883
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

bonan

Centipat
Daha fazla  
Son 4 5 aydır neden bilmediğim bir şekilde sürekli olarak mavi ekran alıyorum, neredeyse tamamı YouTube'da video izlerken, çok nadiren başka şeyler yaparken de oluyor, bir elin parmaklarını geçmez. Çoğunda yazan hata DRIVER_OVERRAN_STACK_BUFFER.

Aynı şekilde bazen oyun oynarken FPS yerle bir oluyor ve yeniden başlatana kadar düzelmiyor ve anlık yavaşlamalar oluyor(tahminimce bilgisayara bağlı RAM'lar bozuk, Memtest ile test edince sorun çıkmıyor ama),onun da bu sorunla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Kendim biraz da olsa baktım, dumplardan birinde AuthenticAMD.sysnin hata verdiği gözüküyor, AMD sürücülerini az önce DDU ile kaldırıp geri kurdum fakat çözüme kavuştu mu bilmiyorum. Diğerlerinde ise ntkrnlmp.exe'nin sorun çıkardığını gösteriyor.

Laptop kullanıyorum, modeli Lenovo Ideapad Gaming 3 82EY00CGTX.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Rehberini takip edin. Otomatik yüklemeyi kapatın. :)
Bu ayar zaten kapalı fakat yapmaya devam ediyor.

Sorun Lenovo'nun dandik driverlerinde imiş.AMD chipset,Adrenalin ve NVIDIA driverlerini kendi sitelerinden indirdim 1 haftadır hiçbir sorun yaşamıyorum.
Ramlerin birisi 2400 birisi 3200de çalışmaz ki zaten hocam. Bırakın farklı frekansta çalışmayı aynı ürünlerin kit şeklinde satılmayan cl değerleri bile aynı olan ürünlerde bile sıkıntı çıktığı oluyor.

RAM frekans değerlerini BIOS'tan 2400'e sabitleyin 2'sinide.
Geç cevap için k.byın. Birkaç gündür müsait değildim.
Normalde kontrol ederim. Gözümüzden kaçmış demek ki. Frekansları sabitleyip deneyin bakalım.
Çalışmadığını biliyorum da BIOS'da öyle bir ayar yok malesef, RAM'dan o yüzden şüpheleniyorum çünkü takmadan önceden anlık yavaşlamalar harici bir sorunum yoktu. Taktıktan yaklaşık 1 ay sonra başladı dediğim sorunlar.

Çalışmadığını biliyorum da BIOS'da öyle bir ayar yok malesef, RAM'dan o yüzden şüpheleniyorum çünkü takmadan önceden anlık yavaşlamalar harici bir sorunum yoktu. Taktıktan yaklaşık 1 ay sonra başladı dediğim sorunlar.
Sizin anakartınız için biraz araştırma yaptım ve evet ne yazık ki elle ayarlayamıyormuşsunuz. Bu yüzdende kit şeklinde RAM kullanmanız lazım. 2 side birebir olacak yani. 2400 Mhz olan RAM'inizi ikinci el satabilir ya da kenara yedek ayırabilirsiniz. Alttaki linkten de şu an bilgisayarınızda takılı olan 3200mhz RAM'den bir adet daha satın alıp cihazı sorunsuz kullanabilirsiniz.

RAM kodunun şu olduğundan emin olun : LV32D4S2S8HD-8

Sizin anakartınız için biraz araştırma yaptım ve evet ne yazık ki elle ayarlayamıyormuşsunuz. Bu yüzdende kit şeklinde RAM kullanmanız lazım. 2 side birebir olacak yani. 2400 MHz olan RAM'inizi ikinci el satabilir ya da kenara yedek ayırabilirsiniz. Alttaki linkten de şu an bilgisayarınızda takılı olan 3200MHz RAM'den bir adet daha satın alıp cihazı sorunsuz kullanabilirsiniz.

RAM kodunun şu olduğundan emin olun: LV32D4S2S8HD-8

CPU-Z kullanarak baktım ve RAM kodu birebir aynı evet, attığınız linktekini yarın sipariş edip geldiğinde deneyeceğim bir süre, sorun olmazsa dönüş yaparım.

Sizin anakartınız için biraz araştırma yaptım ve evet ne yazık ki elle ayarlayamıyormuşsunuz. Bu yüzdende kit şeklinde RAM kullanmanız lazım. 2 side birebir olacak yani. 2400 Mhz olan RAM'inizi ikinci el satabilir ya da kenara yedek ayırabilirsiniz. Alttaki linkten de şu an bilgisayarınızda takılı olan 3200mhz RAM'den bir adet daha satın alıp cihazı sorunsuz kullanabilirsiniz.

RAM kodunun şu olduğundan emin olun : LV32D4S2S8HD-8

Maalesef sorun devam ediyor yeni RAM olduğu halde. Hem mavi ekran hem bilgisayarın ekranı karartıp kendini yeniden başlatması devam ediyor. Hata PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA.

Ek olarak bazen bilgisayar açılırken sol alt kısımdan pat sesi gelmeye başladı, hoparlörden mi başka bir şey mi emin değilim.

Son düzenleme:
İsterseniz temiz bir Windows kurulumu deneyin. Hala olmazsa cihazı garantiye gönderin. Teknik servis baksın.

İsterseniz temiz bir Windows kurulumu deneyin. Hala olmazsa cihazı garantiye gönderin. Teknik servis baksın.
Evet servise göndermeye karar verdim, bizim çözebileceğimiz bir iş değil gibi duruyor artık. Yine de teşekkürler.

Lenovo'nun garantisinin çok kötü olduğunu bir çok yerde okudum bundan dolayı da son çare olarak AMD ve NVIDIA'nın driverlerini ve chipset'i kendi sitelerinden indirmeye karar verdim,birkaç gündür sorun yaşamıyorum fakat Windows ısrarla işlemcim için eski bir driver kuruyor,bununla da mavi ekran vs. tekrar başlıyor.

Son düzenleme:
Lenovo'nun garantisinin çok kötü olduğunu bir çok yerde okudum bundan dolayı da son çare olarak AMD ve NVIDIA'nın driverlerini ve chipset'i kendi sitelerinden indirmeye karar verdim,birkaç gündür sorun yaşamıyorum fakat Windows ısrarla işlemcim için eski bir driver kuruyor,bununla da mavi ekran vs. tekrar başlıyor.

Bu ayar zaten kapalı fakat yapmaya devam ediyor.

Sorun Lenovo'nun dandik driverlerinde imiş.AMD chipset,Adrenalin ve NVIDIA driverlerini kendi sitelerinden indirdim 1 haftadır hiçbir sorun yaşamıyorum.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı