Lenovo Ideapad Gaming 3 ekran kartını kullanmıyor

DrxMaxi

Centipat
Yer
İstanbul/Küçükçekmece
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Mühendisi
Merhaba, yaklaşık 1 hafta önce başlıkta bulunan laptopu aldım. Özellikleri ise Ryzen 5 5600h GTX 1650 8 GB RAM 512 GB SSD bulunuyor fakat FiveM gibi ağır oyunlarda ne ayar yaparsam yapayım ekran kartını kullandırtamıyorum. Aldığım değerleri görsellere ekledim. Çözümünü bilen ya da bulan bir kişi bana da söylerse çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• unknown.png
    unknown.png
    30,7 KB · Görüntüleme: 90
Merhaba, yaklaşık 1 hafta önce başlıkta bulunan laptopu aldım. Özellikleri ise Ryzen 5 5600h GTX 1650 8 GB RAM 512 GB SSD bulunuyor fakat FiveM gibi ağır oyunlarda ne ayar yaparsam yapayım ekran kartını kullandırtamıyorum. Aldığım değerleri görsellere ekledim. Çözümünü bilen ya da bulan bir kişi bana da söylerse çok sevinirim.
Fivemde mi
Aynı sorun bende de var dı nvidia denetim masasına girip tercih edilen grafik istemcisini otomatikten 1650 yi seç senle aynı bilgisayarı kullanıyorum benimde başıma gelmişti

Hocam windows grafik ayarları'nda hem fivem hem de gtav.exe için yüksek performans'ı seçtiniz mi?

Eğer aşağıda yazdığım çözüm olmazsa biostanda ayarlanıyor öyle yaptırırım
Hocam windows grafik ayarları'nda hem fivem hem de gtav.exe için yüksek performans'ı seçtiniz mi?
Seçsen bile olmuyor aynı laptopta fivem de benimde başıma geldi nvidiadan tercih edilen grafik istemcisini yüksek performanslı olanı seçince oluyor ancak
Bide rami 16 yap fivemde yetmez aynı laptop bende var 16gb ramin 12 sini kullanıyor

FiveM'de mi?

Aynı sorun bende de var dı NVIDIA Denetim Masası'na girip tercih edilen grafik istemcisini otomatikten 1650'yi seç senle aynı bilgisayarı kullanıyorum benim de başıma gelmişti.
Ayarlar ekte bir yanlışım varsa düzeltirsen sevinirim.

Dosya Ekleri

• 1652637350513.png
    1652637350513.png
    48,5 KB · Görüntüleme: 88
  • 1652637369376.png
    1652637369376.png
    29,5 KB · Görüntüleme: 79
Ayarlar ekte bir yanlışım varsa düzeltirsen sevinirim.
Kanka biosta konfigürasyon kısmındaydı sanırım ayar biosa girip fotoğrafını atar mısın bi
Kanka biosta konfigürasyon kısmındaydı sanırım ayar biosa girip fotoğrafını atar mısın bi
8gb ramle oynaman zor 8 gb den 5gb tı zaten kullanılabilir oluyor
Eki Görüntüle 1389032
Yapılıydı zaten.

Bilgisayar ilk geldiğinden beri bu ayarları yaptım zaten bu ayarlar yapılı iken değerlerin fotoğrafı çekildi.
Peki fivemim ayarlarına girince ekran kartı belleği kaç yazıyor

Bir de RAM'i 16 yap FiveM'de yetmez aynı laptop bende var 16 GB RAM'in 12'sini kullanıyor.

RAM'den kaynaklı bir şey olacağını zannetmiyorum biliyorum FiveM scriptlerin olduğu bir oyun RAM çok kullanıyor fakat %80 işlemci %10 ortalama kullanımlar bence saçma.

8gb ramle oynaman zor 8 gb den 5gb tı zaten kullanılabilir oluyor

Peki fivemim ayarlarına girince ekran kartı belleği kaç yazıyor
Şey yap eğer 16 yapamıcaksan rami işlemcinin ekran kartını 2Gb den 1gb yap biostan da direk 1650 yi seç
RAM'den kaynaklı bir şey olacağını zannetmiyorum biliyorum FiveM scriptlerin olduğu bir oyun RAM çok kullanıyor fakat %80 işlemci %10 ortalama kullanımlar bence saçma.
Bende fivem oynuyorum mdrp de 16gb ram var ekran kartı %98 %100 işlemci de 37

Geri
Yukarı