Çözüldü Lenovo Ideapad Gaming 3 düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Revoxer

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bugün vatan mağazasından Lenovo Ideapad Gaming 3 aldım. Linki: Lenovo Ip Gaming 3 11.Nesil Core i5 11300H-8Gb-512Gb Ssd-15.6"-Rtx3050ti 4Gb-W11 fiyatı, teknik özellikleri, modelleri,Lenovo Ip Gaming 3 11.Nesil Core i5 11300H-8Gb-512Gb Ssd-15.6"-Rtx3050ti 4Gb-W11 en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Lenovo Vantageden sürücüleri günceledim sonra ekran kartı driverı güncelledim ve Valorant indirdim.
Ve FPS değerlerim 60 civarı bu laptop için aşırı az değil mi iade etmeyi düşünüyorum. Çözülebilir bir sorun mu yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Windows'un hangi sürümünü kullanıyorsunuz Windows 11 için konuşuyorum 8 GB RAM kesinlikle yeterli değil onu öncelikle bilin. Çünkü 2 GB dahili grafiğe ayarlı (BIOS'tan 512MB'ye kadar düşürebilirsiniz), kaldı 6 GB bunun 5 GB'sini sistem yiyor, size kalan boş alan 1 GB. Onla da olan FPS'ler bunlar zaten. Cihazı ilk aldığımda God of War'ı 40 FPS civarı zor oynuyordum (dahili grafiği 512MB'ye çekince tabii) bir süre sonra zaten oyundan atıyordu RAM yetersizliğinden. 8 GB RAM ekledim 100 FPS civarına dayandı oyun. Diğer oyunlarda aynı oranda arttı 150 FPS aldığım CS:GO 300 FPS'e dayandı.

Hocam çözdüm GeForce Experience silip yükledim düzeldi.
Bende de aynı sorun var gibi bende RAM eklenince düzeleceğini düşünüyorum CS de 160 civarı FPS görüyorum ama ısınınca 30-40 FPS'lere düşüyor umarım düzelir RAM eklenince, bugün RDR 2 oynayayım dedim YouTube'da izlediğimde benchmarkta 60 ile 90 civarında bende ise 40'ı görmüyor :(

Hocam bahsettiğiniz düşük FPS değerleri normal değil, sadece RAM'den bu kadar etkileneceğini düşünmüyorum. Özellikle CS'de 160 orandan 30-40'a düşmesi akıl karı değil. Elbette RAM eklendiğinde ortaya bir fark koyacaktır ama şu an mevcut RAM ile CS'de 30 40 FPS anormal bir oran. Buna sebep olan başka bir durum olabilir. Ben Valorant'ta 7 8 maç attığımı biliyorum peş peşe, Ortalamam 150-250 çok nadir 100'ü görmüşlüğüm var. Ekran kartınız ne bilmiyorum ama ben grafikler en düşükte GTX 1650 ile 150-250 arası değişken FPS alıyorum Valorant'ta. Onun dışında ortalama diyebileceğimiz oyunlardan Tomb Raider'ın 3 4 serisini oynadım FPS kontrolü yapmadım ama öyle bir drop da hissetmedim. Çok nadir 1 2 kere anlık drop yedim onu da normal görüyorum 1650 için.

Aşağıdaki konunun sahibi kendi problemi için bir sonuca ulaşmış. 2. Sayfada konu sahibinin sorununu nasıl çözdüğüyle ilgili açıklaması var. Her oyuncu bu işlemi genelde yapıyor ama belki siz yapmamış olabilirsiniz bakmanızı tavsiye ederim.

Çözüldü: Lenovo Ideapad Gaming 3 laptop Aşırı FPS düşmesi

Denedim hala MX 40 FPS.

Windows'un hangi sürümünü kullanıyorsunuz Windows 11 için konuşuyorum 8 GB RAM kesinlikle yeterli değil onu öncelikle bilin. Çünkü 2 GB dahili grafiğe ayarlı (BIOS'tan 512MB'ye kadar düşürebilirsiniz), kaldı 6 GB bunun 5 GB'sini sistem yiyor, size kalan boş alan 1 GB. Onla da olan FPS'ler bunlar zaten. Cihazı ilk aldığımda God of War'ı 40 FPS civarı zor oynuyordum (dahili grafiği 512MB'ye çekince tabii) bir süre sonra zaten oyundan atıyordu RAM yetersizliğinden. 8 GB RAM ekledim 100 FPS civarına dayandı oyun. Diğer oyunlarda aynı oranda arttı 150 FPS aldığım CS:GO 300 FPS'e dayandı.

Hocam ben bu BIOS'tan bulamadım dahilinin bellek boyutunu düşürmeyi ya. Bilgisayarın BIOS'u malum alıştığımız bir BIOS şekli değil. Bununla ilgili konu, video vs varsa atabilir misiniz?

Hocam ben bu BIOS'tan bulamadım dahilinin bellek boyutunu düşürmeyi ya. Bilgisayarın BIOS'u malum alıştığımız bir BIOS şekli değil. Bununla ilgili konu, video vs varsa atabilir misiniz?
F2 ile biosa girdiğinizde configurarion sekmesinde ume buffer seçeneği IMG_20220627_101925.jpg

F2 ile BIOS'a girdiğinizde configurarion sekmesinde ume buffer seçeneğiEki Görüntüle 1433032

Teşekkür ederim hocam. Benim de 8 GB bilgisayarım, bir 8 GB daha alana kadar en azından az buçuk da olsa fark yaratacağını düşünüyorum. 512'ye düşürdüğümde gündelik kullanımda bir problem yaratır mı peki? Sonuçta videoları, tarayıcıları vs. Entegre karttan açıyor. Ona göre çekeyim 512'ye.

Teşekkür ederim hocam. Benim de 8 GB bilgisayarım, bir 8 GB daha alana kadar en azından az buçuk da olsa fark yaratacağını düşünüyorum. 512'ye düşürdüğümde gündelik kullanımda bir problem yaratır mı peki? Sonuçta videoları, tarayıcıları vs. entegre karttan açıyor. Ona göre çekeyim 512'ye.

Yok pek bir şey fark ettirmiyor video oynatmada falan ben RAM alana kadar 512 kullandım daha 1 hafta oldu 1 GB'ye çekeli. Bu süre zarfında Netflix YouTube internet uygulamalarında hiç sıkıntı yaşamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı